3

kuran in insanliga kazandirdiklari

entry 22 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  1. kadının toplumda saygı görmeye başlaması

  diri diri gömülen kadınların "cennet anaların ayakları altındadır" hadisine layık görülmeleri.

  2.okuması ve akıllarını kullanması istenen insanlar

  "Yaratan Rabbin adıyla oku." (alak suresi / 1)

  "ilim Çin'de de olsa isteyiniz. Çünkü ilmi istemek, her müslümana farzdır. Melekler ilim isteyene, onun isteklerinden memnun oldukları cihetle kanatlarını gererler."(hz. muhammed)

  "Bir saat ilim istemek, bir gece ibadet etmekden daha hayırlıdır. Ve bir gün ilim istemek, üç ay nafile oruç tutmakdan daha iyidir."(hz. muhammed)

  3.kadınların evlilik dahilinde ve bitiminde korunması

  Zevciyet Nafakası; Evlilik devam ettiği sürece erkeğin eş ve çocukların yiyecek, giyecek, hizmetçi, ilaç-tedavi masraflarının genel adıdır. Kadın zengin dahi olsa bu onun hakkıdır.

  iddet Nafakası; Kocası tarafından boşanan kadının nafaka hakkı hemen bitmez. Üç ay daha devam eder ki boşanan kadın mağdur olmasın.

  Hızane Nafakası; Yine boşanmış kadın çocuklarına bakıyorsa çocuktan dolayı nafaka alır

  gibi pek çok düzenleyici kaide örnek gösterilebilir. ama bir de şöyle bir şeyler vardır:

  "Gerçek şu ki, Allah katında, yerde debelenenlerin en kötüsü, (bir türlü) akıl erdirmez olan sağırlar ve dilsizlerdir." (enfal suresi / 22)
  #2479579 :)
 2. 2.
  bok ile altının farkını görebilme.
  #2479631 :)
 3. 3.
  kuran-ı kerim yaşamın klavuzudur. bize nasıl yaşamamız gerektiğini öğretir , en büyük kazandırdığı benim gözümde budur. nasıl bir cihaz satın aldığımızda kullanma klavuzu var , içerisinde yapmamız ve yapmamamız gerekenler anlatılıyor. bu olay da aynı şeydir.
  #2480034 :)
 4. 4.
  bu konuda karl marx amcanın dediği gibi düşünür isek eğer, kuran bir afyon olan dinin hammaddesidir. kazandırdığı da buna parlel olarak uyuşukluktur. bak eksilemeyin diye marx üzerinden dolandırdım hani ben demiyom o diyo hesaabı.*
  #2480051 :)
 5. 5.
  elbette herkese değil anlayana kazandırmıştır. yaratılış gereği kaybedenler de olmak zorundadır ki onların gözlerindeki perdeden de bahsediyor yüce kitap.
  #2569989 :)
 6. 6.
  islam'ı kabul etmiş toplumların mükemmel durumda olmamasını kuran'a bağlayamayız. üstelik mükemmellik değişkendir bana göre paradır size göre iç huzurdur vs.. bir de topluma bakarak karar vermek anlamsızdır. sonuçta her kişinin müslümanlığı kendinedir. her müslüman olan allah'ın ona emrettiği şeyi yerine getirmiyorken, müslüman olan ülkelere bakıp "aa bu müslüman ülke ama şunların hallerine bak ne haldeler" demek saçmadır. her müslüman dinini en güzel şekliyle yaşamıyor malesef..

  kuran'ın bize kazandırdığı en önemli şey güzel ahlaktır.
  #2570013 :)
 7. 7.
  --spoiler--
  -bah bah bah adamlar aya çıkmış olm..heyt be gavır yapıyo valla!
  -yahu onların hepsi kuran dan çaldı hepsi kuran da yazıyordu zaten..
  --spoiler--

  şeklinde dialogların da yaşanmasına sebep olmuştur.
  #2570027 :)
 8. 8.
  yeni bir din.
  #2570238 :)
 9. 9.
  kazandirdiklarindan cok kaybetirdikleri vardir. buyuk bir nefret ve ofkeyle yazilmis bir kitaptir.
  #2570253 :)
 10. 10.
  bir çok menfaatçi insan yaratmıştır. acaba öldükten sonra gidileceği ortaya atılan cennet ve cehennem varsayımı yapılmamış olsaydı mevcut inananlardan kaçı yine aynı şekilde savunur ve inanırdı? kaçı ibadet yapardı?

