bugün

incelenmesi gereken bir sorunsaldır.

BiR KÜRT MiLLiYETiNDEN SÖZ EDiLEBiLiR Mi?

Prof, Dr. Hilmi Ziya Ülken'in konuyu inceleyen bir yazısından aşağıda bir bölüm verilmiştir.

--spoiler--
Okumuşumuz olsun, cahilimiz olsun. Doğu illeri halkına hemen «Kürt» der, çıkar. Hiç hatırına getirmez ve hattâ bilmez ki, Doğu illerinde yerli şehir Türkleri, Türkmenler, Karakapaklar, Azeriler de yaşamaktadır. Dahası var. Kürt diye anılan insanlar Kurmanç ve Zaza adı verilen iki büyük zümreye ayrılmaktadır. Bunlardan "Zazalar, Kürtlüğü kesinlikle kabul etmeyip, Kurmançların Kürt olduğunu söylerler. Tabiî, bazı Karahanlılar bu hükmün istisnasını oluştururlar. Onlara göre, bir Kürt ırkı vardır ve Kurmançlarla Zazalar bu ırkın şubelerini teşkil eder. Uluslararası akımlarda böyle sun'î bir ırk yaratıp, Türkiyeyi parçalamak istediğinden yurt genelinde filizlenme imkânı bulan bu bozguncu fikirleri yeşertmek için çırpınırlar. işin. bir de küskünlük tarafı vardır. «Kürt» deyip çıkışımız birçok kimseyi gücendirmekte, bir kısmını ideolojilerin kucağına atmaktadır.. Vaktile merhum Ziya Gökalp bile bunun ezikliğini duymuş, araştırmalar yapmış, sonunda huzuruna ermiştir. Meseleyi onun kaleminden takip edelim: «Benim gibi Vilâyatı Şarkiye ahalisinden bulunanlara da Kürt. milliyetini izafe ettiklerini gördüm. O zamana kadar kendimi hissen Türk sanıyordum. Fakat bu zannım ilmî bir tahkikata müstenit değildi. Hakikati bulabilmek için, bir taraftan Türklüğü, diğer taraftan Kürtlüğü tetkike başladım, Evvel emirde lisandan başladım. Lisanı tetkiklerim gösterdi ki, Diyarbekir'in Türkçesi, Bağdat'tan Adana, Bakûya, Tebriz'e kadar imtidat eden tabiî bir lisandır. Yani Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türklerine mahsus bulunan Azeri lehçesinden ibarettir. Bu lisanda hiçbir sun'îlik yoktur» (1).

Mesele son derece ciddîdir; devletin konuya el atması, üniversitelerin ilmî çalışmalara girişmesi zamanıdır. «Kürt» adı altında toplanan zümreler; cemaatleri sistemli bir şekilde incelemelidir.
--spoiler--
daha 16. yy. da yazılmış osmanlı eserlerinde kürt ifadesini görenlerin üzerinde pek de tereddüt etmeyeceği bir sorudur. ha tabii ırkla övünmek veya kendini başkalarından üstün görmek, her ne ırktan olursanız olun, ne kadar akıl mantık işidir, o ayrı konu tabii...
Evet var. inkar edilsede var , kabul edilsede var..Bu ülkede türklerden öncede vardılar türk kardeşleriylede var olacaklar..
Bende kürtüm ama ne mutlu türküm diyene diyebiliyorum diyen asil bir ırkıda var , hainide var ama var..
Kürtler fars ırkının bir şubesi bir koludur. Tarihte farslılar kürtler için dağ farslıları demişler kaynaklarında. Kısacası bir çok iranlı ile bir çok kürdün ten rengi, kafatası şekli benzemektedir buda kürtlerin fars kökenli bir kavim olduğunu kanıtlar.
Tam anlamiyla sudur budur diyerek tanimlanamayacak bir melez irktir.

Arap ermeni pers karisimi bolgelere gore cok farklilik gosteren soy kimlikleri dahi tam anlamiyla aciklanamayan karmakarisik irk.

Kurduz kurduz nesiniz mk ?.
babası var mı bilmeyenlerin zoruna gitmiş anlaşılan kürtler.
Irk diye bir şey var mı? Kürt ırkı var mı yok mu diye sormak yerine önce bu soruyu sorman lazım.
Bu soruyu dogu anadolu bolgesinde sormak gerek.
farslarin bir koludur. tipki tatarlarin turklerin bir kolu olusu gibi. dunyanin soyunu turk ilan etsek bile bunlar uzak dursun.
ermenidir o ermeni.
Etnik kökendir.

kürtler kendilerini bir irk ilan etmiş lakin araştırmalar tam tersini gösteriyor.

Ermeni , arap , gurcistan ve asya da ki bir kaç devlet ile oluşmuş bir etnik kökendir.

Ayrıca bir milletin millet veyahutta irk olması için kendine has dili , gelenekleri ve tarihi olmalıdır.

Tarih demişken , kürdün birine \" atanız kim lan sizin , tarihiniz ne\" demiştim agresif tavırla ve aldığım cevabı aynen aktarıyorum.

\"kardeş bizim atalarımızdan biri büyük iskender \" dedi. Hani annesi yunanistanlı ve dünyanın %70 ini ele geçiren iskerder.

Neyse konuyu uzatmadan diller ve geleneklere getireceğim , bildiğiniz gibi kürtlerin dilleri gibi gelenekleri de türkler\'den alınmıştır , geçtiğimiz günlerde ki ergenekon (nevruz) bayramı örneklerden biri , dili desen %60 ı türkçe ee o zaman \" abe seveyim böyle ırkı \" demek geçiyor içimden.

Neyse foşik tece , yaşasın eşek cumhuriyeti.
Vardır ve bin yıllardır mezopotomya topraklarinda yasamaktadir faşolara inat.
yahudi ermeni melezi bir toplumdur allahın helak etmesi gereken toplumların başında gelir.
Kürt adında bir ırk yoktur , Bunlara kürt denmesinin sebebi karda yürürken ayaklarının altından çıkan kuürt kurt kürt diye çıkan bir takım seslerden esinlenilmiş olmasıdır.
Çok net: Yoktur.
vardır.

lakin yapabildikleri kısıtlıdır. çocuk yapmak ve yaratık gibi bağırıp çağırmaktan başka bir artıları yoktur.
ona ırk değil topluluk denir aslında ama kendilerine ırk diye diye yaşadıklarını topraklara karşı çıkarak bunu sorun haline getirmişlerdir.
Olmadığını "Biz halkların ortak çocuklarıyız " diyerek, bizzat kendileri itiraf etmiştir.
kürt diye bir ırk yok etnik köken vardır.
Fars diye bir ırk vardır. Kürtler, zazalar, ezidiler, dürziler felan fars ırkının boylarıdır.

Tıpkı bizim kazak ve kırgızlar gibi. Bu fars ırkının en işe yaramaz boyu ise kurmançiler yani kürtlerdir. Folklörik adetleri bölmektir.
(bkz: liselilere internetin yasaklanması gerekliliği)
5000 yıllık tarihleri bile varmış.
sabah sabah ırkçı tarafınıza sokayım

dedirten soru cümlesi.
5000 yıllık şanlı tarihimizi, kurduğumuz onlarca imparatorluğu görmezden gelen foşik ve inkarcı zihniyetin sorusu.
Gelin diyarbakira sorun bakalim var midir.
güncel Önemli Başlıklar