bugün

görevin yapıldığı yere göre kolay, zor, keyifli, sıkıcı vs. değerlendirmeler yapılmalıdır. izafidir. ama bu zamana kadar kısa dönem askerlik hizmetini yapan adamdan çok az işittim "abi çok zordu be askerlik, anamızı ağlattılar valla" gibi yakınmaları. bir iki kişi o kadar. birini de biliyorum, nanemolla sütoğlanın tekiydi, en ufak şeyi abartırdı herşeyi. ama bazen o da çok nadir kısa dönemlerin çok zor şartlarda askerlik yaptığı duydum. genele gelecek olursak, kısa dönem asker rahattır, etliye sütlüye karıştırılmaz, bir çoğunun üzerine zimmetli silah verilmez bu yüzden de nöbette tutmaz, mürekkeb yalamış hesabına bir çoğu yazıcı olur (ki yazıcı olmak çok önemlidir, kendimden biliyorum değil uzman çavuş astsubaylar bile bana muhtaçtılar), öğretmen falan olurlar mehmetçik dershanesine, ya da revire verirler sabah akşam defter tutarlar, kanti çavuşu yaparlar sabahtan akşama kadar tv izler beleşe çay içerler.
askerliğini kısa dönem yapmış biri olarak şunu diyebilirim ki, bir kısa dönemin düşebileceiği en kötü durum ya er eğitim alayında eğitimi çavuşu olmaktır ya da bölükte bölük, takım, kısım çavuşu olmaktır. cidden çok zordur, en az 20 en çok 200 asker bir kere sizin sorumluluğunuza verilir, onlarla uğraşamak ayrı dert, bölük ya da takım çavuşu olarak lideri olduğun konumun hesabını komutanına vermek daha bir dert... mümkün mertebe sorumlukluktan kaçmaktır. heleki bu sorumluluk sizin sorumluluğunuza verilmiş bir çoğu baltadan ibaret asker ise... allah kolaylık versin çavuşum, askerlik zor geçer vallaha. hayır kendi tertibimden biliyorum, çocuk o kadar okumuş makine mühendisi olmuş bir de üzerine master yapmış, bu adamı tuttular bölük çavuşu yaptılar son 2 ay, adamı en son gördüğümde köpürmüş yemekhanedeki balta askerlere dalıyordu, ki bu çocuk cidden çok efendi biriydi, o derece.
fakülte bitirmiş olduğunuzdan dolayı bildiğimiz anlamda askerlikten çok askeriyenin işlerini yapmanıza sebep olur. mesela inşaat mühendisi iseniz inşaat ihalelerine, benim gibi makine mühendisi iseniz kazanların kontrolüyle ilgilenirseniz. tabiki daha özel işler de yapabilirsiniz.
örnek olarak;

istihkam şubeye kurmay başkanın (albay) habercisi girer.
haberci: kazanlarla ilgilenen makine mühendisini başkan çağırıyor.
truth: ha si.tir!! ne oldu lan.
haberci: bilmiom olm çağırıyor adam.

truth yusuf yusuf başkanın odasına doğru gitmektedir. aklından bin tane senaryo geçmektedir. "kesin karşı kışladaki teshin merkezindeki kazan patladı, su seviye alarmı bozuktu değiştirilmesini söylemiştim zaten orada duran kazancı çocuk arazi tipin tekiydi gözüm hiç tutmamıştı, evet evet kesin o patladı. o kadarda "alarm bozuk, su seviyesini devamlı gözle takip et" dedim. şimdi sıçtık işte ama ben söylemiştim değiştirilsin diye değiştirmemişlerse ben ne yapayım" gibi düşüncelerle soğuk terler dökerek kapı çalınır.

truth: istihakm çavuş truth emredin komutanımmm!
kurmay albay: oğlum makine mühendisi sen misin?
truth: evet komutanım!!
kurmay albay: iyi bir makine mühendisi misin?
truth: yıldız teknik mezunuyum, iyi makine mühendisiyim komutanım ama tabi makine mühendisliği geniş bir kavram vereceğiniz işe göre o işte tecrübeli olmam gerekebilir yani çamaşır makineside makine, makineli tüfekde makine, uçak da makine, tank da makine. makine mühendisiyim diye hepsinden anladığımı söyleyemem. * *
kurmay albay: yok öle değil teknik resimden anlar mısın?
truth: anlarım komutanım.
kurmay albay: iyi o zaman bizim oğlan 2 senelik makine teknisyenliği okuyor. hocası her hafta 2 tane teknik resim ödevi vermiş bizim hayta hiçbirini yapmamış. şimdi yarına teslim etmesi gereken 24 tane teknik resim çizimi var. sen onları yarına yetiştir. ben sana hiç bir iş vermemelerini söyleyecem.
truth: gulp!! emredersiniz komutanım. * *
nitekim truth sabah 11 de iki görünüşünü aldığı 24 tane teknik resmin 3. görünüşünü ve perspektifini gece 1 gibi bitirir ama o günkü devriyesini de uzun dönem çavuşlar atar. en azından sabah 6 ya kadar deliksiz uyur.
Senden yaşı küçük olanların bile poşet diğe hitap ettiği durumdur.
(bkz: bedelli askerlik)
yakında kalkması beklenen askerlik türü. üniversite mezunları* için 12 ay askerlik kapıda...
kendilerinden beklenen performansı gösteremezler, çoğunun kafası keldir, mesleki bilgileri çok yetersizdir, bir hastalık illeti başlarına musallat olmuştur sürekli hastaneye gitmeye çabalarlar, gece yataklarında ağlayanları çoktur, nöbet tutmak zor gelir, anneleri mutlaka sık sık ziyaretlerine gelir, gerçek askerliği öğrenemeden teskere alıp giderler...

