bugün

Efenim öncelikle eti bir kere çekmesini soykeyeceksiniz kasaba. iki defa çektirilen etin tadı olmuyor.
Dana etine az kuzu karışımı olursa daha da lezzetli olacaktır.

içine sadece;
baharat (kimyon şart),tuz,soğan, maydanoz ve cok az süt ile yoğurun, bir gece doğranmış soğan üzerinde bekletin. Ekmek veya galeta unu koymadan daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Eğer yapacaksanız haberim olsun, boş tabak gondericem.
ihtiyacım olan püf noktalardır.
ben mayonezde sıkıyorum ilk başta. bence güzel oluyor.
Sarımsak, biraz soda ve karbonat karışımı, kimyon olmazsa olmaz.
Kesinlikle köfte yapmayı bilmektşr.
Kaliteli yeşillik
Yağsız et
Kısmi Kuyruk yağı

Fikrimce tabiki.
basit noktalardır. az önce köfte yaptım lan. daha doğrusu yaptım şimdi misafirim gelecek ızgarayı yakıyorum.
En az 15 dk çok iyi yoğurmak. Ve buzdolabında 1 saat kadar dinlenmeye bırakmak. Baharatın ve kıymanın özdeşleşmesini beklemek.
Anne köftesinin sırrı bu!
Yukarıdaki tarifin bir benzerinin adı knödel dir.
Koftenin en buyuk puf noktasi icine koyacagin azicik kabartma tozudur. Pofuduk kofteler olur. Ayrica kofte hemen kizartilmaz. En az 2-3 saat dinlendirmek gerekir.
köfte yapmak için niye zaman harcayalım. gider köftecide karnımı doyurur gelirim babalar gibi.
ne kadar ekmek, o kadar köfte.
malzemeleri anlatırken eti unutan yazar tarifi. koyun eti mi, dana mı , yağlı mı, yağsız mı ?
Kıyma yaptırırken Koyun etini (ön kol butları makbuldür) dana etiyle (göğüs gerdan kısmı) harmanlayıp çektirin. Hatta içine koyacağınız bayat etmekle birlikte. içine az miktar iç yağı da eklettirin. Beyaz yada sarı soğan ilave edin tat verir. Köfte baharatları yeni bahar kimyon tuz ve bir iki çay kaşığı soda (yoksa yerine bir iki yemek kaşığı kola da olur. Hatta daha iyi olur) az da kırmızı pul biber katın. Fakat Bütün mahareti yoğurmakta. En az 1 saat yoğrulunca kıvama gelir. iyice yoğrulunca en az 6 saat buzdolabında üstü kapalı bekletin. ızgara yapıyorsanız mangal kömürü iyice yansın köz olsun. ızgaranın üstünü kuyruk yağıyla yağlayın. Eğer Kızartma yapıyorsanız yağ köfteleri örtsün kısık ateşte pişirin ve üstünü kapakla kapatın. Çok sıcak yemeyin. 15 dk dinlensin ve servis edin. Afiyet olsun.
ekmeğin bayat olması, bir çay kaşığı karbonat.harika oluyor.
kıyma alabilecek parayı denkleştirmek.