bugün

belirtildiği gibi türkiye laik bir ülke değildir..ve onlarca yıl geçmesinden sonra anlaşılmıştır ki türkiye ve türk insanı laikliğe adapte olamamaktadır..öyleyse laikliği dogmalaştırmanın bir manası yoktur.. ille de olacak deyip halka zorla dayatılan bu ilkenin tekrar tartışılması gerektiği kanaatindeyim..herhangi bir referandum sonucu da halkın bu ilkeyi sevmediği çok rahat açığa çıkacaktır..demokrasinin mevcut olduğu bir ülkede,halkın iradesinin etkin olduğu bir sistemde halkı zor duruma düşüren,bir çok sancıya sebep olan bu ilkenin artık daha fazla dayatılmaması gerekir...

laiklik elden gidiyormuş..gitsindir..memnun değilizdir..ama bu cesur kararı almak demokratik ülkemizde DARBE ile sonuçlanır..ordu gelir anyasayı değiştirir,kimsenin sesi çıkmaz..hala darbe çığırtkanlığı yapan bir çok milletvekili,yargı mensubu,sıradan vatandaş vardır..bu zihniyetle yerimizde saymaya devam ederiz..herkes şapkasını önüne koysun ve düşünsün..neden vazgeçilmesin ki bu ilkeden...???
yillardir dile gelen soylem.hala bir yere gittigini goremedik.laik elden gidiyor diye diye, turban yasaklandi.bu ulkede laiklige karsi (bkz: necmettin erbakan) cephe alan insanlar olmasaydi, turk insani hala laikligin en ilkokul tabiriyle, din ve devlet islerinin birbirinden ayrilmasi olarak bilecekti.her laik elden gidiliyor deyince, islam'dan biraz daha sogutuldu bu millet.laiklik elden gidiliyor deyip, seyhler,tarikat liderleri ayyuke edildi.laik elden gidiliyor diyip turban yasagi uygulandi.
her laiklik elden gidiliyor sozunu duydugumda islam dini icin bir seyler daha yasaklanicak gibime gelir.

yıllar sonra gelen edit: 20 yaşındayken insan geri zekalı oluyormuş.
(bkz: (#210053))
(bkz: t tehlikenin farkındamısınız c)
Atatürk'ün ve onca şehidin mezarda kemiklerini sızlatan ve atalarımızın yüzünü kara çıkartmamak için laikliği sıkıca tutmamız gerektiğini belirten cümledir
"turkiye laiktir, turkiye asla iran olmaz" diye cevap verilen soz.
suni gündem ve ülkede insanları birbirine düşürüp kargaşa yaratmak isteyenlerin ortaya çıkardıkları söz.
turkiye her zaman laik bir ülke olarak kalacaktır. yeterki biz böyle saçma sapan tartışmayalım
(bkz: irtica elden gidiyor)
din elden gidiyor sloganıyla aynı basitlikte olan slogan. her iki sloganda da bireyin özel alanına müdahale hakkı görülmekte kişinin kişisel tercihlerine tecavüz edilmektedir. kimse dini bir hayat sürmek zorunda olmadığı gibi; laiklik elden gidiyor safsatasıyla inançları dışında yaşamaya zorlanamaz. laiklik din işlerinin devlet işlerine karışmaması demek de değildir; zira toplumların dini olduğu müddetçe din daima devlet ile alakalı olacaktır. laiklik, pozitif hukukun doğrudan dini emirler üzerinden oluşturulmaması; devlet idarecilerinin din sınıfından seçilmemesi ve de kişinin dini ve vicdani (ki burada ateizm ve deizm gibi din-dışı görüşler ifade edilmektedir) kanaatlerinin devlet tarafından garanti altına alınmasıdır.
saçmalığın daniskasıdır bu söylem. birincisi ülke laik değildir ki elden gitsin. ikincisi madem bir hükümetle değişebiliyo bu ne biçim iştir ki zittin senedir yerleşememiş toplumun beynine. demek ki sorun kavramın kendisinde.
(bkz: sekülerizim ile laisizim arasındaki farklar)
kimin elinden nereye gidiyor sorusunu sorduran cümle.
(bkz: tehlikenin farkında mısınız)

AKP'nin Adıyaman Atatürk Stadyumu'nda ki il kongresine ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin katılması şaşkınlık yarattı. Adıyaman Milli Eğitim Müdürü "Biz göndermedik, Başbakan geliyor diye okuldan kaçmış olabilirler" diye savunma yaptı

AK Parti'nin dün Adıyaman'da yapılan 2. olağan il kongresi, ilginç görüntülere sahne oldu. Atatürk Stadyumu'nda yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen kongrede, yasak olduğu halde çok sayıda öğrencinin bulunması şaşkınlık yarattı. Parti bayrakları sallayan, Adıyaman Kız imanı Hatip Lisesi'nden geldikleri belirtilen başörtülü öğrencilerle üzerlerinde formalar bulunan ilköğretim okulu öğrencileri, "Başörtüye özgürlük", "Erdoğan sen bizim her şeyimizsin" ve "imam hatip" sloganları attılar. izdiham ve sıcaktan baygınlık geçiren iki öğrenci polisler tarafından ambulanslara taşındı.

