türkiye'deki acemi birliklerin babası sayılan yerdir. burada acemi erlere çok sıkı eğitim verirler. komutan görmenize imkan yoktur. oranın tek patronu vardır onlarda çavuşlardır. ne derlerse yapmak zorundasınızdır. eğitimden döndüğünüzde kesinlikle çeşmeden su akmaz. yemek, yemek istemez direk su içmek istersiniz bu yerde. en az 10 kilo vermenize kesin gözüyle bakılır. oradan kurtulacağınız günü iple çekersiniz. dağ başıdır. çarşı izninde yapacağınız hiç bir şey yoktur. türkiyenin sayılı timleri ilk baş burda eğitim görür. * *
yarın sabah itibariyle; teslim olup içerisin de vatani görevimin, acemilik eğitimini almaya başlayacağım yeni evimdir.

eğitiminin çok ağır olduğu bilinmektedir, fakat bugün kü konjonktür de türk askerinin ağır ve sağlam bir eğitim alması da şarttır.
askerler arasında; adı cehennemin 3.katı olarak bilinen türkiye deki tek alaydır.
geçen yılki alay istatistiklerine göre dağıtımda burdan çıkan askerlerin yüzde 89 u doğu ya gitmektedir, ve ayrıca ülkemizdeki şehitlerin büyük çoğunluğu buradan çıkmıştır.
kısa dönemlere saygı duyulan, kısa dönem askerlik yapmak için çok ideal bir yer.
komando bölüğü diye kimse korkmasın. sadece bazı usta erler kısa dönemlere kıl olurlar ama sadece kıl olmakla kalırlar.

kısa dönemler dağıtım edilmezler, alayda kalırlar ve bölüklerde değil alay binasında görevlendirilirler.

ben yabancı dil sınavını kazanıp bursaya gelmiştim ama köpek gibi pişman oldum. eğer hala 2004 yılındaki gibi bir yer ise kesinlikle rahat askerlik yapılacaktır.
manisa`da olan alaydır. yazları cehennem sıcağı altında beyazken siyahlaşmanız garantidir. eğitim babında gayet disiplinli komutanlara sahip intikalleriyle de öldürücü uzun yürüyüşlerle bayılmanız allahın emridir.
yıldızların ve gökyüzünün en güzel izlendiği yerlerden biridir.
hatta o kadar güzel izlenir ki; yorucu bir günün ardından, gece koğuş yat saatinden ve herkes uyuduktan sonra, yataktan kalkıp
alay içtima alanına yürüyerek; yere uzanıp gökyüzünü saatlerce seyretmenizi sağlayacak kadar güzeldir. * * * * * * * * * * * * *
insan asfalt leşi gibi kokarmı?
48 derece sıcakta üç kilometre sürünerek yemek yemeye gidermi?
bir hafta sıçmadan yaşarmı?
yatağa uzandığı anda kütük gibi uyurmu?
sabahın dört buçuğunda tüm evrene söverek kalkarmı?
her hareketinde seni rambo sikmiş gibi !komando! diye bağırırmı?
haftada bir yedi dakikada duş alırmı?
ördek yürüyüşü ile ziyaretçisini görmeye gidermi?
ha bu arada yedi dakikalık duşun iki dakikasını osbir alıyor.. (evet en kötü durumda bile elizabeth)

