bugün

nazarı çıkardığı iddia edilen bi yöntem. kesinlikle işe yarıyo*.
bazi uc be$ kendini bilmezin inandigi safsata.
birakin boyle i$leri madem cok biliosunuz, iki dua edin; ayaginizi da denk alin.
Tarif: Kurşun bir kapta eritilir, su dolu bir kaba başın üzerinden cozzzzadanak boca edilir.Çıkan şekillere bakılır ve yorum yapılır.
Daha etkili bir yöntem de Polat taifesine birkaç el sıktırmaktır.Aynı kapıya çıkar.
cocukken cok maruz kaldıgım ve gercekte de mümükün olabilen bir şey.
sıcak kursunun, soguk suya temas etmesiyle katılaşıp şekiller oluşturması gibi gayet fiziksel bir olayın, "anaaa gördün mü? bak ne şekil çıktı, senin oglanı kesin kıskananlar var, nazar degdirmişler" seklinde yorumlanması
kurşun döktürmek galibiyet,düğün gibi şeylerde de yapılabilen bir eylemdir.Genelde kaza kurşunu olarak adlandırılan bu hede insanlara zarar verir.
islam dininde hiç bir yeri olmayan hurafe inanış.yerine alternatif olarak nazar duası tavsiye edilesidir...
istenilmeden yanmalara ve yaralanmalara sebebiyet veren ilkel tedavi türü.
(bkz: kaş yaparken göz çıkarmak)
tahminen şamanizm öğretisinden gelmiş bir inançtır. eskiden ruhu negatif enerjilerden kurtarmak amaçlı ile yapıldıysa da şimdi amacı değişmiş ve gelenek günümüze kadar gelmiştir.
(bkz: titanyum dokturmek)
(bkz: her nevi superiletken dokulur)
(bkz: bize iki gazoz iki de kursun lutfen)
(bkz: kursunsuz benzin)
(bkz: kursunsuz kamil)
(bkz: kursun kalem)
(bkz: bokunda kursun bulmak)
(bkz: bokunu cikarmak)
kursun dokturme plus "kismet acma" niyetiyle girisilen durumda yasanmis gercek bi olay.

kursun doken teyzenin adi dondu'dur.cuk diye oturmustur olaya, kismeti de dondurecegine inanc sonsuz iken; ulkemin nadide universitelerinden mezun 3-5 hatun kisi catir catir patlayan kursunlarin altinda kismetini actirmaktadir.

teyzem, hatun kisilerden birine bi ogretmen oglanla evlenecegini soyler. kizimiz da ilk soru olaraktan "yakisikli mi bari?" deyi sorar.

cevap hazir gelir: senden guzel...

(bkz: kursun dokturme esnasinda dumur olmak)
size imrenen gözleri görebilmek.
muska yazdırmak ile devam edebilecek eylemdir.
korkan çocuğun korkusunu yeneceğine inanılarak iki kat korkmasına sebep olan, yavrucağın aklını alan hurafe.
(bkz: baktım bok çıktı)
doken kisinin kursunu suyun icine boca ederken %99 ihtimalle elemtere fis kem gozlere sis dedigi olay.

nazari aldigi soylenir.
borç-alacak tahsilatı durumlarında sık sık başvurulan durumdur. cümle içinde kullanacak olursak ''ben bugün borcunu ödemeyen secaattine kurşun döktürdüm.''
kısmet açtığı, nazarı skip attığı söylenen ilginç bir hadise.
şamanizm'in ilk zamanlarından günümüze uzanan geleneklerdendir. şamanlar, insanlara musallat olan kötü ruhların çaldığı kut'u (talihi) geri getirmek adına kurşun döker ve böylece kişi üzerindeki kötü etkiyi kaldırırdı. günümüz türkiye'sinde ise kurşun dökmenin kişi üzerindeki nazar'ı kaldırdığına inanılır. eski türkçedeki adı "kut kuyuv" ya da "kut kuyma"dır.
eski bir türk geleneğidir. çok anlamlar yüklenmemesi gerekir, eğlencelidir.
pandora nın kutusu açıldığından beri insanlar kötü sandıklarından bir şekilde kurtulmaya çalıştırlar hep, bu da onların uyguladıkları yollardan biri.
bana kalırsa medet ummak bir şekilde yanlış, lakin işe yaradığını düşünenler faydalı derler.
% 99' müslüman geçinen ülkemde inanılmaz yaygın, içi boş hurafedir.
nazar değdiğini düşünülen kişiye uygulanan eylemdir.

ayrıca; yaptıranları gördüm de, bu kurşun döktürmek sadece psikolojik bir şey.

"iyi düşün iyi yaşa" insanın hayat felsefesinin bu olması gerekir.
çarşaf altında, o kurşunun çıkaracağı sesi beklerken tatlı gerilim dolu dakikalar geçirmektir. eğlencelidir ama işe yarıyor mudur? bilemeyiz.
nedense sürekli nazar yada göz var tabiri kullanılan bir eylem. Ulan belki yok belki benim çözemediğim bazı sorunlar var sen neden buna müdahale ediyorsun ki yani.
şamanist bir yaklaşım ile, aura çevresinde biriken nazar adı verilen negatif enerjiyi aurora potasında eriterek temizlemek sanatı. bir şaman büyüsü.
güncel Önemli Başlıklar