bugün

"13 ton su" anlamına gelen, şfil mezhebi tarikatından olanlara göre, içinde ne kadar pislik olursa olsun temiz sayılan sudur.
aynı zamanda turan dursun'un okunması gereken bir kitabının adıdır.
1. basımı temmuz/90, 2. basımı eylül/90 da çıkan kitap.
bir mezhepçe kullanılan ve suyun temiz olması için gereken miktarı bildiren kelime.
turan dursun 'un hayatının 8-12 yaş dönemini anlattığı kitabı.

yazdığı pek çok şeyi ve kulleteyni de dedemden dinlemişliğim vardır, kız kaçırmalardan eş değiştirmelere, eşek düzeltmekten inek düzeltmelere kadar. kitapta söylediklerinde yalan yoktur ama abartı vardır o da hiciv anlayışından olsa gerek. şaafi mezhebinin insana ve şeriata olan bakış açısını ortaya koyan yazar aslında dinin bütününü ele almaktadır ama yaşadığı dinsel çevrenin büyük çoğunluğunu şaafi kürtler oluşturduğundan bu mezhebin üstünden yapmış değerlendirmelerini.

kitaptan bir bölüm :

Öğrenmişti ki Adem topraktan, Havva onun kaburga kemiğinden, isâ Cebrail'in üfürüğünden, Muhammed de "nur" dan yaratılmıştı. Bir bunları, bir de Receb'inkinden çıkan fırtığı düşünecekti. Şu Allah’da insanları niye başka başka şeylerden yaratıyordu? Hepsini aynı şeyden, hepsini "nur"dan yaratsa olmaz mıydı? Kendisinin de fırtıktan olmas, onuruna dokunmuştu. Bu yaratılış, haksızlık gibi gelmişti ona. Sorup ve düşünüp duracaktı artık. Hocalara sorduğunda, hocalar ya karşılık susacaklardı, ya karşılık verecekler ama doyurmayacaklardı, ya da azarlıyacaklardı:

- Sen Allah'ın işine karışma, nasıl yaratır yaratır sana ne?! deyip geçeceklerdi. O da ister istemez susacaktı. Artık karışmıyacak gibi görünecekti. Ama karışacaktı. Kendini zaman zaman Allah'ın yerine bile koyacaktı.

- Ben olsaydım şunları şöyle değil; böyle yapardım. Ben olsaydım kötü şeyleri hiç yaratmazdım. Zararlıları da, itleri, yılanları da. Kurtları da. Şeytanı da.." diyecekti ve ardından hemen "tevbe tevbe" diyecekti, susacaktı, ama kafası susmak bilmeyecekti. Bu kafasının susmak çok sonraları başına neler neler getirecekti devlet kapısında çalışırken. Ve daha başka zamanlar..

burada fıtık derken dölden bahsediyor yazar.
midesi olanların bazı kısımları atlayarak okuması gereken kitap.

aynı zamanda çizgi romanıda mevcutmuş.

http://turandursunkutupha...-kulleteyn-cizgibilim.pdf.
turan dursun'un kaleme aldığı, aslında klasik bir eser olmaya yakın bir kitap olmasına karşın inançlı/dindar(?)ların çoğunlukta olduğu bir ülkede olduğumuz için kıymeti bilinmemiş* kitabı.

kitaptan küçük bir alıntı :

''türko''nun herkese bir şeyler verebilecek bir 'okul' niteliğindeki romanının 12 yaşına değin olan bölümü böyle. burada kimi yer ve kişi adları değişik olarak yer almışsa da, çoğu aynı. belgesel. yer alan kitap adları gerçek; dinsel konular da her zaman gösterilebilecek temel islam kaynaklarında dayalıdır. anlatılanlara isterseniz roman demeyin. romanlaşan gerçekler... edebiyattaki 'edeb'li 'aydın'ım bilir misin nedir kulleteyn? ve bilir misin onu yaratan şeriat nasıl bir ilkelliktir? türko ise onun içinde gelişen 'ölüm'ü. bilir misin?
(bkz: kurretülayn)
Abdestle alakalı bir terimdir. Temizlik imandan gelir tabii ki ancak imansızlar da temiz olabilir bence.
Aynı zamanda turan dursun'un bir kitabı.
"13 ton su" anlamına gelen dini bir terim. Şafii mezhebine göre Kulleteyn havuzunun içinde ne kadar pislik olursa olsun; o havuz, islam şeriatına göre yine de temiz sayılır. içinde hayvan pisliği de dahil pislik olan bir su nasıl temiz olabilir? Hani islam, temizlik diniydi ve temizlik imandan gelirdi? Iyyy, mide bulandırıcı..
Kulleteyn aynı zamanda (bkz: Turan Dursun)un bir kitabının adıdır. Kulleteyn kitabını okurken midem bulanmıştı...
görsel
güncel Önemli Başlıklar