bugün

müslümanlar için sorundur. insanlar için değildir. hiçbir insan, bir cenahın saygısızlık olarak kabul edeceği eylemi yapmaktan men edilemez. zaten bu konuda da türkiye cumhuriyeti gibi kanunlarını insan aklı ve haysiyeti ile belirleyen ülkelerde herhangi yasal kısıtlama yoktur.

burada müslümanların suç işleme eşikleri ortaya çıkar.

bu eylemi yapan kişiye şiddet uygulamaktan çekinmeyecek milyonlarca müslüman mevcuttur.

asıl mesele bu tarz müslümanların suç işlemelerinden önce gerekli müdahalelerin yapılması ve islam kaynaklarında geçen ve türkiye cumhuriyeti kanunlarınca suçu ve suçluyu öven kısımlarının, basımının dağıtımının ve övülmesinin yasaklanmasıdır.

karar vermek zorundayız, kanunlarımızı insanlık mı belirleyecek yoksa ortaçağ ideaları mı?

daha kaç sivas katliamı yaşayınca yaşarnuricilik oynayarak, şiddet övücülüğüne meydan bırakmaktan vazgeçeceksiniz, cidden merak ediyorum.

not: sevgili moderasyon, legal sınırlar dahilinde her şey tartışılabilir. tartışılmalıdır. 8 senelik akp iktidarından hiç mi demohratlıh öğrenmediniz kuzucuklarım.
köpeğine severek ve isteyerek muhammed ismini verebilecek insanların çok az olmasından dolayı, kasıtlı yapıldığı düşünülebilecek durumdur. alışılageldik hayvan isimleri genelde boncuk, maviş türü isimlerdir çünkü.
müslüman kişilerce tepki görecek bi olaydır ki haklılardır da hiç köpeğine kemal, abdullah, esra vb isim veren kimseyi gördünüz mü çevrenizde?
milyarlarca insanın inandığı bir inancın temsilcisine sırf kendi egolarını tatmin etme amacı ile hakaret vari bir olaya başvurmak kanunen suç teşkil etmese bile, insan olan birisi için vicdanen suç teşkil eder. Çünkü bir kişinin ailesine küfür savurmaktan bir farkı yoktur bu olayın insan olan biri için.

Fakat bunu yapmayı öneren bir kişinin "insanlık"tan bahsederek sivas katliamı'nı da entrysine ekleyerek ajitasyon yapması ise daha vahimdir. bir yandan Sivas katliamında ölenleri "inandığı değer uğruna öldüler" diye savunurken diğer yandan söz konusu islami değerler olunca kişilerin hakkını yok sayan ve kanunen bir tutarlılığı yok demek nasıl bir mantığın ürünüdür?

senin orta çağ ideaları diye dalga geçtiğin islamiyette bile böyle bir durum yok. Yani karşısındakinin inandığı değerlere saygısızılık göstermek gibi bir durum.

Peki o halde geri kafalı kim oluyor? bir yandan kişilerin kutsal olarak gördüğü değerlere hakaret edip, bir yandan kendi değer verdiğin kişileri savunan sen mi, yoksa islam mı?
(bkz: adını değiştirip köpek yapmak)
köpeğe allah diyenlerdendir bunlar..
sümkürülüp bir pislik gibi kenara atılan tiplerdir.
kutsal dinlerden biri olan islamiyete çok büyük hakaret ve saygısızlıktır zaten bu tarz bir girişimde bulunan insanında normal olduğu düşünülemez.
tek peygamber efendimizin değil hiç bir insanın ismini vermemek lazım köpeğe. geçen arkadaşımın adaşı bir köpek gördüm çocuk sinirden ölücekti.
Saçma bir başlık olmakla birlikte, gereksiz bir başlıktır.O kadar isim dururken Muhammed ismini vermek gereksiz bir eylemdir.Kendi ismini ver daha iyi.
(bkz: tomi)
bir kafir olarak beni bile rahatsiz eden usuldur.

pratik bir isim desen, hayir bir kopek ismi icin fazla hece iceriyor.
dalga gecmek desen dalga gecmek degil.
elestirmek desen, o da degil.
zeka gosterisi desen hic degil.
"konusma ve dusunce ozgurlugunu kullanmak" olabilir mi, bence bu hakkini luzumsuzca kullanmak olur.
tabu yikmak ise "neyin tabusu" sorusunu akla getirir.

anlayan beri gelsin...
köpeğine insanların büyük bir çoğunluğunun değer verdiği bir insanın adını koyan kanun önünde suçlu duruma düşer. çünkü konuyu açan yazarın da dediği gibi kanunları insan akıl ve hayisiyeti belirler. köpeğe bir peygamberin adının verilmesi bir çok insanın hayisiyetine dokunur. kanunlar ise insan hayisiyetini korurmak için vardır.

ama yazar istiyorsa kendi çocuğuna çomar adını koysun. kanun önünde suçlu duruma düşmez. ben kendim istedim bu ismi der olur biter.
ohadır.
bir hristiyan olarak söylüyorum ki ohadır. milyarların peşinden sürüklendiği kutsal saydıkları bir adama yapılan saygısızlıktır.
(bkz: porsuka isa ismini vermek)
doğru a.q. bizim maalledeki bütün köpekleri a. türk diye çağırıyorlar...

