bugün

Bu lafı söyleyen atanın taaaa amk.
izlediğim tek dizi aşkı memnudur.
bugün kızını döven yarın kendi dübürünü döver. çok nettir.
aslında hafifçe dizinizi dövünüz meali...
Bir gelip bakayım, iki üç entry girer çıkarım dedim de gelmesem de olurmuş. Gidip kitabıma devam edeyim.

Ayrıca kusura bakmayın ancak saçmalıktır. Kızlarınızı dövmek yerine erkek çocuklarınızı eğitebilirsiniz.
Osmanlı böyle akıllı atalarımız sayesinde dünyaya hükmetmiş. Bir de şimdiki erkeklere bak erkek demeye bin şahit ister.
Dizinizi sikeyim.
ancak ortadoğudaki geri kalmış, ve saçma sapan geleneklere ait toplumların, çomarların atasözü olur.
müjdat gezen'in bahsettiği "aptalların uydurduğu atasözü" işte tam olarak budur.
cinsiyetçilik ve şiddete özendirme içeren söz.
bize meczupların, çomarların, anadolu zombilerinin sözünü hep atasözü diye anlatmışlar ve şiddeti meşrulaştırmışlar ve hatta olması gereken şeymiş gibi anlatmışlar.
kızların psikolojisi bozuk ve erkek düşmanı feminazi yetişmesinde ya da,
şiddete eğilimli, şiddet göre göre şiddet uygulamayı doğru kabul etmiş ruh hastası yetişmesinde ya da,
şiddete eğilimli, şiddet görmeden bile şiddet uygulamayı doğru kabul etmiş ruh hastası yetişmesinde payı vardır bu saçma sözün.
https://twitter.com/i/status/1544754879805145094
O kelime yanlış biliniyor. O yazının orjinali kızını ÖVMEYEN dizini döver.
"şiddet dilde başlar" sözünün doğruluğunu gösteren korkunç atasözü.

kültür ve kurallar davranışları, davranışlar da kültürü ve kuralları etkiliyor. dilinizi şiddetten arındırdığınızda yavaş yavaş hayatınızı da arındırabiliyorsunuz. ama kızını dövmeyen dizini döver atasözünü kullandığınız sürece anneler ve babalar kızlarını dövmeye devam edecek.

çok klişe değil mi yukarıda yazanlar? artık bunu konuşmaya, ısıtıp ısıtıp anlatmaya ne gerek var, değil mi?

bakın ne gerek var:

geçenlerde bir grup "aydın!" insan bir vesile ile bir araya gelmiştik (kalabalık bir avukat grubu). yaşlıca meslektaşlardan biri yeri gelmişken kendince lafı gediğine koydu "ee, kızını dövmediysen böyle dizini döversin" diye. herkes güldü. inanamadım. tepki göstermeyi bırak, sessiz bile kalamadılar, aslında neye güldüklerinin farkında bile değiller. adam da bence söylediği şeyin gerçekte ne demek olduğunun farkında değil. dayanamadım "biz hala kızını dövmekle ilgili şakalar yaparsak kenarda köşede dayağı yiyip oturan kız çocukları ne yapacak? şiddet işte bu dille başlıyor, sonra o babalar kızlarını dövüyor" tadında bir şeyler geveledim, tutamadım kendimi. (tabii hemen "ortamın tadını kaçıran, gereksiz duyar kasan insan etiketini yemişimdir)

mekandan çıkarken o "şakacı" üstad geldi yanıma, haklısın dedi, özür diledi ve teşekkür etti. farkında varmasını sağladığım için. bugüne kadar hiç düşünmemiş bunu, bundan sonra önce kendi dilini arındıracakmış şiddetten, kendisi aynen böyle söyledi. bir de öğrenmenin yaşı yokmuş, öyle dedi.

artık o bir grup insan bu atasözünü kullanmayacak. ve sonra bir gün, kimsenin kızını dövmeyeceği, dövemeyeceği, bunu aklından bile geçiremeyeceği günler gelecek.
atalar dediyse bir bildikleri vardır.
Asıl kızını döven, dizini dövmeye hazırlansın.

