bugün

baskıcı laikçi zihniyete has aforizmalardır. milletin değerlerine karşı olup aynı milletten olmanın, meydanlarda o milletten oy istemenin sonucu olan kıvırmalardır da denilebilir.

- başörtüsüne karşı değiliz, başörtüsünün siyasi simge olmasına karşıyız.
(bkz: başını açmak hangi siyasi partinin simgesi)

- başörtülülere karşı değiliz. başörtülülerin kamusal alanda kurallara uymasını istiyoruz.
(bkz: kuralları biz koyarız siz uyarsınız)

- başörtüsü bazı siyasi gruplar tarafından istismar edilmektedir.
(bkz: varlığımızın devamı başörtüsü düşmanlığına bağlı)

- din ve vicdan özgürlüğünden yanayız ama bu dinin emri değildir.
(bkz: senin dinini peygamberinden iyi bilirim ben)

- başörtüsü Türkiye'yi ortaçağ karanlığına götürmek isteyenlerin elinde bir semboldür.
(bkz: engizisyon varken ne rahattık)
(bkz: ortaçağın müslümanların altın çağı olması)
(bkz: ortaçağda karanlıkta yaşayan biz değildik)

- bik bik bik bik...
- bla bla bla bla...
- ..................

(bkz: değme dansözlerden daha iyi kıvıranlar)
(bkz: demokrasiyi hazmedemeyenler)

edit: (bkz: ezik bünyelerden hakaret + eksi almak)
devam edelim:

- Türban farz değil. islam dininde kaza uygulaması var. Bu kızlarımız bunu bir kaza olarak saymalıdırlar.
(bkz: başımıza müftü kesilen cahil profesörler)
(bkz: hocam peki laikliğin kazası olur mu)
(bkz: laiklik farz mıdır sünnet midir)

- Başörtüsüne izin verilmesi durumunda kilit asarız üniversitenin kapısına. Biz işimizi bırakırız.
(bkz: profesörlüğü öğrenciye baskı yapmak sananlar)
(bkz: sizden kurtulmak ne güzel olurdu)üniversite binalarına hapsedilesi hocalar
(bkz: din düşmanlığıyla saçmalayan profesörler)

- Başörtüsü yasağı kalkarsa ülke kutuplara ayrılır gerilim çıkar.
(bkz: özgürlükler bizi gerer alışık değiliz biz)
(bkz: özgürlük de neymiş baskıcılıktan vazgeçmeyiz)
(bkz: tek kutup biziz başka kutup yok zihniyeti)
(bkz: tek kutup tek parti tek zihniyet)
(bkz: demokrasiyi tekilcilik sananlar)

bu memlekette bu kadar din düşmanlığıyla saçmalayan adam varken devamı gelecektir muhtemelen.

edit: aradaki yazar entrysini silip iki entry arka arkaya girmişim gibi durum oluşturmuş.
(bkz: dinci ibnetorlar)
biz yine devam edelim. bu sefer alıntılar bu maddeye verilen cevaplardan:

- (bkz: dinci ibnetorlar)
(cNyT, 12.02.2008 19:49) (#2993826)

- (bkz: tayyip baksana kaç kişiyiz saysana).
(superbado, 12.02.2008 19:50) (#2993829)
türban neyi örtüyor?
(bkz: ebeninkini)
- "başını açmak hangi siyasi partinin simgesi"
- cuppe giymemek hangi partinin simgesiyse onun simgesi

- "kuralları biz koyarız siz uyarsınız"
- kurallari tayyip koyar siz uyarsiniz

- "varlığımızın devamı başörtüsü düşmanlığına bağlı"
- tam tersi olmasin. bu tartismayi kim cikardi? hani taa ispanya'dan.

- "senin dinini peygamberinden iyi bilirim ben"
- laikcilerin musluman olup olmadigina siz mi karar vereceksiniz? siz allah misiniz?

