bugün

iyi olmayan, zararı dokunan, can yakan, olumsuz olaylar ve davranışlar bütünü.
Şeyh Bedreddin ' e göre;

--spoiler--
Nedir kötülük? Şu başı ezilesi kötülük? Ben derim ki: komşumda olan ben de olmazsa budur kötülük. ben yerim de o bakarsa, budur kötülük. biri senden bir saman çöp aşırsa odur kötülük. ve dahi biri seni çalıştırır da hakkını tam ödemezse odur kötülük.

tanrıdan gelen herşey nasıl eşit gelir bak. güneş yoksulu zengini göstermez, beyzadenin yüzüne nasıl gülerse, öksüzün yüzüne de öyle güler. yağmur her tarlaya yağar. sevinç öyle...iman öyle...güzellik öyle...dostluk öyle...ölüm de öyle: kayırmaz zengini yoksulu. eğer bir fark gözetseydi tanrı, güçlüyle güçsüz arasında, anlı şanlı krallar, cihangirler dururken bir mekkeli öksüzü mü seçerdi kendine sırdaş olarak?

düşündüm ki bende olmayanı senden alırsam, bundan hırsızlık doğar; bunun için zor kullanırsam bundan cinayet doğar. ve senin adaletin beni cezalandırır da, hırsızlığı cinayeti önleyemez. öyleyse neye yarar adaletiniz? neye yaramış bugüne dek? kötülük yüz bin başlı bir canavardır, bir kere başkaldırmaya; bu yandan başlarsın ezmeye, kuyruğundan koyulur başvermeye. kötülük kötülüğü yaratan nedenleri kaldırmakla yok edilir.

--spoiler--
(bkz: iskandinavya)
(bkz: ipnelik)
"Muhakkak ki nefis (insana) daima kötülüğü emredicidir..." [Yusuf 12/53]
selim ileri'nin 1992 yılında yayınladığı öykü kitabının adı.
hayata gecirili$i, insanin, hayvanlar alemindeki ayirt edici isaretidir! *
iyiliğin karşıtı olan kavramdır. iyi olan her şey bir " izm " altında birleştirilmiş ve doktrinler olarak yandaşların beynini yıkamak , karşıtlara da göz dağı vermek için kullanılan totaliter değerler toplamıdır. Amerikan hollywood sinema piyasasında , karşı gelmek için bolca savaşılan ve uğruna süper kahramanlar yaratılan bir siyasi demagoji aracıdır . Ülkemiz de konuya açıklık getirmek gerekirse ilkokul mantığından ileri gidilemediği görülür :" iyilik yap iyilik bul kim kazanmış kötülükten! " Kime göre ve neye göre iyi ya da kötü ?,
(bkz: iyinin ve Kötünün Ötesinde)
(bkz: Nietzche)
budalalık ve bencillik.
bazı insanlarda hep ortaya çıkmaktadır, bazılarında ise zaman zaman.
(bkz: dark side)
huyu kurusun akrebin ve gözlerinin de; senin kıskacında yanan ne..?
yapması en kolay şey. insanları ezip parçalamanın tek yolu. birilerini ağlatmak istiyorsanız başvurmanız gereken iğrenç ama kutsal yol.
"Kötülüğün zaferi için gereken tek şey, iyi kişilerin hiçbir şey yapmamasıdır." Edmund Burke
(bkz: kotuluk cicekleri)
devşirmedir hatırlamadıklarımızdan.
Novalis'den alinti:
"Kötülük akılda yer etmiş, inatçı ve ancak mucize ile iyileşebilen bir ruh hastalığıdır."

yoruma acik birakiyorum...
iyiliği ortaya çıkaran küçük detay.
iyiliğin yokluğudur.
(bkz: insan)
her insan da iyilikle birlikte potansiyel olarak var olan; insanına göre bazen altta kalan, bazende iyiliği boğup her daim üstün gelen ruh hali, iyi olmayan davranış biçimidir.
her insanın içinde karanlık bir yön vardır,kimse koşulsuz iyi değildir. kötülükle doğarız sonra ya kötü oluruz ya da kötülüğü düşünüp kısmen iyi oluruz ama tamamen iyi insan diye bir şey yoktur ve de gülünçtür.
"kötülük intikam arzusuyla beslenir, ne seçtiğine dikkat et."
*
nasıl delirdim albümünden bir hande yener şarkısı.
Yine içimde kıpırdayan
Bir kötülük var
Hissediyorum,uyarıyorum
Sen
Beni hiç tanımayan
Anlat bana
Hayallerini,düşüncelerini.

Senin hayallerin tek bombansa
Gerçekler acı kurmuş saati
Sen istedin ben yaptıysam
Bunda ne kötülük var

Duvar varsa yık geç