bugün

saygılar..

külliyen yalan olan önerme.
şimdi hayatı boyunca arsızlık, namussuzluk, kötülük yapmış birinin cenazesinde yanlışlıkla da olsa bulunsanız, imam sorunca nasıl bilirdiniz merhumu diye iyi bilirdik mi diyeceksin? bsg cay demle kardesim. demem ben iyi bilirdik felan.

en basit haliyle, apo nun cenazesinde nasıl soracak imam cemaate nasıl bilirdiniz diye?
kötü birinin cenazesinde iyi bilirdik, hakkımı helal ediyorum diyen kişi, islama göre hakkını helal etmiştir. eğer alacağı varsa cenazede hoca sorduğu zaman, merhumun bana şu kadar borcu var demesi gerekmektedir, merhumun yakınları o meblayı ödemeli veya ödeyeceğini vaad ederek helalleşme sağlanmalıdır.
(bkz: beyaz yalanlar)
Allah rizasi icindir. Sevmediginiz adamin cenazesine gitmezsiniz olur biter a.q.
(bkz: iyi bilirdik demeyi de iyi biliriz)
adettendir.
riyakarlik.
iyi bilirdik demeyenlerde çıkıyor elbet.

http://www.youtube.com/watch?v=uccXqF8WD5g
iyi bilirdik demenin ölüye bir faydası olmadığı bilindiği halde "eh napalım imam sordu biz de iyi diyek" babından bir tasdiktir.biraz da "biz iyi bilirdik dersek yarın öldüğümüzde bizim içinde iyi bilirdik derler" gibilerinden bir tasavvuru da beraberinde barındıran yapmacık hareket.hayatında yaptığı iyilikleri desinler diyemi yaptı gösteriş içinmi yaptı acaba?bir de şu var;sen adamın hayatının içine et, çeşitli zulümler yap sonra da git cenazesinde iyi bilirduk de.yok ula yok ben küfredicem galiba en iyisi yazıyı bitireyim.