bugün

yanlis yapilinca silmenin mumkun oldugu tahta kalem. kalemtirasla acilmakla birlikte agizda kemirme suretiyle de acilir, evet acilir.
acımsı bir tadı vardır. ısırdıktan sonra kesin suretle tükürülmelidir.Aksi halde mide bulantısı yapabilir. Johann Faber tercihimdir. Kırmızısı ise başlıklar için uygun olabilir. kırmızı kurşun kalem yerine mürekkepli pilot kalem kullanmak karizma yapar.
METALDEN YAPILMIŞ KALEMDiR.Bi BOKA YARAMAZ.HATTA SÜPERMEN ARDINI GOREMEZ O DERECE...
(bkz: tükenmez kalem)
(bkz: dolma kalem)
(bkz: kursun kalemi bıcakla acan insan)
dışı ağaç içi kömür gibim bişi.versatil kalemlere rağmen varlığını sürdürüyor.ama ilkokul öğrencileri kullanır.en tavsiye edileni 2bdir.
Kurşunkalemlerin içinde kesinlikle kurşun yoktur. Ana madde olarak kullanılan grafit 40 değişik malzeme ile karıştırılarak, yüksek sıcaklıkta çok ince çubuklar haline gelene kadar preslenir. Zaten kurşun çok zehirli bir elementtir. Kurşunkalem denilmesinin sebebi 16. yüzyılda grafiti bulan ingiliz bilimcinin onu bir çeşit kurşun elementi sanmasıdır. Ancak 200 yıl sonra grafitin bir çeşit karbon olduğu anlaşıldı.
amerikalılar uzayda tükenmez kalem kullanamamış ve 12,5 milyon usd harcayarak bunu yapmışlar. ruslara yoklama çekerek durumu öğrenmeye ve harcamanın bir bölümünüde yıkmaya çalışmışlar.
yanıt amerikalıları yıkmış. "kurşun kalem kullanıyoruz"
yazarken çıkarttığı "fışşşk fışşşk" tarzında seslerin tüyleri diken diken ettiği kalem... (bkz: bana göre canım bana göre)
(bkz: uludag sozluk e bir daha gelinse alinacak nickler)
ilkokul yıllarında arkasını çiğnemek suretiyle ağzımı siyaha boyadım nesne.test çözerken kullanılmamalı sınıf insanları çıkan sesten rahatsız olabiliyor
bütün sınavlara girerken;
- mutlaka getirin...
denilen, adı geçen yumuşak uçlu olan nesne. insanlar ilkokul bitene kadar kırmızı kurşunla birlikte kullanırlar. ondan sonra da uçlu kaleme terfi edilir.
ortalama boyutlarda bir kurşun kalem ile 6714metre yazı yazılabilir.
kaynak: brainiac
(bkz: kurşun geçirmez defter) *
ahşap boru içine yerleştirilmiş grafit çubuktan oluşan çizim ve yazım aracı. 16. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkıp, 17. yüzyılda yaygınlaşır. h be b grupları içinde sertliklerine göre numaralandırılmış kurşun kalemler ilk olarak 1795 yılında fransa da üretilmiştir. bu sınıflama düzenine göre yapılan kurşun kalem, bugün de çizim aracı olarak evrensel bir yaygınlıkla kullanılır.
(bkz: kalemtraş) olmadan işlevini sağlıklı yürütemeyen kalem.*
b.üstün'ün bir karikatüründe yerlere kapaklanmamıza neden olmuş, altımıza sıçırtmış gereçtir. b.üstün şöyle der;

- sen yokken sigarayı bıraktım, kurşun kaleme başladım bebek.
(bkz: kırmızı kurşun kalem)
rus kozmonotların uzayda kullandıkları kalem türü. tükenmez kalem uzayda yer çekimi olmaması sebebi ile çalışmadığı için amerikalılar yıllarca uzayda çalışacak tükenmez kalem araştırmaya koyulmuşlar hepsi başarısız olmuş. kimisi yazmamış, kiminin mürekkebi akmış. ruslar ise uzayda kurşun kalem kullanmış.
okul çağlarında ön sıradaki arkadaşlarımızı kendimize baktırmak için dürtüklediğimiz alet.
dikkat sivri uçla dürtüklemeyiniz.
muhabbeti oldukça sağlam, sempatik yazar. zor zamanlarda dert dinleyebilecek kadar canayakındır kendisi. * ailecek takip ediyor, mütemadiyen seviyoruz kendisini. *
ilkokulda bir sürü arkası yenmiş, bıçakla ucu açılmış olanına rastlanabilecek yazı malzemesi.
insana küçüklüğünü anlatan sağlam kalemdir. küçükken ne güzeldi tahta kalem kullanırdık deriz. kurşun yerine tahta kelimesi daha çok geçer bu konuda. güzeldir kendileri. özellikle ilk alındıklarındaki tahta kokusuna hasta olunur.
silaha takıldığında mermi işlevi görebilmektedir.

(bkz: kurşun asker)
Ufaldığı zaman iki tarafını da açıp pert ettiğim kalemdir. Çok kullanıldığında nasır yapar.
güncel Önemli Başlıklar