'Kaçmış olabilirler'
Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, öğrencilerin neden kongreye gönderildikleri sorusunu "Biz göndermedik. Biz stadda değildik. Başbakan geliyor diye okuldan kaçıp stada gitmiş olabilirler" diye yanıtladı. AKP Adıyaman il Başkanı Ahmet Aydın'ın tek aday olarak katıldığı kongrede oy kullanacak 650 delege kapalı tribünün sol tarafındaki bölüme otururken, diğer tribünleri ve sahayı yaklaşık 10 bin kişi doldurdu. Kongreye katılan kadın ve erkeklerin tribünde ayrı bölümlerde oturmaları da dikkat çekti.

Erdoğan: Halk istedi
Erdoğan, kongreyi stadyumda yapma isteğinin Adıyamanlılardan geldiğini, Diyarbakır'ın da böyle bir talebi olduğunu belirterek, pazar günü Diyarbakır il Kongresi'ni de stadyumda yapacaklarını söyledi. Partilerine olan ilginin arttığını belirten Erdoğan, "inşallah 2007 seçimlerine, genel seçimlere gireceğiz ve inanıyorum ki Türkiye genelinde Cumhuriyet tarihine, farklı bir başarıyla demokrasi tarihimize aynen geçecektir. Bu imzayı siz atacaksınız. Onun için de şimdi bu adımlarımızı atıyoruz" dedi.

MEB: Sorumlu öğretmenin kademesi durdurulur
Ankara- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ilk ve ortaokul öğrencilerinin parti kongre ve kurultaylarına katılmaları, bakanlığın yayımladığı disiplin yönetmeliği ile yasaklanıyor. Yönetmelikte, öğrenciler hakkında "zararlı, bölücü, yıkıcı, siyasi faaliyetlere katılmamaları, bunlarla ilgili amblem, afiş, rozet, yayın ve benzerlerini taşımamaları ve bulundurmamaları" ibaresi yer alıyor. ilk ve ortaöğretim öğrencilerine parti kongre ve kurultaylarına götüren öğretmenler için de düzenlemeler var. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. maddesi öğretmenlerin bu tip toplantılara katılmasını yasaklıyor. Bu tip suçları işleyenler, kademe ilerlemesinin durdurulmasıyla cezalandırılıyor. ilk ve ortaöğretim öğretmenleri için bu tip suçlarda 1702 sayılı kanuna göre disiplin cezası var.

Gazalcı: Tarihte böyle şey görülmedi
Ankara- CHP'nin eğitimci milletvekillerinden Mustafa Gazalcı, mesai saati içinde bir siyasi partinin kongresine öğrencilerin götürülmesinin ve fiili bir destek verilmesinin yasalara göre suç olduğunu belirterek, "Ben bunca yıl eğitimciyim, böyle şey görmedim. TC tarihinde de görüldüğünü sanmıyorum" dedi. Olayda öğrencilerin suçu olmadığını, öğretmenlerin birilerinden telkin aldığının anlaşıldığını vurgulayan Gazalcı, sorumlular hakkında valiliğin ve savcılığın derhal adli ve idari soruşturma açması gerektiğini söyledi.
içi boş bir söylemdir. gündem yaratma esaslıdır. arada sırada paşalar, yasama ,yürütme ve yargı erklerinden kelli felli insanların ciddiyet içerisinde sarfettikleri sözcüklerden kastettiklerinin ne olduğunu kendilerinin de asla bilemeyecekleri, gündem doldurma ve ortada görünme nitelikli, zaman zaman ortam germe amaçlı (çok çok ince balans ayarlarıdır bunlar) ifadelerin teknik olarak bütününe verilen ad-söylemlerdir. madem din ve devlet işleri ayrı ve laik bir sistem de yaşıyoruz, kurban ve ramazan bayramlarında okulları tatil eden, resmi daireleri kapatan ve zaman zaman tatilleri 9 güne çıkartanlar için laiklik ne demek öğrenmek isterim...
işine gelmeyenler savsata demiş, kimisi zaten laik değiliz ipimle kuşağım zikimle daşağım demiş kısaca önüne gelen bi'şey söylemiş. bir yere gittiği yok demek en basit kurtuluş cümlesi olur herhalde, zaten yoktu demekse bu ülkenin bunca yıllık tarihine ana avrat sövmekle eşdeğerdir. laiklik vardı bir zamanlar ve maalesef elden gidiyor siz beğenseniz de beğenmeseniz de.