bir bukle 'manisa kırkağaç 6. alay'
zamanında yaklaşık 10 haftalık bir acemi birliği geçirdiğim komando alayı.eğitim anında pek merhametli olunmayan yer.hatta pek değil hiç olmaz uzman erbaşlar.çavuşlara pek denk gelmediğim aksine eğitimin çoğu zaman tim komutanları olan uzman erbaş yada astsubaylar tarafından verildiği patika başlayıp yokuş yukarı asfalta dönen 3000 koşu parkuru ve baharın başlangıcında çam polenlerinden kalp krizi geçirceğinizi sandıran bir yer orası.ama çeşmelerinden herzaman dağdan gelen şeker gibi kaynak suyu akardı. sabaha karşı cam kenarlarını buz tutturan,öğlen güneşten baydıran,ikindi yağmuru ile şaşırtan ve gece yaz akşamı edasında takılabileceğiniz bir havası vardır.(hemde mart ayında)
komando timlerinde batıya düşen görmediğim yerdir.jandarma timlerinde de bir kaç karadeniz harici yine batı görmediğimdir.münferit (serbest dağıtım) olan arkadaşlarımın arasından şanslı olupp muğla yada antalyaya gidenlerin oldugu yerdir.
silahlar verildikten sonra silahsız olduğunuzu gördüklerinde domuz bağı yapıp dakikalarca o halde bağırarak istiklal marşını okutabilen sadece ama sadece sorumluluğumuzun farkına varmamız için böyle acımasız davranabilen komutanlar mekanıdır.
(bkz: Allah kurtarsın)
cehennemin 6. katı deyu kod adı olan cix mekan.
çoğu kişiden duyduğuma göre rambo yetiştiren bir alaymış. %90 doğuya düşersin diyolar.mayıs ortasında gidiyorum, bakalım
acemi birliğine gitmeden önce araştıran tüm askerlerin tırstığı alay.
güzel hatıralar bırakan yerdir. hele o intikaller yokmu. allah kurtarsın gidenleri. dönenlerede geçmiş olsun.
komando eğitiminde asfalt yalatan yerlerden bir tanesidir.

21 şubat 2013 perşembe gecesi yola çıkıp teslim olacak sözlük yazarı arkadaşların da bu konu üstünde fazla düşünmemesi gerekiyor.

edit akbayram: teşekkür ederim.
an itibariyle öğrendiğim; abimin vatani görevinin ilk ayağı olan acemilik görevini yapacağı yerdir.

allah tüm mehmetciklerimizin yardımcısı olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DiYENE !
kazan dağlarına doğru cuma intikalleri ve önce vatan dağına yada soma asfaltına verilen istikametleri ile meşhur komando er eğitim alayı.
tsknın en angut astsubay ve uzmanlarının iki lafı biraraya getirmekten aciz iken 20 yaşındaki ana kuzularını ölmemeye karşı sözümona eğittikleri yer.

1500 küsür rütbelinin neredeyse yarısını iki lafının başına amına goyayım olan adanalı,kozanlı, osmaniyeli sığır uzman çavuşlar oluşturuyor.

var gerisini sen düşün.

bu dediğim 2003 yılında idi. inaşallah şimdi biraz daha insan gibi olmuştur.

bu arada kışın oradaysan afedersin ama kötü sıçtın.

geçmiş olsun.

eksileyen sığır: uzman çavuş musun osmaniyeli misin?
burada allah yok; peygamber izine gitti sloganı ile nam salmış. vatan dağı'nın eteklerinde yer alan, kilometrelerce intikallere sırtında sırt çantasıyla dağ tepe demeden yürüten, (ki bi acemi siken bayırı vardır ki akla zarar) 3000 metreyi elde 4 kiloluk bir tüfekle (g3) yokuş yukarı doğru koşturan, tegmenin "kooş kooş. Sikimin komandoları, at arabaları" sözleri yetmez gibi bir de tegmenin bizzat koşuya katılıp, koşarken beraber;
+ kimsiniz siz?
- komandoo !.
+ karı gibi çıkıyor sesiniz bağır bağır!.
- kimsiniz!.
+ komandoo!.
- yetmemiş hâlâ kooş kooş.
Eşliğinde bayıltana kadar koşturdukkarı ve hatta bayıldığın yerde de rahat bırakmadıkları komando eğitim alayı.

Ulan arkadaş dağ tepe yürümeye alışan ayaklar, düz yolda tökezler hale geliyor. Ama candır kırkağaç.
acemi birliğimi yaptığım yerdir. %90 doğuya düşer askerler .
şaka yapmıyorum, kara ve jandarma sınıflarında acemiliğin yapılabileceği en güzel yerlerdendir. eskilerden bir tanıdığım benim alt devrem olarak yaptı, oradan biliyorum.
13. Bölüğünde acemi birliğini tamamladığım eğitim alayıdır. Eğitimi çok zorludur. Gidecek olanları allah kurtarsın.
sürgün alayıdır.

eğitim olarak kayseri komando Tugayından daha zordur.
Oraya gidipte, bir daha Allah beni buraya Nasip etmesin diye dua eden insanlar gördüm. Kırkağaç adını duyunca yüzü ekşiyen, morali bozulanları gördüm.
Bir foça 7. Alay değildir.
oy oy oy. anılarım depreşti. çok güzel yer lan hemen gidin yapın. tatil köyü gibi.