(ne yazık ki, burada kanun var...)
daha yeni doğmuş eniklere sulanan köpekse hoş görülebilendir. aksi halde caiz değildir.
- müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede o hayvanın eceliyle ölme ihtimali oldukça düşüktür bu nedenle, hayvanın canına kastetmekle eşdeğerdir.
spoiler
bu eylemi yapan kişiye şiddet uygulamaktan çekinmeyecek milyonlarca müslüman mevcuttur.
spoiler
bırak şiddet uygulamayı eline geçse bu itliği yapan kişiyi mangal yapıp köpeğe yedirtecek de birçok müslüman mevcuttur. mesela ben. ha bu yüzden bana yobaz, cani derseniz de sikimde olmaz.
(bkz: kerhaneye cumhuriyet ismini vermek)
tam bi piskopatlıktır.peygamber ismi tamam iyi değil böyle biri de yoktur muhtemelen.ama köpek adı dediğin de kafiyeli olacak,sevdiğin bir şeyin adı olacak.mesela dallas döneminde köpeklere ceyar adı veriliyormuş, komünistler köpeklerine dost diye ad takıyor.biraz da sevdiğin bir şeyin adını koyacaksın hayvanına müslüman kutsal saydığı için koymaz bu adı ama sonuçta o köpek de senin ailenin bir ferdi oluyor.ona sevdiğin bir isim koyacaksın ki için rahat etsin.
mesele orospu çocukluğu yapmak ya hani, sonuna kadar yaparlar.

ben köpeğime annenin adını koydum mesela. her gün sokakta ne kadar it köpek varsa çiftleştiriyorum. nasıl hoşuna gitti mi?

bir yerlere gelmek için hz. muhammedi, mustafa kemali, dini, dili, ırk'ı alet etmeyin. çok meşhur olmak istiyorsanız, kızılayda, konur sokakta götünü 2 dk açman yeterli olur. tüm türkiyede adını duyarlar.

boktan püsürden işlerle uğraşıp, sözlük içinde milletten küfür yemeye o kadar meraklıysanız.

ben potansiyeli başlatayım.

(bkz: amına koyayım)
stv dizilerinin karakterlerinin hiçbirinin yapmayacağı şey.
tam bir özgürlük felsefi olarak en doğru olan mıdır? başkalarını rencide etme özgürlüğü faydalı bir özgürlük müdür? Kişi, diğer bireyleri, normal insan ilişkileri normlarına uymayacak şekilde yaralıyorsa aynı karşılığı görebilir. Bu hatayı yapan kişi 'benim mantıklı gerekçelerim var' diyerek kendini haklı gördüğü gibi onun zararına eylemde bulunacak kişi de pek çok gerekçe ile kendini haklı görecektir.

Bu eylemin sonucu kaostur. Kaos ise düşünmeyenlerin, duyguları aklının önüne perde olan kişilerin işine yarar.

Çağdaşlık, modernlik ile birlikte gelen önemli bir kavram din ve vicdan hürriyetidir. Kişiler çok saçma şeylere inansalar bile bunlar insan onuru adına dini ve vicdani hür yaşama hakkına sahiptir. Asıl ortaçağ karanlığı bu hakkı vermemekle kendini hissettirir.

Milyonlarca kez tekrar edilmiş olsa da anlaşılamayan bir durum var: Bazı yerlerde birilerinin din adına işlediği cinayetler, suçlar bir dinin bütününü bağlamaz. Eğer aksi olsaydı cezairde yaptıklarından dolayı tüm fransızlar aşağılanmalı, stalin'in öldürdüğü milyonlar adına tüm ruslara düşman olunmalı, çin'de yaptıkları için tüm japonlara hakaret edilmelidir. Açıkça görüldüğü gibi bunun akıl denilen mefhuma uyar hiç bir yanı yoktur.

Konu, mantığın tamamen kışkırtıcı bulacağı, suça teşvik eden bir meseledir. Öyle ya da böyle, el bombasının pimini çekmenin sonucu 20 saniye sonra patlamasıysa bu pimi çekmek ahmaklık değil de nedir?
insanların kutsalına sövmekte bir sakınca görmeyen mahluka göre gayet doğal olan bir eylemdir. yanlız bir insanın kutsalına sövmek o insana yapılcak en büyük hakaretlerden biridir. tamam inanmıyor olabilirsin yanlış buluyor olabilirsin ama hakaret edersen o zaman karşında ve arkanda bir sürü kişi bulursun.
ben küçükken bizim köyde muhammed diye bir çocuk vardı.benden küçüktü üç beş yaş şimdi tam hatırlamıyorum.böyle gerizekalı mı desem yavaş akıllı mı yoksa deli mi desem bilemedim bir çocuktu.sonradan babaannemden duyduğuma göre birine muhammed ismini verirken iki kere düşünmek lazımmış.böyle ağır bir isim olurmuş ufacık çocuklara hatta ondan genelde bir ön ad daha koyarlarmış illa koyulmak istenirse demişti.şimdi düşünebilen az çok mantıklı olması beklenen insanoğlunda böyle bir etki yaratıyorsa bu isim köpeklerde nasıl bir etki yaratır allah bilir.gerçi şöyle bir durum daha var köpeğin akıllısı makbul de aptalını da atamıyorsun ya ondan yine tercihi sahibine bırakmam mı lazımdır?
(bkz: başlığı caminin avlusuna bırakıp kaçmak)