bugün

cok seviyorsanız elınızden gelmez. hastalık gibidir, istemeden kıskanırsınız. O da bundan sıkıldıgını soler fakat bunu siz engellıyemessiniz. sonra sevmenız azalınca(ya da ondan ayrılınca) rahatlarsınız. ''napıyormusum ben'' dersiniz.
nerde ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan, kıskananı da kıskanılan kişiyi de yıpratan, çoğu zarar azı karar bi duygu. sebebini ne kendinize ne karşınızdakine açıklayamazsınız, izi kalır. kıskanmak aşkla beraber gelse de, aşk için bir ölçü değildir, dozu kaçtığında ise aşk hafifletici bir sebep değildir. nerde duracağını bilmelisin. istem dışı bir his olsa da ya mantığınla kendini telkin edebilmelisin ya da dönmemek üzere çekip gidebilmelisin.
(bkz: dönmemek üzere cekip gitmek)
(bkz: seven insan kiskanir)
insanı kötü hissettiren ve evli olan kişilerin evliligine mal olacak kadar salakça ve saçma sav...
zamanla öfkeye dönüşen ve bu duyguyu yaşayan bünyenin acı çekmesine neden olucak korkuları yaratmaya neden olan zehir
çoğu ilişkinin bitmesine sebep olacak edim.aksinin de ilişkinin bitmesine neden olduğu görülmüştür.
(bkz: akrep burcu)
sahiplenme duygusunun asiriya kaçmasi
sevmekten ve özlemekten kudurup, hesaplananın aksine eşe saldırmaya neden olan hastalık
siz dolmuşta balık istifi halinde eve giderken zor bela eğilip bükülerek camdan baktığınızda yanınızdan geçen son model bi arabanın içinde yaşıtınız birini gördüğünüzde içinizi kemiren duygudur.
sevgiliyi kıskanmak yine bir derece doğaldır, arkadaşınızı diğer arkadaşlarından kıskanmaksa hastalıktır. bunu bilmenize rağmen engel olamamak en büyük çaresizliktir. onu paylaşmaya, duruma alışmaya çalışırsınız, diğerleriyle siz de dost olursunuz üstelik. ama gün gelir "ya benim en yakın dostumun en yakın dostu ben değilsem?" gibi aptalca bir soruyu sorarsınız kendinize, cevabın önemli olaması gerektiğini bilseniz de içiniz içinizi yer. arkadaşlıkta kıskançlık obsesyon belirtisdir. *
çok sevmekten veya güvensizlikten kaynaklanan bir durum oldugunu düşünüyorum.elinizde olmadan hissettiğiniz bir duygudur kıskançlık,neden böyle düşünüyorum,sacmalama vs.diyerek kendinize kızarsanız,bazen belli etmemeye çalısırsınız içiniz içinizi yerken.sınırını asmadıktan sonra normal bir duygudur fakat bu sınırı ne belirler?
(bkz: azı karar çoğu zarar)
her şekilde insanın hoşuna gitmeyen şey. kıskanılmayı hoş bulan ve sevildiğinin göstergesi olduğuna inanan insanın mantığı çözülebilmiş değil. psikopatlıktır sadece kıskanmak.
bazen kendimden bile korkmama sebebiyet veren cok yogun yaşaığım duygu. en çok sevgiliyi kıskanmak olur ama bazen cok anlamsız şeyler de kıskanabiliyo. mesala güzel giyimli biri yada çok güzel bir bayan ,sıkkın olduğunuz bir zaman da yanınızdan geçen bir çift gibi... cok fazla sahiplenme* kimseyle paylaşamama*kimseyle paylaşmak istememe*
kişiye mantıklı olmayan seyler yaptıran histir. sevgiye, sahiplenmeye veya güvensizliğe falan baglı değildir. nitekim, üzerinden yıllar gecmiş olmasına rağmen eski sevgiliyi kıskanmak; ya da cok tanımadıgın, hayatında yer etmemiş birini kıskanmak da mümkündür. cogu zaman hastalık boyutuna ulasabilir. napıyorum ulen ben dersiniz, nafiledir, elde değildir, engelleyemezsiniz.
elde olanları görmezden gelip, elde olmayanların peşine düşerek boşu boşuna sinirlenmek ve zamanı boş yere harcamak. ele hiçbir şey geçmeyeceğini bile bile, sinir sistemine yük bindirmek ve sonunda elde fayda ya da zarar adına koca bir sıfır bulunduğunu farkederek tekrar sinirlenmek.
gayet doğal olan ve şahsi fikrim olarak sevgilim var ama ben onu hiç kıskanmıyorum diyen kişinin sevgisinden ciddi olarak şüphe ettiren duygu.yani tamam psikopat olmayalım ama bir insan eğer sevgilimi hiç kıskanmıyorum diyorsa en azından benim için normal olmayan birşeyler var demektir.
sevgiliyi kiskanmaksa bu kiskanmak ve dozunda olursa en güzel bir seydir.
çok sevmek çok kıskanmaktır daha da önemlisi çok sevmek çok islanmaktir, kendi gözyaşları altında.
(bkz: kıskançlıktan kudurmak)
gururun bile zaptedemediği güçlü duygu. *
gereksiz kıskanclıgın olmadıgı sürece aşkta olması gerek güzel bir duygudur aslında abartıldıgında cekilmez bir hal alabiliyor.
(bkz: kıskanma kıskanç)
güncel Önemli Başlıklar