asteğmenlere yalakalık yaparlar...
gittiğiniz yere ve sayınıza göre içeriği değişen aktivite.
(bkz: temeltepe)
(bkz: 5nci er eğitim tugayı)
memlekette okumuş etmiş en azından dört yıllık bir fakülte bitirmiş yurdum insanına verilmiş hak.

son dönemlerdeki gelişmeler ışığında yedek subaylık gibi ortadan kaldırılacağı söyleniyor.

bu olayın gerçekleşmesi sonucunda bakaya sayısının oldukça artacağı ve bedeli çıkmasını bekleyenlerin

koca bir ordu oluşturacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

o zaman da hükümet için çok temiz bir finansal kaynak oluşacak.

bu kaynakla imf ye olan borçlarımızı mı hafifletiriz yoksa oğlumuzu uşağımızı kat kat zengin mi ederiz ?

bu hükümetin tasarrufundadır artık.
ağustos dönemi mi aralık dönemi mi gideceğime karar veremediğim askerlik türüdür. *

edit : yaylalar yaylalar diyorum. 70 küsür gün sonra şafak saymaya başlayacağım.
bugünkü haberlere göre 4 aya düşeceği söylentisi var 4 ay olursa süper olur ama tek dileğim yanlışlıkla 9 ay falan yapmasınlar böyle bir niyetleri varsa bıraksınlar 6 ay kalsın.
üniversitede aldığınız en kıytırık dersleri bile hasretle anacağınız, 6 ay boyunca kendinizi tsk'nın şevkatli kollarına teslim edeceğiniz askerlik.
21-28 günü silah ve taktik eğitimi olan KSD kısaltmasına sahip olan lisans mezunlarının tabi olduğu askerlik türüdür. Ortalama 156 gün şafak sayılarak tamamlanan görevdir. Genellikle özel firmalarda çalışanlar bu süre içinde işlerinden kovulurlar. Askerden sonra iş aramak ve yaşamlarını yeni baştan kurmak zorunda kalırlar.
bedelliden iyidir, en azından anlatılcak bir anıya sahip olabilirsiniz.
uzun dönemlerin sevmediği askerlik türü.

kendi kendinin kulağına şöyle fısıldadı: "bu çok saçma. ben kimseye çuval demiyorum, ama onlar bana poşet diyor."
bir aralar 8 ay süren askerlik şekli. üniversite mezunu erbaşlar için uygulanan askerlik formatıdır.
yaptıktan sonra sizi blog yazmaya teşvik eder. http://www.kisadonemaskerlik.com
Uzun dönem askerlerce, " poşet " tabirine maruz kalan askerilerin yaptıgı askerlik türü.
acemi birliğinde '' günaydın abiler kahvaltınız hazır'', usta birliğin de günaydın abi kalk saat geldi tarzında nazikçe uyandırılmaktır. uzun dönem askerlik yapan kardeşlerimin gelip akıl danışmasıdır. abi sen olsan nasıl yapardın demesidir. komutanlarla kanka olmaktır. karakol komutanının bile yeri geldi mi nasıl yapsak diye akıl danışılan kişidir. güzeldir kısacası.

(bkz: 339 dönem)
Bir askerlik hatıranızı anlatmaya başladığınız an, askerliğini uzun dönem yapmış şahıslarca "altı ay askerlik yaptın bi sus amk" standart kalıbıyla ezilen mağdur askerlerin yaptığı vatani görev.
üniversite okumanın faydalarından birisidir.

komutanlar adam yerine koyar, uzun dönem askerler çekinirler. sözün kısası güzel bir uygulamadır.
şu an itibariyle 15 aylık uzun dönem askerliğin yanında (bkz: nimet)

düzeltme: artık uzun dönem 12 ay olsa da, kısa dönemde sınav kalktığından şafak sayısı 10 gün artsa da hala nimettir, hiç bir şey yapamıyorsanız aöfden mezun olun uzun dönemle uğraşmayın.
155-158 gün arası askerlik yapan askerler.

gitmeden ben de " lan çok kısa aq " diyordum lakin içeride işler bambaşka olan askerlik.

kısa dönemi sevmiyorum arkadaş ( astsubay) deyip zulüm yapanı mı ararsın , kısa dönem diye her fırsatta çarşısını kilitlemeye çalışanımı, okumuşsun ama ile başlayıp bitmek bitmeyen cümleler vs vs ama günler geçecek geçmeye mahkum öyle bir askerlik.
daha fazlasını söylemek ister gönül lakin şimdi sırası değil hem de hiç değil.
ülke için kayıptır. okumuş ve işe atılıp vergi verecek ekonomide bir döngüye neden olacak bir sürü gencin zorunlu silah altına girmesi kesinlikle yanlıştır.
5 gün sonra torunlarımın(349 kd) başlayacağı, bot bağlayacakları askerlik tipidir. 343 kd dedeniz
maksadını bir türlü anlayamadığımdır. madem üniversite okuyana bir ayrıcalık sağlayacaksın hiç gönderme askere. üniversitesiyi bitirdiği alanda hizmet versin devletine. illa herkes askerlikten anlayacak değil ya. anladığı konuda faydalı olsun devletine.