bugün

atalarımızın söylediği çok değerli bir sözdür, ahlaksızlık yapmamaları için karı-kız kısmı sık sık dövülmelidir, unutulmamalıdır ki dayak cennetten çıkmadır.
yobaz sözü. pardon, atasözü.
her babanın, kızına dövme yaptırtması gerektiğini anlatan atasözüdür.
bugün bir müşterimin bana söylediği lafız.

ahlakı ve terbiyeyi veremedikten sonra kız ne yapsın. kafanı da koparsan kime ne fayda.
kızını kendinden uzaklaştırmaktan ve nefret ettirmekten başka bir işe yaramayacak olanı tavsiye eden sözdür.
çok yerinde ve gerçekçi bir atasözüdür.
dövün vurun ..
Did you mean: Oğlunu dövmeyen özünü, kızını dövmeyen dizini döver. Küçük yaştan itibaren kişinin çocuklarına eğitim vermesi edep kurallarını öğretmesi gerektiğine vurgu yapan bir sözdür.

(bkz: ağaç yaşken eğilir)
(bkz: yılanın başını küçükken ezmek)

yalnız bunları okuyup direk çocuğa ağız burun dalmaya gitmeyin büyüyünce bıçak atma riski var. akıllı davranın.

(bkz: ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın)
doğruluğu bir kez daha tescillenmiş atasözümüzdür.
türkiye'nin halini ve erkek egemen yapısını ortaya koyan iğrenç söz.

- kızlara tecavüz edilir
- sözlü ve fiziksel şiddet uygulanır
- kız gibi, karı kılıklı gibi deyimlerle hor görülür
- toplumdaki yeri erkekler tarafından ''evinin kadını'' olarak belirlenir.

bi de üstüne kızını dövmeyen dizini döver diyoruz. analar babalar biraz oğlunuzu dövün de sokakta korkmadan gezelim değil mi? genetik olarak daha güçsüzüz diye bu kadar ezilmemeliyiz. eski türk kültüründe kadın değerlidir, el üstünde tutulur.
Faşistce bir sözdür.

Döverek eğitim olmaz. Tersine insan arsız olur.

Her ata sözü doğru olacak diye bir şey yok. Her ata iyi değildir.
görsel
"Çevir dünyayı tersine dönsün
Seni dövemez dizini dövsün
Kızkardeşlerin sesini duysun
Kadınlar sokaklara dökülsün!"
Tecrübe edilmiş yaşanmış ki sarf edilmiş böyle cümle.
Burada ana temayı şiddet olarak almamak lazım. Gerekli eğitim ve terbiyeden bahsediliyor kanımca. Ama tabi siz söz konusu kadın olunca hep ilk anlamlarında anlarsınız sanki kadının hiç suçu yokmuş gibi.
bu algı yüzünden döverek insanları hizaya sokuyorlar. geçen gene islamik video izliyorum adam kafa kesiyor tam kesemiyordu, boynu düşmemişti yani.

neyse bu konuyla ne alakası var?

işte bu kafanın ürünü bu, hiçbir şeyi tam yapamaz. kızını gider döver ama kızı gizli gizli iş çevirir. durum büyükse namus der sokakta vurur namusumu temizledim der.

yani şiddete giden her yolun altında vahşet vardır. şiddetin sınırı yoktur.
Eksik bilinen daha doğrusu eksik bilmek işe gelen atasözü.
kızını dövmeyen dizini, oğlunu dövmeyen özünü döver!
Altında yatan anlamı herkesin anlaması umuduyla.
ne de güzel söylenmiş bir söz. ara sıra büyüklerimizi dinlememiz lazım. her sözün altında yaşanmışlıklar var, tecrübe var. buradaki dövme eylemi fiziki olarak algılanmamalı.
Harika bir atasözüdür. Evet.
yobazlar garanti olsun diye, diyanetin fetvasını referans gösterip kızlarını ilk evvela bi zikiyolarmış.
21 yy.dayız bi farkına varın artık.

mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hüküm verilir. ayrıca sciline işleyeceğinden kişi bir daha devlet kurumunda çalışamaz vede özel sektörde de iş alımlarında sekteye uğrar.

özel durumlarda ceza 16 yıla kadar çıkmakta tabi türkiye'deyiz. her yıl bi af çıkıyor.
kızını dövmeyen 360 atmış dönüşe uğrar yaniii .
Bunu soyleyen ata benim atam degildir kabul etmiyorum. Orospu cocugu sozudur. Kadinlar boynuna tasma takarak gezdirebileceginiz canlilar degildir !
Günümüz mini şortlu ahlak yoksunlarını görünce dedemin söylediği atasözü.
Mekanın cennet olsun hacı reyiz.
And olsun yaşayacaksın.
Kızını dövmeyen torunu erken sever demişler ben demedim başkası dedi.
harbi gerizekalı cahillerin anlamadığı atasözü.

kızını dövmekten bahsederken, bir çeliğin dövülmesi gibi, bir ağacın yontulması gibi bir anlam kastedilmiştir.

kızını eğitmeyen, başıboş bırakan, yetiştirmeyen, cahil bırakan kimse sonra kendi dövünür. ikinci dövme sözünden de fiziksel acı kastedilmiştir. tipik atasözü özelliklerinden biri çift anlama gelen bir kelime uyumlu şekilde kullanılmıştır.

bu dövmek fiillerinin ikisi aynı olsa zaten atasözü olmaz aptallar.