bugün

Nişan söz olabilir ama düğün saçmalıktır. Bi dünya para harcayıp başkalarını eğlendirmektir. Düğüne harcanacak parayla güzel bi balayı yapılabilir veya geleceğe yönelik yatırımlar.
Tüm bu ritüelleri düşününce kabus gibi geliyor ama içindeyken çabuk geçer herhalde.
toplumun gençlere itelediği gereksiz prosedürlerdir. o aile bir yerde işin içine girecek ya, abartıp 4 kere giriyorlar işte. sonrası ise zaten başlı başına bir kabus. uğraş dur. sevgilinin talepleri ailesinin ricaları kayınçonun "kızımıza iyi bak" naraları kendi aileni idare etmek için atacağın taklalar... evlenmeden yaşanan kaprisler sorunlar. sonra evlilikler neden uzun sürmüyor nasıl sürsün daha evlenmeden başlıyor sorunlar.
Akla direk işin maddiyat tarafı geliyor.

Kız isteme: 300-500TL arası. Çikolata vs...
Söz: yüzükler ortalama 1000-1500 arası.
Nişan: alyanslar kaçtı bile. Duruma göre beşi biyerde, ortAlama 5000-7000 arası.
Düğün: kusura bakma damat bey siki tuttun. En az 30bin, iyi bir düğün için 50bin.

Hepsini topla şimdi. 60bin eder. Şimdi intihar edebilirsin.

Napayım olm. Aklıma direk parasal kısım geldi...
hepsi tamam da, müstakbel kaynananın da bulunduğu bir heyetle dantelli don alma merasimi kısmı çok feci.
kız isteme işin geleneği diğer adı söz kesmek zaten ancak diğer 3 ü için nescafe hesabı 3 ü bir arada olup olamayacağının merak edildiği mevzudur. hem maddi hem manevi çok yıpratıcı görünüyor ki içine girmeye başlayınca görünmekten ziyade damarlarınızda hissetmeye de başlıyorsunuz ufak ufak.
kardeşim evleniyor ama ben koşturuyorum.hiç bu işlere girmeye gerek yok gidip belediye ile işinizi halledip tatile koşmak lazım.
imamı sonra halledersiniz.
6 ay ila 1 yıl içerisinde tamamlanması stresin çabucak bitmesi gereken süreçtir. Zira evleneceklere Allah sabır versin.
lüzumsuz stresler tamlamaması.

evlilik yolunda adet yerini bulsun diye, benim bilmem kim'den neyim eksik, şu olmazsa olmaz, adı altında damat söğüşleme olayı.

uzak durun.
çok fazla abartılmadığı sürece sorunsuz, hatta keyifli aşamalar.

aileler tanışır daha sonra isteme, yine aileler arasında (söz ve nişan diye ayırmadan) yüzükler takılır.
maddiyatın elverdiğince ya nikah yada düğün.

önemli olan akıllı iki insanın ailelerini idare edebilmesinde.

hiç biri sorun değil eğer doğru insanı bulmuş ve evlilik aşamasına gelmişseniz.
Korkutan beşlidir.
Allah korusun.
çoluk çocuk, okul, sünnet, üniversite, askerlik, iş (bkz: kız isteme söz nişan nikah düğün) şeklinde kısır döngü formülüdür.
(bkz: kız kaçırma nedenleri)
yuva kurmak için geçilmesi gereken kanımca zor bir süreç.
ben nişanlandığımda hatunla aramda 1000 km mesafe vardı.
ulan kendi nişanıma gidemedim ya.
Kızımız en güzelini hakediyor derler. Hepsinin en güzelini yapar erkek. Sonrası?? Bir ömür borç ödeme..
erkek tarafını maddi açıdan zorlayan süreç .
Başıma son gelmesini istediğim şey. Gerginlik + masraf.
Bunlari istemem yeaa diyen kiz kolay kolay turkiyede bulunmamaktadir.
En istemem diyen kiz is ciddiye binince katalog, katalog kosuyor.
Söz-ötv
Nişan-kdv
Nikah-vergi
Düğün-net fiyat
Kız isteme-tescil ve resmi tutarlar.
çile. sonucu da öyle *
Zorlu ve yorucu beşli...
yuva kurmanın atılacak ilk adımlarıdır.
Kız isteme ve söz tamam, gerisi kuru kalabalık ve gereksiz. Direk nikah salonu. Amin.
evlilik sürecinde muhtemel ihtimal tüm yazarlarımızın başına gelecek hadiselerdir. Mutlu mutlu sıkıntısız atlatmanız temennimdir. Bir kez oluyor tadını çıkartmak gereklidir.