- "ortaçağın müslümanların altın çağı olması" "ortaçağda karanlıkta yaşayan biz değildik"
- sizi tutmayalim orta caga isinlayalim sorun bitsin. orta cagda muslumanlarin digerlerinden daha iyi durumda olmasi, orta cagin bugunden daha iyi olmasi demek degildir.
isla moradanın yazmış olduğu cevaplardır. (bu ifade forum veya bir başka entry ye karşılık değildir. yazdıklarıma cevap olarak yazılanlar da laikçi aforizmalardır.)

sağolsun laikçiler aforizmalarına devam ediyorlar. isla morada rumuzlu kişinin yukarıdaki entrysi de buna örnek. ben ekleme yapmayı bıraksam mı acaba.

bu arada ortaçağ dediğiniz zaman dilimi müslümanların bilimsel alandaki altın çağıdır. eski yunan bilimsel eserleri incelenmiş farklı dillere çevrilmiş ve pek çok yeni bilimsel gelişme bu dönemde yaşanmıştır. matematiğin bir alt dalına yazdığı kitaptan esinlenilerek cebir (algebra) adı verilen kişi olan el-harizmi laikçiydi mesela değil mi? aynı dönemde avrupa engizisyonun pençesi altında inliyor diye tüm dünyayı karanlık mı sanırsınız ey laikçi gafiller. avrupa rönesansının kaynağında müslüman bilim adamlarının ortaçağ dediğiniz dönemdeki bilimsel eserlerinin payı da büyüktür. siz şimdi buna da itiraz edersiniz ne de olsa söyleyen tuncay özkan değil. bari azıcık bilginiz olsaydı.

edit: hızla yazılmış bir entrydeki atlanmış birkaç harften oluşan yazım hatalarına bahane bulup sivrilik edenler üzülmesin diye hataları düzelttim. hataların varlığı yazılan metnin değerini düşürür sananlara bir hatırlatmam var. insan beyninin arada pek çok harf atlanmış olsa bile iyi bildiği bir dildeki metni çok rahat anlayabildiği bilimsel bir gerçektir. insan beyninin dedim. altını çizeyim. saçma sapan entryler ile bana akıl vermeye kalkacağınıza bu konuyu internette araştırın, örneklerini bulursunuz. laikçi sitelerde yazmayabilir. aman dikkat!
laikçi aforizmalar arasında mertebenin laikçi aforizmalara sinirlendiğini iddia etmekte yer almaktadır. mertebe bunlara gülmektedir. koca koca adamlar komik duruma düşmektedir.

bu ülkede çocuğuna Kur'an öğretirken jandarmanın alıp hapse götürdüğü köylülerin varlığını, irticayı önleme adına baskın yapılan köyde bulunan Said Nursi'nin Ramazan ayına ait bir risalesi üzerinde Ramazan'a aittir yazdığı için köydeki Ramazan isimli hiçbir şeyden habersiz köylüyü hapse attırarak cezalandıran laikçileri bilmezsiniz siz. tuncay şovda bunlar anlatılmıyor tabii ki. siz de haklısınız.

iskilipli atıf hoca da zaten çin'de asıldı. istiklal mahkemeleri de trafik cezaları ile ilgileniyordu zaten. laiklik de müslümanlara dinlerini yaşama hakkı tanımamak, din ve devet işlerini değil millet ile Müslümanlığı birbirinden ayırmak demek. siz de haklısınız. laikçi miting şovlarda kimse kürsüden söylemedi bunları.

Hayyam'a gelince, içkili meyhaneli şiirleri hoş karşılanmamış olabilir ama Hayyam bir matematikçi ve bir şair olarak devrin idarecilerinden izzet-i ikram görmüştür. Nizamülmülk ile arası çok iyidir. saray entrikalarına bulaşmadığı için de rahat yaşamış eceliyle ölmüştür. bu da bir eziyettir tabii. siz yine de haklısınız. laikçi medya amigolarının köşelerinde okuyamazsınız bunları.

böyle konularda bu kadar haklı olunca Hallac-ı Mansur'u örnek göstermek sizi aşar. anlatsam yine sizi aynı şekilde haklı bulmam gerekir. üç kere haklı çıktınız yeter.

