bugün

sezen aksu bu şarkıyı hastanede uzay heparının kulağına fısıldamıştır. sözlerin ve muziğin muhteşem bileşimi. her dinlendiğinde içte burukluk yaratır.
kıroların sevgililerine çok söylediği sözlerden biri..

(bkz: küçüğüm)
(bkz: balım)
(bkz: gülüm)
ezginin günlüğü'nün de bu isimde güzel mi güzel bir şarkısı vardır.
yalın ın "küçücüğüm her şeyim nlolur çok uzaklara gitme" diye devam eden şarkısının ilk kelimesidir.
üniversitenin ilk senesi bursa saklıkent'te sevgili bir dostumla canlı müzik yaparken, bir akşam vakti üzerimize çökmüş şarkı.

bir önceki şarkı biter, alkışlar yükselir, masaya 20 yaşlarındaki kızıyla gelmiş 40 yaşındaki teyze:

<teyze> pardon.. küçüğüm çalar mısınız?
<biz> kusurumuza bakmayın, repertuarımızda yok, zaten rock çalıyoruz. siradaki parçayı size armağan edelim*.
<teyze> ama ben bu gece çok küçüğüm!!!
<biz> ...
<tüm cafe> ...
<kiz> ...
<teyze> ...
<teyze> küçüğüm...

ve daha sonra üzerine binbir geyik türetmemize sebep olan hadiseye sebep olan şarkı.

malabadi köprüsü çalar mısınız bu gece çok malabadi köprüsüyüm de...**
söz ve müziği hüsnü arkan'a ait bir ezginin günlüğü şarkısı.

Bugün güneş doğmayacak, bugün sen çok öleceksin
Biraz düşlerine eğil, orda bir şey bulacaksın
Bugün unut mavileri, çiçeğe su verme unut
Biraz daha sen olursun, kalbindeki rengi büyüt
Her aşk kendini yaşar, çaldığın kapı kapanır sonunda
içinde bir sen bulursun, büyümüş anlamış yorgun
Ah aman aman küçüğüm, bu yol sana gidiyor
Senin küçük baharında unuttuğun bir şeyler var
Gelir geçer sokaklardan, sokaklara girer çıkar
Mavi penceresinde gün, telaşlı rengârenk kuşlar
Kanatlarında bir alev, düşlerine konar kalkar.
Her aşk kendini yaşar, çaldığın kapı kapanır sonunda
içinde bir sen bulursun, büyümüş anlamış yorgun

dinleyeni üzüm üzüm üzmeye yetip de artan sözlere sahip ezginin günlüğü harikası.
kucugum daha cok kucugum
bu yuzden butun sacmalamam
yenilmem bu yuzden
bu yuzden hala kendime guvensizligim...

kendiyle başbaşa kalan insanın kafasındaki sorular.
ezginin günlüğü'nün yok yere ağlatan şarkısı. çok yere...
ne kadar az yol almisim
ne kadar az yolun basindaymisim meger..

her bitiş,her yenilgi sonrasında insanın öğrenecek daha ne kadar çok şeyi olduğunu, gözümüze yeterince iç acıtarak sokan sezen klasiği..bunun yanısıra sezen in sırf 'meğer' deyişi bir paket sigaraya bedeldir.
asla eskimeyecek sezen aksu şaheseri.
Sezen Aksunun en güzel parçalarından biridir.
'ne kadar az yol almışım ne kadar az yolun başındaymışım meğer elimde yalandan kocaman rengarenk geçici oyuncak zaferler'sözleriyle beni benden alan şarkıdır
ezginin günlüğü'nün çeyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde yavuz bingöl tarafından yorumlanmıştır.
'Her aşk kendini yaşar, çaldığın kapı kapanır sonunda
içinde bir sen bulursun, büyümüş anlamış yorgun'

sözleriyle vuran, ağlatan, defalarca kez ağlatan ezginin günlüğü şarkısıdır, cilekrazzi'yi anlatır..
sezen aksu sarkisi. kafasi iyi bunyelere iyi gelen sarki.
(bkz: Ezginin günlüğü) (bkz: oyun) isimli albümünden bir parça. her aşk kendini yaşar, çaldığın kapı kapanır sonunda.... diyor hüseyin abimiz.
başrollerini kadir inanır ve ceylan palay' ın paylaştığı bir film de vardı bu isimde. eşini kaybetmiş ortayaşlı bir adamla ona aşık olan henüz onsekizinde bir genç kızın hikayesini anlatır. filmin sonunda bora ayanoğlu' nun küçüğüm şarkısı fonda çalarken kadir abi imkansız bir aşka vurgu yaparak kızcağızı camda ağlarken bırakıp yiter gider. ceylan palay koşar peşinden amma ne çare.

sonbahar aşk mevsimidir küçüğüm,
sevgiler bilki yaşar ağaçlarda,
dallardan düşerken kuru yapraklar,
küçüğüm unutma beni.

mevsimler gelip geçecek küçüğüm,
sevgimi atma sakla kalbinde,
her düşen kuru yaprakta, küçüğüm hatırla beni.

ilk aşklar unutulmaz küçüğüm,
bir yerde bir sokak başında,
unutma bitse de aşkımız,
küçüğüm unutma beni.

küçüğüm hatırla beni.
küçüğüm, küçüğüm, küçüğüm,
unutma beni...
sezen aksu'nun gerçekten tapılacak bir sanatçı olduğunun vesikasıdır.
sezen aksu'nun beni sikerten parçalarının en başında bu yer alır canlar. afilli delikanlı, küçük chopin uzay heparı komadeyken kulağına fısıldanmış bir şarkı olduğundan mıdır, uzay'ın komadan çıkamayıp bay bay demesinden midir bilemem, komaya sokar beni bu şarkı. sezen çok severdi uzay'ı, en az küçük iskender kadar severdi canlar; fazla dinlemeyin, ağlamayın.
bora ayanoğlu'nun ilk olarak 1973'teki 45liğinde, daha sonra da 1982'deki beyaz güvercin uzunçalarında söylediği ve kendisine ait şarkı.
sokaklarda amaçsız yürümek gibi
sokak isimlerini değil, binaları hiç değil; balkonlarından sarmaşık sarkan, parmaklıklara yapışmış tek göz oda bakışları içine eze eze sokan ufak elleri aramak gibi..
ne biçim şarkı bu ya, olur olmaz buruşturup fırlatıyor kağıt uçaklarımı. *
her dinlediğinde uzay heparıyı hatırlatan şaheser.
hissedene, yaşayana çok çok özel bir sezen aksu şarkısıdır. şarkı demek yetersiz kalır, şaheser demekte, kelimeler anlatmaya yetmez bu şarkıyı. çok farklıdır her bir tınısı her bir sesi, vurur parçalar içten içe. olmadık bir zamanda olmadık bir yerde uzaktan gelirse kulaklarınıza...neyse...küçüğüm...
erken yaşta vedaları akla getirir... erken yaşta hayatın zorluklarına göğüs germek zorunda kalan insanları akla getirir...
sezen aksunun beni benden alan derin parçası.
elimde yalandan kocaman rengarenk oyuncak zaferler.