bugün

yarış atlarına verilen isimlerdendir.
(bkz: kader kismet)
Olmayacağı bilinen bir konu hakkında sarfedilen laftır.
bir kız ismi de olabilir.
nasip kelimesinin ekürisidir.
allah bilir, kader anlamında kullanılır genelde. ama bazen kişiyi başından savmak için bakarız manasında kullanıldığı da görülmüştür.
"hayirlisi" ile beraber sik kullanilan sözcuk.
belirsizlik anlamı tasıyabilir, tevekkul etmeyi sevmeyen insanlar icin.
boşnakça, hırvatça, sırpça, hintçe,persçe ve urduca da türkçe kısmet kelimesinin söylenişi.
çoğu kişinin aradığı ve fakat aslında istediklerinin karşılığını bulamama korkusunun ifadesi.
Dinimizin Türkçemize kazandırdığı , her türlü zor durumdan kurtulmayı sağlayan muhteşem sözcük.Karşınızdaki yaşlı bir teyzeyse , veya dinine bağlı bir kişiyse ,her sorudan kurtulmanız garantilidir.

Okulunuz hala bitmedi mi?

-Noldu çocuğum,bitiriyor musun bu sene?
-Kısmet teyze.Bak bizim arkadaş bitirdi ama hala iş bulamadı.
-Kısmet tabii.

işsizmisiniz ? Karşınızdaki soru mu soruyor?

-Noldu evladım,iş bulamadın mı hala?
-Daha bir şey yok teyze.Bizim arkadaş iş buldu hiç memnun değil?Kısmet böyle işler.Hayırlısı neyse o olur.
-Haklısın evladım , kısmette varsa olur.

Hala evlenemediniz mi?

-Bulamadın mı birini sen hala? Bak yaşıtların evleniyor artık.
-Kısmet böyle şeyler.Görmüyor musun evlenen çoğu kişi boşanıyor.Kaderde ne varsa o olur.
-Doğru tabii , hayırlısı neyse o olsun.
-Heyt kısmetin önüne kimse geçemez lan!!!
-Neyse abartmayalım.

Not:Örnekler sınırsız sayıda çoğaltılabilir.
"kaderde varsa olur", "allah nasip ettiyse olur" gibi anlamlara gelir; yerine "nasip" sözcüğü de kullanılabilir.

-ne zaman evlenmeyi düşünüyorsun?
+kısmet.
bir kitap önümde açık duruyor, yaprakları sararmış, o şiiri daha önce okumalıydım.. belki okumuş olsaydım böyle olmazdı. ve bütün bunlar olup biterken, olup olup durulurken, aynaların geç kalınmış kitaplarda yazgılı olduğunu bilmiyordum. otobüslere bindiğimde, trenlerden indiğimde, gemilerden geçtiğimde, o sayfaya gelmiştim.-daha oraya gelmedik öğretmenim- çoktan geçmişiz meğer. kitabın o sayfası önümde yanlış yelkenlere rüzgarlanmış bir deniz gibi-bütün serüvenlere- açık duruyor. oraya dek gelmişim işte. eşiğindeymişim. bozgunların, alaboraların, karayellerin en trajikleri eşikte yaşananlar değil midir? giderken, ya da gelmişken, ama eşikteyken...
(bkz: hayrettin demirbaş)
bond grubunun born isimli albümlerinde yer alan mükemmel bir parçadır.
öykü&berk gürman'ın flemenco la turca tarzında 10 adet türküyü harmanlayıp (ki azeri türkü harika olmuş) sundukları albümün ismi. tüm satış noktalarında!!
youtube'daki amator ruhtan eser kalmadan, son derece aceleye getirilmis gibi duran oyku-berk albumu.
evlilik, çoluk çocuk, iş, aşk... gibi konularda kişi(ler)in sıkışması halinde kullandıkları yaygın kaçış sözcüğü. inanılsa da inanılmasa da kullanılır.
ne yazıldıysa o, nasip kısmet bu işler

ayrıca; evlenilecek-evlenilmiş bay, bayana da "kısmetim" sıfatı verilebilir
Belli bir yaş üstü hanım kızlarımızın her evlilik konusu açıldığında boynunu büküp cevaben söylediği sözdür.
1999 yapımı, yönetmenliğini billy wirth in yaptığı filmdir.
--spoiler--
aşık olmak kısmetmiş yar
--spoiler--

iclal aydın zor günler şiirinde geçen kelime. aşık olmakda kısmet.
linux altında çalışan ve çevredeki kablosuz ağları (gizlenmiş olanlar da dahil) görebildiğiniz bir yazılım. (bkz: gkismet)
türkçe den ingilizce ye geçen nadir kelimelerden biri.
bir anlamı da "cinsel organ" olmasına rağmen nedense hiçbir sözlükte bu anlamı belirtilmeyen sözcüktür.