bugün

bahsettiğimiz orijinal Arapça metnini okuyorsanız abdest şarttır.
okuduğunuz Türkçe ya da herhangi bir dilde Kuran mealiyse namaz abdesti almaya gerek yoktur. çünkü Kuran'ın içeriğini bire bir karşılamaz.

-- en azından ben böyle biliyorum.
hadisçi, sünnetçi safsatasıdır.

amaç kuranı okumaya üşensinler gerçekleri görüp, uyanmasınlar, biz uydurma rivayetlerle bunları uyutmaya devam edelim.
Okunur.
Şimdi kitaba saygı duymak gecin efenim.
Daha okumamış bilmiyorsun gelmiş saygıdan bahsediyorsun.
Oku öğren ki saygı duy.
Böyle bişey olsaydı Allah derdi zaten bize.

Allah bile abdest alın demezken insanlar ne diye abdestsiz olmaz derler ki?
(#31583588)
Kuran-ı kerime duyulan saygıdanmış.
Kitabın kapağına saygı duymak yerine içindekilere saygı duymaya başlayabilirsek bir şeyler olabilir.
Bira nasıl tok karnına içilmemeli ise, kutsal kitap da abdestsiz okunmamalı okunurken bel hizası aşağıda tutulmamalıdır.
'abdestin nasıl alınacağını yazan kitabı okumak için abdesti nasıl alacaksınız' diye bir soru sorulduğunda vereceğiniz cevap konuya bakışınızı şekillendirecektir.

kur'an-ı kerim bütün insanlığa gönderilmiştir.

'müslüman olmayan ve abdest almayı bilmeyen biri bu kitabı okuyamayacak mı yani?' sorusu da sorulabilir.
Vakıa 77-79 un abdest almayı tarif eden maide 6 dan önce indiğini bilmeyenlerin savunduğu hurafe.
Yablis bilgidir. Bunu soyleyenler insanlarin kuran okumasina mani olarak gunaha dahi giriyor olabilirler. Tabi buradaki namaz abdestidir. Yoksa gusul olmali.
Nihayetinde bir kitap olduğuna göre her şekilde okunur.
okunmasın diye uydurulmuş yalan saçma durumlardır.
Temizlik iyi niyeti temsil eden bir durumdur. Bir işe başlarken de temiz olmak huzur verir. Genel bir durumdur.

Sınava gireceğimiz zaman bile banyo yapıp öyle gideriz. Tanrıya inanmayanların bile yaptığı rutindir.
Yanlız vakıa suresi maide suresinden önce indirildi.

Yani abdestin alınışını öğrenmeden mi abdest almak emredildi canım kardeşim?
kur'an-ı kerim yüzüne abdestsiz okunmaz. ezbere okunabilir. ancak müslümanın abdestsiz yere basması şükür azlığındandır. (herhangi bir rahatsızlığından dolayı tutamayanlar hariç)

okuduğun kitap sıradan bir kitap değil allah c.c.'nün kelamıdır. kur'an okumak bir ibadettir. her kadın ve erkeğe öğrenmek farzdır. hürmet göstermek icap eder.

osman gazi yatacağı oadada sırf kur'anı- kerim bulunduğu için sabaha kadar hürmeten ayaklarını uzatmadığı için allah c.c. ona 600 küsür yıllık bir cihan devleti bahşetmiştir.
doğru önermedir. Roman mı kardeşim bu Nasıl istersen öyle okuyorsun.. Okuyacak olan abdest almaktan üşenmez öyle bir kafa yok yani.
Eskiler Kur-an'ı yanlış anlamış onu okuyup öğüt alacaklarına duvarlara asıp resmen ona bir put gibi tapmışlar cahilliğe bak.

Amaç onu okumaktır. ve kur-an'nın kendi içinde öyle bir şart göremedim gören varsa yazsın bana.
Kuranı abdestsiz eliniz degmedigi surece okuyabilirsiniz.

Zaten kuran okumak sunnet dinlemek farzdir.
(bkz: levh i mahfuz)
mesele dine zam yapmaktır. çizgi orta yolu yaşamaktır. dinde ifrat ve tefrit bozulmaya sebebiyet verir, dinin ruhundan ve maksadın dan uzaklaştırır.
kuran a saygının temelinde o nu anlamak sonra hayata aksettirmek gelir.
müslüman şahsiyet hayatını (bkz: temizlik) üzere yaşamaya gayret gösterendir.
bu bağlamda "kuranın abdestli okunması zorunludur" gibi zam yapmak yerine "müslümanın her işinde hikmete edebe ve temizliğe asgari oranda ihtimam göstermesi" anlayışına sahip olunmalıdır diye düşünmekteyiz.
uygulama bu olunca zaten müslüman ibadetler noktasındaki yaşantısının da etkisiyle (gereği) temiz yani abdestli bir azami hayat yaşayacağından abdestsizlik hali minimuma inecektir.
tek başına "abdestsiz kuran okunmaz" ın ne kuvvetli delili nede işe yarar bir maksadı bulunmamaktadır.
not: abdestliyim.

(bkz: abdestsiz entry girmek)
Gerek yoktur ama alınması iyi karşılanmıştır.

Müfessirlerin çoğu bu görüştedir.

Oradaki temiz diye geçen kısımda lehvi mahfuzdan inen melekleri kastetmiştir.

Biraz araştırılınca bu görülecektir.

Bir sohbette bu konu geçmişti.

Ama halkımız kültürü dinden öne aldığı için garip karşılanır.

Tabii ki gusül olmazsa okunamaz.

Peygamberimiz kur an dan yalnızca cünüp halinde iken uzak dururmuş.

Benim bilgim bu kadar.
bir hikaye kitabı için fazla abartılı bir cümle.

okuyunuz efendim zaten size hiçbir şey katmayacak.
hurafe ... Allah'ın ona bakacağını düşünmüyorum.
güncel Önemli Başlıklar