bugün

kanal 1'de konuşan emine şenlikoğlu'nun iddiasıdır.
yobazca, aynı zamanda gerizekalıca bir kelam. laiklik mi?

1) Laik olma durumu, laisizm.
2) hukuk Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin, din ve vicdan özgürlüğünün gerçekleşmesi bakımından yansız olması, laisizm:

"Türkiye Cumhuriyeti, laikliği umdeleri arasına koymakla dini, tecavüzden, istismardan, menfaate, şerre alet etmekten kurtardı."- O. S. Orhon.
emine şenlikoğlunun safsatasıdır. bir kitabı vardır : gençliğin imanını nasıl çaldılar*. evet, insanların imanlarını nasıl çalıyorsunuz emine hanım. bu ülke de ne zaman ortak noktada buluşacağız.
türk kürde , kürt türke düşmandır. dindar dine mesafeli olana , dine mesafeli olan dindara... ülkücü solcuya, solcu ülkücüye düşmandır. ülkemizin düşmanları ise bu ülkede herkesin birbirine düşman olduğunu görüp dost olurlar.
evet laiklik dinsizliktir ama kişi için değil devlet için. devletin her dine eşit mesafede olmasıdır.
küçükken severek okuduğum büyünce nefret ettiğim kendini yazar zanneden oysa daha tazecik beyinlerin aklını karıştıran bir bünyenin söylediği anlamsız söz öbeği.
emine şenlikoğlunun bir kitabında şöyle bir tespit gözüme çarpmıştı:bolşevik devrim ile cumhuriyet devrimini aynı kefeye koymuş ikisinde dinsizlik olduğunu ve tekinin adı cumhuriyet öbürünün adı ise ona göre sosyalizimmiş.
bak sen!
kitap yazan bir kişi ne olursa olsun bolşevik (sosyalizm)devrimini cumhuriyet devrimi ile aynı kefeye koyacak kadar bilgi yoksunu ise bana göre yazar bile değildir.
kitap rus sosyalizmini (real sosyalizm) eleştirmekte halklar üzerine baskı yaptığınnı idaa etmekteydi peki!ne alakası varsa bir yerden cumhuriyet devrimi ile bağdaşlaştırılmıştı.
emine şenlikoğlu ilk önce sosyalizm hakkında sağlam bir kaç kitap okusun sonra oturup bişeyler karalasın gerçi beni bağlamaz ben okumam ama okuyanlara yazık en azından.

mot:kendisine ayrıca teşşekür ederim çin işkencesi kitabını okuduktan sonra sosyalizm hakkında araştırma yaptım ve sosyalist oldum.sosyalist olmama katkıda buluduğu için kendisine hala minnetarımdır.
(bkz: laikliğe dinsizlik diyenler dinsizdir)
devletin yönetim şeklinin islamiyet olması halinde kendisine daha çok prim getireceği inancında olan bir sözde inançlının düşüncesi. dinde bile ayak oyunları olması bizi daha çok dinsizleştiriyor.
bunu savunan kişilerin beyinlerinin olup olmadığı asıl tartışılması gereken mevzudur. laik insanlar ve en önemlisi de laik ve cumhuriyetçi ulu önderimiz atatürk olmasaydı biz şimdi burada olur muyduk? zamanında da din elden gidiyor tartışması az yaşanmadı. peki bu vatan çökme aşamasına geldiğinde dinine imanına güvenen bir insan çıkıp neden bir şeyler yapmadı? tamam diyelim ki cesaret edemediler peki şu an da yaşamımızı borçlu olduğumuz insanların dinine laf ederek prim sağlamak bu kadar kolay mı? bu insanlar da laikliğin en büyük savunucuları değiller miydi? hele ki hemcinsim olan bir kadın tarafından laikliğin dinsizlikle özdeştirilmesi insanın midesini bulandırıyor.
laiklik salt olarak dinsizdir. ama her dine eşit yaklaşır. aslında her dine yaklaşmaz.laiklik dindarlıktan daha geniş bi kavramdır. laiklik daha geniş bi kavram olmakla birlikte dinsizlikle alakası yoktur bu yüzden adı laikkliktir zaten.
bir devletin vatandaşı olan ya da indirgeyelim türkiyenin vatandaşı olan herkes önce laik olmak zorundadır. devletle olan ilişkilerinde laikliğe uygun davranmak zorundadır. sonra özelinde isteyen müslüman olur, hıristiyan olur, atesit olur. özel hayattakine de laiklik karışamaz. çünkü laikliğin bir diğer esası dini inançlara hoşgörüdür.