şeyhlerin müridi olup el ayak öpenler şimdi ülkeyi yönetmiyor mu? peki ya din elden gidiyor diye madımak otelini ateşe verenler kimlerdi?

bugün güderek, o gün ateşe vererek müslümanlık adı altında, islamın şartı gibi benimseyerek canlara kıyanlar, milleti hiçe sayanlar yok mu?

şimdiye kadar din elden gidiyor diye oldu bunlar, bugün başımızdakilerden birinin dedesi gencecik kubilay'a kıydı din elden gidiyor diye!

din hiçbir yere gitmedi ama olan onca insana oldu ve hala oluyor.
bırakın biraz da laiklik gitsin elden!

ne zaman laiklik elden gidiyor diye bir otel dolusu gerici, yobaz ateşe verilirse işte ozaman derin bir oh çekerim; işte o zaman herkesi eşit sayarım ve vazgeçerim eleştirmekten!
bitmiştir...
içi boş bir laftır. sadece laftır hatta. bakıyorum da seksen yıldır laikliğin hiçbir yere gittiği yok ama nedense ara sıra demokrasi elden gidiyor kimsenin gıkı çıkmıyor. anyasanın değiştirilemez maddeleri arasında sadece laiklik ile ilgili madde mi var allasen?

"türkiye cumhuriyeti devleti laik, sosyal, demokratik bir hukuk devletidir."

işte bu hukuk fakülteli öğrencilerin göt ceplerinde gezdirdikleri küçük kitapçıkta yazan. ama fiziki evren de bunların hangisinin esamesi okunuyor sorgulanmalı. nerede sosyallik, nerede demokrasi, nerede laiklik, nerede, hukuk? hiçbir yok amk, elimize vermişler haberimiz yok!
chp dilinde ağlamak, ağıt yakmak.
kişi kendisi laik yaşadıktan sonra hiçbir problem olmaz. laik olan kişidir, şahıstır, bireydir.
laiklğin ne olduğunu öğretecek bir sürü abuk sabuk kişilerin ortaya çıkmasına yol açan sözdür.laik liği sadece din ile devlet işlerini birbirinden ayırmak bilen bu zihniyetler bir cümlenin arkasına takılıp kalmış olmaları can sıktığı için artık insanların duymak istemdiği bir söz olmuştur laiklik elden gidiyor cümlesi.
eğer laiklik bu kişilerin ellerinde ise gitsin.olamsı gerektiği yere gelsin dedirten cümledir.
ordu göreve diye çığıran tandoğan müdevimlerinin dilinden düşmeyen başka bir kalıp.

tutun la, la tutun kaçıyor... bak oldu mu necmettin? sahip çıkmadın değerine, gitti güzelim laiklik. neymiş efendim? tayyip erdoğan'ın türban açılımı, eşinin örtülü olması, hamdolsun demesi, inşallah demesi hatta hapşırırken yarabbi şükür demesi laikliğin temeline zarar veriyormuş. atatürk'ün bize kazandırmış olduğu laiklik değeri bu kadar ince mi lan!? höyt desen sarsılıyor maşallah. hayır siz laiklik direğine öyle bir yapışmışsınız ki, yıkılacağından değil, yıkılırsa altında kalacağınızdan ötürü korkuyorsunuz. ortada birşey yokken biri sizleri paranoya yapmış. her platformda, ''ay gidiyo, ay gitti, gitti gidiyor nokta com'' diye çığırmaktan bıkmadınız.

oturun oturduğunuz yerde... devlet bu kadar aciz değil. devletinize güvenin önce!
zırvalamaktan öteye geçemeyecek olan, dünyanın en saçma sözü, hayalidir.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)
laiklik bir yaşam felsefesidir. bahsedilen devletin laikliği ise türkiye cumhuriyeti yokolmadıkça ki gönlümüz ilelebete kurulu; devletimiz laik kalacaktır. günümüzde laiklik kavramı, insanda laiklik olarak algılatılmaya çalışılmaktadır. bir insanın kendini inançlarından sıyırarak yaşaması mümkün değildir. bu bağlamda laiklik elden gidiyor söylemlerine, insanların dini inanışlarını yamayan yarım akıllılar abesle iştigal ederek, yurdum insanını kutuplaşmalara sürüklemektedir.
laiqhliqh éldhén qidhiyh0r.
parklarda sevişen ve ailesi şeriat diye zırlayan kapalı kızımız da bunu çok arayacak.
Kısa, kabarık ve sarı saçlı elli yaş üzeri kadınların korolar halinde sokak sokak gezerek haykırdığı slogandır. Akabinde sivas'ta yakılan bizdik gelir. ;'(