bugün

baba, dost, abi anlamına gelen kürtçe sözcük.
servet kocakaya nın vaktinde seslendirdiği , kral tv de klibi sık sık dönmüş bir şarkı ..

'keke şeref , keke namus
keke babam , keke paşam,
keke sesini duymuşam
yoksa keke , sen mi geldin? ....' gibisinden sözler kalmış aklımda mesela ..
zazaca amca anlamına gelen söz.
servet kocakaya şarkısı. anlatılan insanları görüyormuşçasına güzel ifade eder. melodi ritmide sözlere yakışmıştır. dinlendikçe hüzün yapar. yıllar sonra tekrar dinlenmiş, eskimediği görülmüştür.
demli cayin canim ceker don keke seklindeki anlamli sozleriyle insani huzunlendiren servet kocakaya ezgisi.
biz ortaokuldayken kanallarda manyak gibi klipleri gösterilen hüzün yumağı yapımdır. okulda dalga geçe geçe kahkaha buhranlarına girdiğimiz şarkı.
servet kocakaya'nın, baba ağlattıran şarkısıdır.

yoksa keke sen mi geldin...
servet kocakaya'nın güzel yorumu ve sesi ile seslendirdiği insanın için işleyen güzel bir parçadır.
dinleyip de sevmemenin mümkün olmadığı parça..

"keke sesini duymuşam
yoksa keke?"

harika!
(bkz: yoksa kaka sen mi geldin)*
servet kocakaya'nın doğum günü'nden sonraki en güzel parçasıdır. sanatçının tertemiz sesiyle hayat bulur.
klibiyle de akıllarda yer etmiş türkü. çocukken klibini izlerdik, ne sevmiştik bu türküyü... keke'nin kahveciden para aldığında onu gören o iki eşkiyanın keke'nin peşine takıldığı sahne akılda kalan anlardandı. hatta babam kızmıştı 'işte gör eşkiyalar adamın peşine düştüler' demişti. hey gidi günler.
Yollarına kurtlar çıksa dert değil
Üzerine çığlar düşse dert değil
Yüreğine hasret düşse vay keke
Sırtın yere gelmesin tez dön keke...
Ülkemizde Kürt olmayan büyük halk kesiminin servet kocakaya'Nın aynı adlı şarkısıyla 90'lı yılların sonunda öğrendiği, en güzel ve belki de ilk öğrenilen kürtçe kelimelerden biri.
uçurumlar seni çeker vay keke.
Servet Kocakaya şarkısıdır.
bu aralar çok modadır , ergenler '' kekenin'' de amına koymuştur.
servet kocakayanın eskimeyen şarkısı.
keke şeref.. keke namus.
(bkz: çal keke çal)
orhan hakalmaz'ın da vardı bir keke türküsü. hiç aklımda değil, ne tınısı ne sözleri. yutupta falan çok aradım göremedim hiç, sanıyorum yanlış hatırlıyorum, belki de orhan hakalmaz öyle bir şey söylememiş bile.
Çalan kişi.
servet kocakaya'nın söylediği şarkı.
Servet Kocakaya iyi söyler. klibi de şahanedir. yoksa keke sen mi geldin?

http://www.youtube.com/watch?v=nefFMOVUaXg
çalan biri.
servet kocakaya'nın ağlattığı şarkı.

keke sesini duymuşam... yoksa keke sen mi geldin ?