frambuazlı ek: bunu diyen şahsın laiklikle ilgili bi skim bildiği yoktur. anlatmak istediği "laikler dinsizdir" ama aslında şöyle olması lazım laiklik dinsizdir.
bu lafla dinsizin kim olduğu konusunda düşündürmüştür.insanları dinsiz imansız diye yargılamak senin neyine minik kuşum,aşuremde tarçınım.ben söylemiyorum kendi dinin söylüyor.
alakasız olarak;
(bkz: ne içtiysen bende aynısından istiyorum)
rtük'e şikayet edilen fakat birşey beklenmeyen ama yine de yapılacak herşeyin yapıldığından dolayı bir haz duyulmasına neden olan, bir yazar müsveddesi tarafından söylenen söz.
- laiklik dinsizliktir.
+ çay olsa da içsek.
şeriatçı birisinden beklenebilecek iddia. osuruğumun iddiası. beyinleri read-only çalışıyor.
bir defa yazmışlar beyinlerine. sonra kapatmışlar chmod ile. halâ anlamıyorlar laikliği.
neyine güvenip de bu kadar ağır bir cümleyi sarfetmiştir diye düşündürmüştür ev ahalisini.zira yaptığı şey deli cesaret ister.

+anneğ bu kadın başımızdakilere mi güveniyor ne??
din ve devllet işlerinin birbirinden ayrılmasını dinsizlik olarak ceken yobaz zihniyetin iddasıdır...
bir ülkede her önüne gelenin yorumcu olması, uzman olduğunu iddia etmesi, aklının erdiği ermediği her konuda atıp tutması sonucunda ortaya çıkan saçma sapan iddalardan birisidir.

aslında bir açıdan bakılırsa laiklik, devletin dinsiz olmasıdır. devlet zaten dinsiz olmalıdır, herkesin iyiliği için. çünkü devletin dini olması diğer dinlere mensup vatandaşlara kötü muamele edilmesine neden olabilir ve bunu ne mantık kabul eder ne de gerçek islamiyet.

ancak bunu laikliği benimseyen insanların dinsiz olmasına yorarsan ben bunda art niyet ararım ki o zaman da söylediklerinin ne benim ne de aklı başında insanların zerre kadar skinde olacağına inanmıyorum.
her ekrana çıkanı kaale almamak gerekir.

(bkz: cahil)
ülkemizde ikiyle ikiyi toplayamayacak zekaya sahip insanların kolayca yazar olabildiğini gösteren açıklamadır.ayrıca hızla islami faşizme ilerleyen bu düzen bittiğinde anasını da alıp gidecek kişilerin kendilerini ilerleyen günlerde daha çok belli edeceklerinin kanıtıdır.
(bkz: kuyruklu yalan)
(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
geri islam temsilcilerinin hararetle savundukları düşünce sistemi. elbette devlet dinsiz olacak, çünkü kendisine bağlı bulunan bir çok inanışa sahip insan topluluğu var. devletin sisteminde herkese eşit mesafede, inançların ve özgürlüklerin rahatça yaşandığı bir ortam oluşturmaktır. eğer devlet belli bir din ekseninde yönetilseydi, kuralların insanlara göre değilde dine göre konulması ve uygulanması olacaktı ki, bugün bu şeriat uygulamasını yapan ülkelerin halini görüyoruz.
yanlış tanım. doğrusu "laiklik; adam olmaktır" şeklinde olacaktır. bu sözü de ben değil atatürk söylemiştir.
(bkz: demokrat partinin sonu)
kısır bir döngüdeyiz. siyasetçiler değişiyor ama mantık aynı...

Şimdi beni refahta buluşanlar dinlesin
Kapı kapı refaha çalışanlar dinlesin
Boş çıkan umutları bölüşenler dinlesin
Adil düzen bu ise planmış muhteremler
Baştan başa palavra yalanmış muhteremler

Ben refahlı değilim ama dostça duygum
Hatta Allah (c.c) biliyor tabanına saygım var
Velakin tavanından son derece kaygım var

Sebebine gelince iktidara geçtiler
Verdikleri her sözün üstüne su içtiler
Ayasofya kapalı türbandanda kaçtılar

Refah iktidar oldu önledimi üzeni
Sömürenle uğraşıp yok ettimi ezeni
Aylarca seyrettik be meşhur adil düzeni