  not: herşey ölüm korkusu yüzünden...
  #2570259 :)
 11. 11.
  islam dinin kitabinin insanliga neler kazandirdigini sorgulayan ama tek tarafli ifadelerin genelde yer aldigi dusuncedir.
  sorgulanmiyor diye sorgulanmasi yasaktir anlayasini hangi ayetinde gecmektedir merak etmekteyim. aklima eski bir reklam slogani geldi: 'agzi olan konusuyor.'
  herkes doktor, herkes bilim adami, herkes din alimi...
  iyi bir ateist olabilmek icin bile bastan sona butun ilahi kitaplari okumak gerekmektedir. okudugunuz ayetlerin basini sonunu bilmeden anti-allah tezleri uretmek desteksiz sallamaktan baska bir sey degildir. insanlarin inanclarinin safsata oldugunu dusunebilirsiniz. zaten herkes allah'a inanacak diye kimse zorlama yapmiyor. birkac arap ulkesinin uygulamalarini islam sanmak aptalliktir. islam'in insanlari kotuye yonlendirdigini hangi ayeti ile yaptigini gosterin.
  en basitinden bir erkegin sahitligi iki kadinin sahitligine esittir gibi benzer bir ifade bulunmaktadir. bu kadinlari asaglamak degildir aksine kur'an-i kerim'in dunyaya geldigi zamanlari dusunucek olursaniz kadinlarin hicbir hakki yoktu, bazi uygulamalar insanlara biranda kabul ettirmek zor olacagindan oncelikle iki kadinin esitligini ortaya cikarmistir. bir dusunelim simdi; ataturk cumhuriyet'i kurarken birden bire halifeligi kaldirabilmis midir? hayir. neden peki? cunku insanlar tepeden dusme yeni uygulamalara hemen alisamazdi.
  goruyoruz ki inananlar kadar inanmayanlar da dusunmeden, sorgulamadan sadece yargiliyorlar. saygi duymuyorsaniz bile once ogrenin sonra tezlerinizi ortaya koyun.
  #2570283 :)
 12. 12.
  yüce allah bütün hatalardan ve eksikliklerden münezzehtir.
  bir insanın yaratıcısını hatalı olarak görmesi aslında onu yaratıcı olarak görmemesi demektir. çünkü gerçek anlamda iman etmiş kişi çok iyi bilirki allah hatasızdır.

  tanım;
  malesef bazı insanlara kazandıramadığını görmektir. kazanmayan kaybıyla kalır ve kaybeder.. kazanan da kazandığıyla kalır ve kazanır.
  #2570315 :)
 13. 13.
  ahmaga verilecek en iyi cevap sükuttur.
  (bkz: mesnevi) 4.cilt.1866.
  #2570325 :)
 14. 14.
  (bkz: anlamak istemeyene birşey anlatamam) aynı zamanda;
  (bkz: kazanmak istemeyene birşey kazandıramam) ayrıca;
  (bkz: dinde zorlama yoktur)
  #2570326 :)
 15. 15.
  bir erkeğin durumu müsait olduğunda istediği kadınla evlenmesi.
  #2570348 :)
 16. 16.
  amaç sadece yaşamak olduğunda keyfe göre medeni kanuna ilişkin yorumlar yapılması (bkz: bu bir kazanım mı (!))
  #2570379 :)
 17. 17.
  (bkz: agzi ishal olmak)*
  #2570390 :)
 18. 18.
  dini decadenceın son halkası. bu sürekliliği dünyaya kazandırmıştır. nitekim bu bir kazanç mıdır yoksa kaybediş midir? çok tartışılması gerekir. toplum veya toplumlar vazgeçemedikleri konularda ne kadar özgürdür?
  #2570441 :)
 19. 19.
  kitabi baska bir tarafindan yorumlayanlar sayesinde islami teror kavramini da elde olmayarak hayatimiza kazandirmistir..
  #2570587 :)
 20. 20.
  geçmişte toplumlara ve bireyler iyi şeyler kazandırdığı kesin. günümüzde ise ancak bireylere bir şeyler kazandırmış; toplumlara ise hiç bir şey kazandırmamış, aksine götürmüştür. sadece kuranı kerim değil diğer tüm din kitapları için de geçerlidir.
  #2570590 :)
 21. 21.
  gusül abdesti sayesinde ter kokusunun ortadan kalkması.
  #2580672 :)
 22. 22.
  (bkz: güzel ahlak)
  #2580678 :)