bugün

sinema filmi.
yakında vizyonda.
Başrolünde murat Yıldırım oynuyor.
spoiler olmadan yazicam guvenle okunabilir. film gercekten o yorenin insaninin kimsesizligini cok iyi anlatmis. tarihsel surecte yasanan acilari caresizlikleri en iyi sekilde yansitmis. oyunculari tebrik etmek gerek gayet iyi is cikarilmis. yonetmeni de zaten begeniyorum ve cekimini guzel buldum.

her seye ragmen senaryosu guclu de olsa icinde anlasilmazliklari ve eksiklikleri de barindiriyor. film boyunca beklenilen bazi unsurlar cevapsiz veya biraz havada kaliyor acikcasi. izlerseniz cok daha iyi anlicaksiniz demek istediklerimi. ozellikle 20. yuzyil savas tarihini sevenlere tavsiye ederim.
dün seyrettiğim ve genel olarak beğendiğim film. senaryo üstad cengiz dağcı'nın korkunç yıllar romanından uyarlanmış. romanı daha önce okumuştum. bir kırım türkü olarak sahipsizliğin, sürgünlerin anılarını dinledim hep. kırımı vatan bellemişlerin onurlu mücadelesini iyi anlatmış film.

--spoiler--
uğruna öldüğü şeyin büyüklüğüdür insanı özgürleştiren. biz o gün öldüğümüzde aslında çoktan özgürleşmiştik.
--spoiler--
Bir kırımlı olarak gideceğimdir.
Çarşamba günü gitmeyi düşündüğüm film. Aquila duy sesimi.
iZLERKEN BiRAZ KOPUKLUK OLSADA VE BAZI AMERiKAN SiNEMASI KLiŞLERi BARINDIRSADA FiLiMiN YONETMENI VE GORUNTU YONETMENI BASARILI BIR IS CIKARMIS.
Kırımlı olarak izleyegimdir.
Sahane otesi bir film.

Simdiye kadar izledigim en iyi turk tarih filmi savas sahnelerinin kostumun gercekciligi bambaskaydi. O son sahnede ise beni benden almistir. Gidin gitmeyenleri uyarin. Boyle kaliteli islere prim verin. Yeter salak sulak komedi filmlerini tepemize cikardiginiz.....
benim bildiğim kırım türküne işkence yapan, sibirya'ya süren ve soykırım yapan stalin rusyasıydı ne alaka naziler?
oldukça iyi bir film. bu kadar az entry girilmesi şaşırttı beni. saçma sapan başlıklar aldı başını gidiyor sol frame'de.

kırım'a önce ruslar giriyor. Tatarlar'ı ve Türkistan Türkleri'ni ön saflarda kullanıyor. film de burada başlıyor diyebiliriz. o ön saflarda ki tatarlar'ı naziler esir alıyor. sonra bakıyorlar rus zulmünden kaçan çok türkmen var bunları ruslar gibi biz de ön saflarda savaştıralım diyorlar ve bir lejyon kuruyorlar. başına da alman silahları ve askerlik hakkında tecrübesi olan murat yıldırım getiriliyor.

öyle yani.
Başrolünü murat yıldırım ve selma ergeç'in paylaştığı korkunç yıllar romanından uyarlanan 2014 yapımı Türk filmi.
Filmin ilk yarısı çok iyi özellikle savaş sahneleri çok etkileyici ve bugüne kadarki yapımların çok üstünde. Ancak ikinci yarısı için aynı şeyleri söylemek doğru değil. Filmde Kırım türklerinin yaşadığı acılar çok daha iyi anlatılabilirdi. Ancak her türk filmi gibi konu aşka bağlanmış.
Çok güzel bir türk filmidir. Kıytırık türk filmlerinden sıyrılmayı başarmıştır.
eh işte notu alabilecek bir filmdir... sonu pek olmamış... oyunculuklar fena değil yakışmış...
--
kan bekliyor yeryüzü
kurutup içmeye
biz öldük dün gece
bir dilim ekmekle
--

kırımlı, bir türk filmidir, gurur duyduğum...