Faiz faiz dediler faiz öylece durdu
Rantiyeci rant yaptı vurguncu vurgun vurdu
Adi düzen bunların hanginden hesap sordu

Zam yok zam yok dediler bizde essah sanmıştık
Ne bilelim arkadaş vAllah (c.c)i inanmıştık
iyiki yok dediler var deseler yanmıştık

Her ay petrol zam aldı bu böyle olmadı ki
Petrol zammı sadece petrolle kalmadı ki
Petrol zammı içine neleri almadı ki

Sonra bir vekil çıktı açıkça patır patır
pkknın kampına katırla gitti katır
Törenle karşılandı bu ne muazzam hatır

Televizyon gazete hepsi birden gaz verdi
Herif gitti pkk bayrağıyla poz verdi
Esir asker bahane pkkya koz verdi

israil le anlaşma yapılınca aldılar
Kıyamet kopardılar yerden yere çaldılar
Sonunda da anlaşan kendileri oldular

Gezi yaptık iran dan Singapur'a atladık
Endonezya Malezya Libya mibya katladık
Kaddafi anamıza sövünce rahatladık

Nasıl milli görüşki millilik güdülmedi
Tahran'a gidildide Bakü'ye gidilmedi
Bir tane dost ülkesi ziyaret edilmedi

Haa şimdi iktidarda tek değildik derseniz
O zaman daha kötü o zaman demekki siz
Davanızdan tavizi koltuk için verdiniz

Madem ruhta birlik yok niye kurdunuz niye
Tabancamı dayadık hükümet kurun diye
Hizmet mizmet derseniz gülerler böyle şeye

Necmettin bey Çiller'e kırk tane isim buldu
Renksiz, gavur gelini , taklitçi lakab boldu
Aynı Çiller bir anda Rabia Sultan oldu

Aziz ve de muhterem hocamız hiç bakmadı
Bir hanım el uzatsa günah diye sıkmadı
Çillerinki yumuşak onu hiç bırakmadı

Allah (c.c) kitap peygamber müminlik satacaksın
Ve iktidar olup bir zabıt tutacaksın
Namaz kılan subayı ordudan atacaksın

Yalanmıyım MGK karar alıp uzattı
Erbakan da korkudan altına imza attı
işte imam-hatip i o imzası kapattı

Peki şimdi kıvırıp bükmenin manası ne
Hem kapatıp hem karşı çıkmanın manası ne
Vatandaşı sokağa dökmenin manası ne

Rey toplarken milletten imanım de dinim de
'Laiklik dinsizlik' de laikliğe kinim de
Koltuğa oturunca esas laik benim de

Sofi riya yaparsa müminler zarar görür
Müminin zararından kafirler yarar görür
Alır onu kullanır onda büyük kar görür

Bakın türban reklamı donsuzlara yaradı
Şeriatı istismar dinsizlere yaradı
Türk lük neymiş dediler kansızlara yaradı

Ozan Arif konuştu takın veya takmayın
Biraz acı konuştu canınızı sıkmayın
Fakat dost acı söyler hiç kusura bakmayın
Adil düzen bu ise , milli görüş bu ise planmış muhteremler

OZAN ARiF
"bireyin/milletin bir ya da birden fazla dini olabilir, ama devletin asla!" şeklinde cevap vermek istediğim cümledir.
malesef görev yapmakta olduğum dershanede bizzat duyduğum önermedir. bir rehberlik öğretmeni(!) anket yapmak için gelen bir bayanla gecen diyaloğunda;

anketor: bir takım kişisel sorular sormak istiyorum,
kemalistmisiniz ?
rehberlik insanı : hayır.
anketor: laik misiniz?
rehberlik insanı : hayır.
anketor: didar mısınız ?
rehberlik insanı : (kafasındaki türbanı işaret ederek ve kırıtarak) : ay evet belli olmuyo muu?

yukarıdaki konuşmayı aynen duyduğum gibi aktardım. Buradaki laf türbanlı kesme gitmiyor bir genelleme yaparak türban polemiğine girdim sanılmasın. altını özellikle çizmek isterim ki burada ki laf ülkemizin geleceği olan gençlere rehberlik etmekle mükellef bir insancığın örtüsünün altında ki düşüncelere gidiyor. yazıklar olsundur ki bu insanlara bu görevi verenlere, yazıklar olsun öğretmneler odasında göğsünü gere gere bu lafı söyleme hakkını bu insan artığına verenlere!