bugün

çeşme'deki kumrucu şevki'nin en iyi yaptığı rivayet edilen izmir klasiği.
Streptopelia.
güvercinin başka bir versiyonu.
yeni cami önü demirbaşlarından.
doymayan kuş türü.
icerisinde bir cok et urunu barındıran, etseverler için tek kelimeyle mukemmel olan doyurucu yiyecek
kadıköy ve eşrafında hemen hemen her fast-food'cuda rastlayabileceğiniz değişilmez lezzet...
mart aylarında kanatları olmalarına rağmen birbirlerini zıplayarak kovalayan hayvanlar.
ordu'nun bir ilçesi.
izmir'e özgü bir yiyecek olup, ekmeğini değişik yöntemlerle yaptıklarını bildiğim enfes tat...
tost ekmegine benzer bir ekmegin içine bir dilim peynir,iki dilim domates ve yarım parça biber den oluşan simit alternatifi yiyecek.
taksim'de bambi cafe'de çok iyi yapılan fast food.
ufakkan kanatlarının altında kuran var zannederdik.çok severdik bu yüzden kumruları.biraz ilginç bir hayvan kedi kovalamasına rağmen pek kaçmayan uçmasına rağmen sık sık kediler tarafından yakalandığını görünce eski sevecenliği kalmadı gözümde.karadeniz bölgesinde ebat ve tipi aynı fakat rengi biraz daha açığı vardır.halk arasında üveyik denir.kışın köylüler tüfeklerle ava çıkarlar.
rüya'dan hüsnü arkan şarkısı!

duyduğum yoktu ne vakittir
güvercin sesi, kumru sesi, pencerede;
içime gene
yolculuk mu düştü, nedir?
nedir bu yosun kokusu,
martılarn gürültüsü havalarda;
nedir?
yolculuk olmalı, yolculuk.

(bkz: kumrulu şiir) *
izmir'li olmayanlar tarafından hamburger ekmeği arası salam, bir sürü et sanılan; aslında bir nevi simitin içine peynir domates biber konulmasıyla elde edilen yiyecek. salamlı bir şey olarak tanıdığım, ancak doğma büyüme izmirli arkadaşımından istediğimde, ufacık içi domates peynir dolu olan bir şey geldiğinde bu ne yaa dememe sebep olan yiyecek. karşılığında da izmir kumru bu işte oğlum cevabını almama sebep olan yiecek.
erkek ve dişisi birbirinden ayrılmayan, çift olarak gezen kuş türü.
bir kadın ismi. kız da olabilir ya da bayan.
ing; dove
(bkz: white dove) *
bahçelievler 7. caddede milli kütüphaneye yakın olan tarafta sağdaki kumrucuda mükemmel şekilde yapılan, tadından yenmez, salam-sucuk-kaşar-sosi kombinasyonu.
yaşamı boyunca tek eşli olan kuş türü.
yapıldığı çoğu yerde içindeki etsel malzemelerin bu yiyeceğe adını veren kuştan imal edilip öyle hazırlandığı düşüncesine kapıldığım yiyecek maddesi. hatta istanbul'da ilk yapılmaya başlanıp kumru şu kadar diye reklamları gördüğümde tavuk ve et dönere karşı bir rekabet unusuru olarak kumru kuşunun geldiğini düşünmekteydim ciddi ciddi, ilk kumru yediğim yere de sormuştum hatta kumru mu kullanıyorsunuz et olarak diye. tuhaf bir cevap almıştım büfeciden ama tam hatırlamıyorum. yine de bu malzeme konusunda tam ikna olmuş değilim ama nedense.*
hastası olunabilecek yiyince yenilesi gelen hele kendi ekmeğinin içindeyse daha bi tadı artan tostumsu.
Olsun olsun da kumrudan dostum olsun
Saksağan mı? amanın geri dursun

Bekir Mutlu Gökçesu
kumru ekmeğinin alternatif bir kullanımı için;
önce kumru ekmeği fırında iyice ısıtılır. daha sonra ekmeğin içine biraz kaymak sürülür. tercihen izmir tulum ya da ezine beyaz peynir arasına bolca yerleştirilir. zevke göre üzerine bal konur. afiyetle yenir...
izmire,özellikle çeşmeye has bir yemekTi.Şimdi oda çalındı heryerde var artık.Ancak istanbulda gördüm baya kötü yapıyorlar.Çeşmede kumrucu aykutta,kumrucu şevkide,kumrucu erolda yenmesini öneririm.
(bkz: kumrucu şevki)
(bkz: kumrucu aykut)
(bkz: kumrucu erol)
şükriye tutkun'un, 2002 tarihli, albümü ve albümüne adını veren şarkı.

01 Sen beni unut
02 Kumru
03 Kömürlük dağı
04 Mavrovadan aldım sümbül
05 Ayrılıklar bahaneymiş
06 Bir minik serçe
07 Seher oldu vaktoldu
08 Unutamadığım
09 Bostorgay
10 Tarla kızları
11 Hastane önünde incir ağacı
12 Hasret
izmir çeşmeye özgü bir yiyecek olup başka yerlerde yenmesi tavsiye edilmez. en güzel yapan yerde ayrıca şevkidir. karşıyakada da şubesi olmasına rağmen çeşmedeki gibi yapamazlar.