(bkz: kızını övmeyen dizini döver)
Güzel arkadaşlarım değerli yazarlar
Yine yanlış anlaşılmış bir atasözü başlığındayız.
Dövmek fiili burada şiddet kullanma manasında kullanılmıyor kızını yetiştirmek eğitmek manasında kullanılıyor.
Hani demiri dövmek derler ya ha onunla aynı.

Yani diyor ki baba efendilere kızını yetiştir.okut beceri zanaat öğret, ilim irfan öğret yol yordam öğret edep adap öğret kendine yetsin elin sümüklüsüne tama etmesin
Sonra sen de üzülürsün ah vah dersin diyor

Anlayana tabii.

Kamu spotu değerindeki bilgili girimi sizlere armağan ediyorum
Sevgiler.
saçma sapan atasözü.

sevgi ve şefkat, arkadaşlık kurmak ki bu sayede rol model olmak; sizin dediklerinizin çocuğunuz için aksi iddia edilemez doğrular olması ve bu sayede baskıdan uzak bir yetişme süreci olacağından asla çocuğunuz cinsiyet gözetmeksizin bir yanlış yapmaz. her ne yaparsa yapsın, ki bu yanlış bir şey de olabilir, bilinçli bir şekilde yapacaktır ve muhtemelen bu pişmanlık duyacağı hayati bir şey olmayacaktır.

sağlıkla yetiştirin..
Boş sözdür. inanın Ben çok dayak yedim yine de adam olmadım misal.
Kızlarını döverek istediği kıvama getirmek isteyenlerin savunduğu, şiddet içeren söz. Evet.
Yanlış söz. Evet.
artık kızlarin sekis yapması pek ırıspılık sayılmadığı için tarihe karışmak üzere olan söz.

değerlendirmem değil tespitimdir.
iyi veya kötü topluma ve kişilere göre değişir.
Gerici sözü. Evet.
hele buralarada mütamidiyen doğru çıkan atasözüdür.
(bkz: biz bir selimin kızı değil bin selimin kızıyız) *
sapına kadar doğru söz. kızın içindeki şeytanı çıkarmayan kötülük eder.

ayakkabı mağazasında bir ayakkkabı için anasını iten kevaşe örnektir.

dövecen . yoksa böyle başına sıçar.

tv dizilerinde hep anaya babaya bağıran çağıran bağıran tiplemeler dolu. her dizide var.

zillilere hep anaya babaya isyan hakaret empoze ediliyor.

dövecen. ama usulunce.

https://www.youtube.com/watch?v=UoArU2mdMzw
O kadar doğru bir sözdür ki.

Yeter ki bunun hayattaki karşılığıyla bir bağlantı kurabilelim. Salt kuru kuruya cümlenin iticiliğine odaklanmayalım.

Dayak nedir bilmeyen kadınları bi baz alalım.

Hemen hepsinde aptallıkla cesurluk bir arada bulunur. Kontrolsüzdürler.
Kendi rollerini beğenmezler, bolca saçmalar ve hadlerini aşarlar.

Onlara kimin kral olduğuny hatırlatmak istediğinizde öfkelenip saldırganlaşır ve rezillik çıkarabilir olayı seviyesizce eskilerin de dediği gibi bir alman kavgasına çevirebilirler.

Cesaret ve ahmaklık iliskisini de şöyle açabiliriz kısaca, kendini olduğundan güçlü görmek, zeki sanmak ,özgür sanmak insana bolca hatalar yaptırır. Bu hatalar kimi zaman ayıplanacak kimi zaman gülünecek kimi zaman kınanacak yanlışlar içerir haliyle ucu yine aileye dokunur. O zaman hem kızin iyiliği için hem kendi kafa rahatınız için baskı, korku, dayak kültürü ciddi bir kontrol mekanizması sağlar. Yani gereklidir.

Bu olmadiğında yine sizin başinız ağrır.
nasıl bir insansan çocukların onu yansıtir.
maalesef arap kültüründen bize kalan pisliklerden biridir kadına şiddet. türk kültüründe kadının yerini uzun uzun anlatırım da bu başlık altında salyalarını akıtanların pek anlayabileceğini sanmadığımdan o topa girmiyorum.
(bkz: kadınlar insandır biz insanoğlu)