bugün

ilk kez Louis Pasteur tarafından keşfedilip uygulanan aşıdır.
hastanelerin acil servislerinde uygulanmaktdır.
siz siz olun kedileri yine sevin yine ilgilenin yemek verin su verin ama uzaktan yapın hepsini dedirten aşı. şu son günlerde özellikle. havalar soğuktan açlıktan dolayı korkuyor ve saldırıyorlar. bugün durakta üstünü örtmeye çalışırken zavallı korkudan elimi tırmaladı. ben de zavallı tabi. hasekiye hemen aşı olmaya. adam da hayret etmiş bugün ne yoğunluk böyle diye. havalardan hep havalardan. tetanoz ve kuduz aşısı oldum iki koldan. en çok koyan da otobüste nişanlıma durumu anlatıyorum yanında oturduğum kız yanımdan kalktı burdan da kendisine selamlar hırrrrr. * *
dünyada aşı olup da hastalığa yakalandıktan sonra yapılan tek aşıdır ki aşı tanımına uymaz aslında.
(bkz: pasteur)
Hakan Bey'in oğlunu köpek ısırmış, vermişler mi 5 tane aşı. Gün aşırı yaptırmak zorunda. Sıkıntılı iş arkadaş, hele birde ufacık çocuk aşıdan da korkar yani, gerçi büyük olsa da korkabilir yaşla pek alakası yok evet. Sonuç olarak, Batuhan aşıdan korkuyor arkadaşlar, ki çokta haklı olduğu düşüncesindeyim (evet, ben de korkuyorum evet). Ayrıca, sen git köpeklere o kadar sevgi beslerken aşı yaptırmaklarla uğraş falan, ne bileyim üzücü bir durum. Aman aman siz siz olun o mükemmel hayvanlarla etkileşim içerisindeyken dikkatli olun , benden söylemesi.
Onemlidir.

Dun okulda cok sevdigim hayvan oglu hayvan olan kedi * kucagimda yatarken kolumu cok pis tirmaladi. E hayvan da hakli tabi. "yeter amk 45 dakikadir uyuyosun kucagimda kalk lan" diye atar yapip hayvani kaldirmaya calisinca o da tirmalar haliyle. Neyse eve geldim unuttum. Aksam actim kolunu baktim 4-5 yerden cizilmis, morarmis. Internetten bakinca korktum acikcasi cunku kuduzun sonu olum, kacis yok yani. Yikamak bile aklima gelmemisti o ana kadar, gittim sabunla yikadim bi guzel, limon kolonyasi surdum. Bugun etfal'e gittim. Doktor bakti, ciziklere. "Kedi okulun kadrolu kedilerinden, her gun goruyorum" dedigim icin asi yapma geregi duymadi. "Kediyi 10 gun boyunca takip et, kuduzsa zaten 10 gun icinde ölür, o zaman gelirsin asi yapariz" dedi.

Ne olur ne olmaz gidin, iciniz rahat eder en azindan.
Hdcv denilen ve şu an dünyada popüler olan human diploid cell vaccine'nin maliyeti toplamda beş yüz dolardır.
Hayvanları uygulanan aşı ise sadece beş dolar.

Yılda on milyondan fazla insan bu aşıyı kullanır dunyada ve aşının dağılımı ülkelerin gelişmişlik seviyeleriyle ters orantılıdır.
Bilmem anlatabildim mi.
1 sene önce kedi tırmalaması sonucu kediyi gözleme şansım olmadığı 5 doz yemiştim. 2 hafta önce tekrar aynı olaya maruz kaldım ve 2 doz aşı daha oldum, daha bu aşıların acısı geçmeden gene kendimi tırmalatmayı başardım (hayvanlarla çok içli dışlıyım ama bir o kadarda takıntılıyım) bu aşının koruyucu antikor süresi nedir, son aşımın üzerinden 1 hafta geçti, bilen varsa iletsin pleaseee.
bir kediciği köpekten kurtarırken kedinin can havliyle ısırması sonucu geçen yıl kasımda beş doz olarak yediğim aşı, bugün de yine sokaklarda çılgın gibi kedi köpek kovalerken bir kedi tarafından hunharca tırmalandım sabah ilk iş tekrar aşı sanırsam çünkü bir yıl koruyormuş.
dünya çapında hasta olmasa da bazı insanlara uygulanması gereken aşı (bkz: esad) meselaaa yaniiii.
Her hastanede yapılmayan aşıdır. istanbul Anadolu Yakası'nda Haydarpaşa Numune'de yaptırabildik.
Günümüzde göbekten yapılmamaktadır. Bu tamamen şehir efsanesidir.
kuduz olmadığına emin olduğunuz veya şöyle söyleyelim, yanınızda 10 gün gözetim altında tutabileceğiniz bir hayvan tarafından ısırıldığınıza koştur koştur vurulmanıza gerek olmayan aşıdır.

yapmayın etmeyin, o iltihap beyninize hasar veriyor. ezbere yaşamayın şu hayatı.
Dün gittiğimiz bi kafenin kedisi ısırdı. Kanadı biraz kafeyi aradım aşısı olduğunu söylüyor, yara da çok küçük olmasına rağmen acıyor baya daha önce yaptıran varsa yada fikri olan varsa bi yeşillendirebilir mi?
Bugün olduğum aşıdır.
sokakta köpek ve kedi kavgasının arasına girdiğimde kedinin can havliyle beni ısırdığından sonra vurunduğum aşıdır.
arkadaşımın kedisi tarafından ısırılıp bir de elim şişince koşa koşa yaptırdığım aşıdır. doktor nolur nolmaz kediyi tanımak yeterli değil dedi. sizin de aklınızda olsun.
Olduktan sonra aşırı derecede uyku yapan aşıdır. Ama çok acı vermiyor korkmanıza gerek yok. Bu arada mutlaka olmalısınız eğer doktor yazdıysa. Bu işin şakası yok.
il tarım müdürlüğünde karnesi olan köpeklere aşısı 2.5 tl' dir.
Bugun spora giderken yavru bir kedi gordum anasinin yaninda, gozleri kapanir gibiydi. Annemi aradim, anne su kediye bir teramycin surun diye. Annem gitmis, ne yazik ki yavru kedi anami bir guzel isirmis, ve elini kanatmis. Kuduz asisi olmak isteyince ogrendik ki, istanbulda yalnizca devlet hastaneleri, onlarin da hepsi degil, sadece bir kismi kuduz asisi vuruyormus. Yahu boyle sacmalik olabilir mi? Bu ne siktiriboktan bir sey lan.
karın deliğinden halk dilinde göbek deliği yapan acı verici aşı.
Geçmişte, kuduz aşısı da, enfekte tavşan nöronları veya ördek embriyolarının formalin ile inaktivasyonuyla elde edilmiştir.
Bugün kuduz aşısı , insan diploid doku kültürü hücrelerinde üretilen virionların kimyasal inaktivasyonuyla hazırlanmaktadır.
Kuduz hastalığının yavaş seyrinden dolayı, virüse maruz kalan bir kişiye aşının hemen uygulanması ile koruyucu antikor yanıtı oluşturulabilmektedir.
kedi tırmalası sonucu, 1 haftada 3. kez olduğum aşıdır. 4. doz 1 hafta sonra olacağım. sokak kedisi severken daha dikkatli olmayı anlamam için bir uyarı sanırım. ama ne olursa olsun kedi gördüm mü dayanamıyorum, kuyruğundan ısırasım geliyor. *
Pastör tarafından bulunup insanlığa armağan edilmiştir.
Bulunana kadar değnekle idare edilmiştir.

görsel