başka aforizmalarınız varsa onları da ekleyebilirsiniz. ben laikçi değilim, size hiçbir konuda baskı yapmam.

türkçe uzmanı geçinen sivrilere not: mertebe hatasız olduğunu iddia etmiyor. o kusursuz bir laikçi değil. Allah'ın aciz bir kulu. hızla yazarsa yazım hatası da yapar, cümle de devirir. Allah onu laikçi olup çam devirmekten korusun.
(bkz: türkçe öğretmenin kim senin)
(bkz: şucu bucu öcü)**
(bkz: aptallar icin basortusu kilavuzu)
laikçi aforizmalar hayyam iddiasından boyunun ölçüsünü almayan laikçilerin tarihi olaylarla ilgili kendi iddialarını referans göstermesi hadisesidir * *. size tarih dersi verecek değilim. versem de sınıfta kalırsınız bu kafayla.

ayrıca ben baskı yapmadım, örnek verirsem yine siz "haklı" çıkarsınız dedim. aradaki farkı laikçi Türkçe bilenler anlatsın. ben bilmiyorum malum. 3. tekil şahıs da bir yerlere göndermeydi ama sanırım kimden geldiğini anlayamayanlar var. ben en ince saatçi tornavidası kullanmaya çaışıyorum aslında ama bazen boru anatarı lazım olabiliyor demek ki..

bir de hayyam'ın bir dörtlüğü var. ilgililerine hediye olsun.

--spoiler--

Yaşamanın sırlarını bileydin
Ölümün sırlarını da çözerdin;
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok.
Yarın, akılsız, neyi bileceksin?

--spoiler--
efendim laikci kişinin özlü sözleri. ama bu laikci ne ola ki simitçi gibi bir şey olmasın.
sözklükteki fikir münakaşaları görmemizi sağlamış aforizmalardır. an itibari ile pislik çıktı; maç iptal... *
yağcı skor yazıcılarını altına toplayan başlık haline gelmiştir.
iyi seyirler şey pardon iyi yağlamalar zaten tüm gün birinizin nicki altına girip yıkam yağlamdan kelli bir halt ettiğiniz yok. ha bir de laikçiler var ilgi alanınızda. sanırım küçükken bu laikçiler size ve ailenize birşeyler yapmış ki acısını sanal alemde çıkartmaya çalışıyorsunuz. devam edin, ben bu sirki uzaktan izliyorum!

edit: bu arada laikçi nedir ya?
laikçi aforizmalar başlığını gören montajelemanı şöyle güzel bir aforizmada ben savururum umuduyla balıklama atlamıştır.bütün klişelerin doldurulmuş olduğunu görünce çareyi sağa sola sataşmakta bulmuştur.*
laikçilerin mesajın esasını ufak hatalardan çürütmeye kalkması anlamı taşıyan aforizmalar.

arada başka bir tarihi olaya gönderme vardı, laikçilere ağır kaçar diye vazgeçtim sildim. işlemin bakiyesinde mehmet de vahdet olmuş. ne farkeder? yahudi irticacı diye asılmış mı asılmış. vurgu esas onadır. vahdeti de 31 mart'ın suçlusu ilan edilmiştir, size öyle ezberletilmiştir ama asılma nedeni koyu bir ittihatçı muhalifi olmasıdır. zaten biraz eşelerseniz görürsünüz ki 31 mart da aslında bir ittihatçı darbesidir. seçimle iktidarı ele alamayacak olan ittihatçı çetelerin hareket ordusu yardımıyla yönetime el koymasıdır. ezberci tarih dersleri sonrası sanıldığının aksine istanbul komple ayaklanmamıştır. 2. abdülhamit'e bağlı askerlerin sayısı da gelen ittihatçıları durduracak kadar fazladır ama o böyle bir emir vermemiştir. daha fazlası için kütüphanelere gidebilirsiniz. vahdeti'nin volkan gazetesi dahil pek çok orjinal kaynak kütüphanelerimizde mevcut. hayyam'ı okuduğunuz kadar onları da okuyun. ben bu gecelik sadece bu kadar tarih anlatmış olayım. yalnız tarih kitaplarında meyhane muhabbeti bulamazsınız. orada belgeler konuşur.
sözlük yazarlarının sürekli katkıda bulunduğu aforizmalardır.