korkma türk! dönecek o güzel günler. diz çökecek rus'u, alman'ı..ingiliz'i arab'ı...
10 numara 5 yıldız filmdir. türklerin de bir şeyler yapabileceği kanıtlanmıştır. kimi milletlerin kendilerine yapılan/yapılmayan soykırımları dünyaya duyurmak için yapmadıkları film kalmadı , bizim hala soykırım altında bulunan soydaşlarımız olmasına rağmen kılımızı kıpırdatmadık. ama bu güzel bir gelişme gerçekten beklentimin üzerindeydi film. ama gel gör ki sözlükte hakkında sadece 18 girdi girilmiş. size incir reçeli müstehak amk. bıkmadınız mı şu saçma sapan aşklı meşkli filmlerden.
(bkz: Mavi alay)
(bkz: yurt)
an itibari ile trt 1'de gösterimde olan film.
'biz o gün öldüğümüzde, aslında çoktan özgürleşmiştik'...
An itibariyle trt 1'de biten film. iyi geceler.
Babaannem ve dedemdir.
izlemekten bıkmayacağım sayılı filmlerdendir.devletsizliğin ne demek olduğunu iyi anlatır.
Aynı dönemi anlatan:

*Schindler's List
*The Pianist
*Soysuzlar Çetesi
*Çizgili Pijamalı Çocuk
gibi filmlerin gerisinde kalan Cengiz Dağcı'nın romanından sinemaya uyarlanmış yapıttır.

Peki film neden bu kadar geride kaldı? Sebebi çok açık... Oyunculuk mu kötüydü, prodüksiyon mu yetersizdi? Hiçbiri değildi arkadaşlar... Soysuzlar çetesi gibi ütopik bir film bile gişe rekorları kırarken zulmün gerçekliğini farklı bir bakış açısıyla ele alan bu film, duyarlı(!), necip(?) Türk seyircisi tarafından yok sayıldı. Görmezden gelindi...

Ne yazık ki...

Bizler popüler kültürün oyuncağı olmayı seçmiş bir millet olmaya adayız. Dünyada hangi filmler daha çok izleniyorsa biz de onu izlemeliyiz çünkü... Değerli arkadaşlar sinemadaki Yahudi hegemonyasına boyun eğmeyiniz. Bu yazıyı yazmak için epey bekledim. Filmin vizyona girmesinden bu yana sözlüğümüzde filmle alakalı girilen entry sayısı, benim girdimle beraber 31 olacak... Bu kadar mı değersiz ve kalitesiz bir filmdi kırımlı? Değildi. Kalitesiz olan bizleriz...

Yıllarca Almanların Yahudileri katledişini izlemekten yorulmadınız mı? Peki siz bunları izlerken savaşın kahramanı(!) Ruslar çok mu temiz işler yapmıştı? Kırımlı filmi bir milat olabilecekken kendi sinema coğrafyasında bile öksüz kaldı. Bu ayıp hepimize bir ömür yeter... Kurtarıcı, savaşı sonlandıran ülke gözüyle bakılıp toz kondurulmayan ülkenin soydaşlarımıza ettiği zulmü gözardı etmek bizlere yakıştı mı?

---- Ki Rusya, eşsiz stratejisi ile değil Hitler'in hesapsız davranmasının sonucu savaşın seyrini değiştirmiştir. Dipfriz denen şeyi icat ettikten sonra Alman orduları Rusya'ya girseydi. Rusya mı kalırdı? Kendi vatandaşlarını dahi göz kırpmadan öldürten Rus lideri midir kahraman? ----

Ukrayna adına eurovision'a Jamala(Cemile) adından bir kadın ses sanatçısı katılacak ve Rusların Kırım'da yaptıklarını dünyaya haykıracak... Eminim bir çoğunuz şarkıyı dinlemediniz ya da haberlerde verilen kesilmiş Türkçe kısımlarına kulak kabarttınız. Bütün dünyaya ders verebilmek elinizdeyken sizler bunu elinizin tersiyle iterek Kırımlı'yı öksüz bıraktınız. Her zamanki gibi Türk'e sırt çevirdiniz.

Uyumaya, duyarsız kalmaya ve kulak tıkamaya devam ettiğimiz sürece asla güçlü bir ülke olamayacağız. Devlet yönetimi sadece politikaların tekelinde değildir. Devlet propaganda yapar. Propagandayı yandaş medya sanmak ise sadece koltuğu kurtarır oysa topyekün sinema, edebiyat, müzik alanlarında boy göstermek gerekir.

Alman zulmünden kaçıp küçücük(!) bir toprak parçasına sığınan israil'e bu kadar sempati duyulurken terörist(?) müslümanlara avrupa'da kim ağlar?

işte sinemanın propaganda alanındaki gücünün cevabı yukarıdaki son sorudur. Kaybettiniz dostlarım bu kafayla kaybetmeye de mahkumsunuz. Ne islâm'a, ne Türklüğe ne de başka bir şeye liderlik edemezsiniz bu kafayla...

iyi uykular.
benimdir.