MADDE 2.Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.
(nerval, 13.02.2008 01:12) (#2995727)

(bkz: bak orda insan hakları da yazıyo)
(bkz: din ve vicdan hürriyeti)

dersimiz ne zaman anayasa hukuku oldu ya. ne güzel tarihten sözlü yapacaktım ben.
laikçi diye diye laikliğin içini boşaltmaya çalışanların son eğlencesi.
oynadıkları demokrasi oyununun sonunu iran'lı yazar bahman nirumand'ın mektubunda bulabilirsiniz.
laikçi aforizmalar arasında bahman nirumand'ın anılarını, devlet dairelerine alınan nüshalarını düşerseniz bir avuç ihtiyar ile birkaç laikçi gencin okuduğu cumhuriyet gazetesinin tehlikenin farkındamısınız kampanyası benzeri ifadelerle servise verme faaliyeti de yer alır.

nirumand yanlış hatırlamıyorsam şaha karşı mücadele etmiş olan iran komünist partisi TUDEH mensubudur. referans gösterdiğiniz yazarın iran ile ilgili söylediklerinin bir bölümü iran halkının neden öyle davrandığını anlayamadıklarını, halkı tanıyamadıklarını ifade etmektedir. bu yönüyle bizim laikçilerimize benzemektedir. zira onlar da halkı tanıyamamıştır ve neden halkın ezici çoğunluğu bize oy vermemekte, başörtüsüne özgürlüğü desteklemektedir diye kara kara düşünmktedir.

(bkz: laikcileri kizdiracak basortusu anketi)
(bkz: mezarlıklarda sevişenlerin türbanlı olması)

türbanı dini bir üst rütbe zanneden dar kafalı salya makinelerinin, kula kulluk etmeyi * islamın direği sayan yalakaların eğlence amaçlı dillendirdikleri, kromozom sayıları bir fazla olmasa* * mottolarını karşıt görüşe çemkirmeden de ifade edebilecekleri, ancak bu naif üslubun tıbben mümkün olmamasından mütevellit kreş çocukları kıvamında altlı üstü sözlüğün ırzına forum tadında geçtikleri metiyeler dizisidir de aynı zamanda.

--spoiler--
Ne ararsın tanrı ile aramda!
sen kimsin ki orucumu sorarsın?
hakikaten gözün yoksa haramda
başı açığa niye türban sorarsın?
rakı, şarap içiyorsam sana ne?
yoksa sana bir zararım, içerim.
ikimiz de gelsek kıldan köprüye,
ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
esir iken mümkün müdür ibadet?
yatıp kalkıp atatürk'e dua et.
senin gibi dürzülerin yüzünden,
dininden de soğuyacak bu millet.
işgaldeki hali sakın unutma.
atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
sen anandan yine çıkardın amma,
baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
--spoiler-- *
(bkz: laikci sensin aforizmalar da sana girsin)
bu da benden... acırsa söyle ucunu çekeyim biraz...
kıçıyla düşünmeye çalışanların kafasının haliye alamayacağı kelimeler topluluğudur. bu insanlar bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şeylerin temelini oluştururlar. bunları o temelden çekip aldığınız zaman işte;

(bkz: her şey çok güzel olacak)
sözlükte yazan laikçi bünyelerin başörtüsü ve dindarlar hakkında açtıkları başlıklar, girdikleri entryler bu sınıfa girmektedir. sayıları çok olduğundan hepsini alıntılamak mümkün olmamakadır. sağduyulu ve din ve vicdan özgürlüğü yanlısı her okur onları ilk cümlelerinden tanıyabilecektir.
(bkz: laiklik adam olmaktır)