bugün

konuk seçiminde kriterleri nedir anlamadım. bir sanat dalının en başarılı ismini mi çağırıyorlar yoksa günümüz gençliğinin beğendiği isimleri mi yoksa her yaş grubunca kabul görmüş kişileri mi yoksa sadece programı izleyenlerin sevdiği kişileri mi. bir kafa karışıklığı var ama hadi hayırlısı. bugün esin övet'in yazdığına göre deniz seki önümüzdeki haftalarda kral çıplak'a katılabilirmiş. bu program ancak deniz seki çıkarsa kendini kurtarır kanımca. eğer pop dünyasından kendi programlarına uygun ve kral denecek birini arıyorlarsa önerim şiddetle nazan önceldir.
terbiyesiz bir kraldır.her savaşa cıbıldak girer.
Aslında çok manidar bi' olay. Hep olumsuz anlamda kullanılsa da, o "kral" ın kendine güveninin had safhada olduğunu gösteren olaydır sanki.
http://galeri.uludagsozluk.com/2/kral-%C3%A7%C4%B1plak_66266.jpg

http://galeri.uludagsozluk.com/49/kral-%C3%A7%C4%B1plak_66265.jpg
murat yılmazyıldırım ile cem adrianın muhteşem düetine sahne olmuştur.murat abiyi bir kaç dakika canlı görmek tüm programa değerdi.
an itibariyle konuk ferhat göçer.

elinde gitar ile canlı performans yapmakta. son derece kötü çaldığı gitarı ile bir de kapılmış havalarına girince antipatikliğine antipatiklik katmakta. on parmağında on marifet denilmesi için sanırım.

iki işi de yapamayan bir adam neyin kralıdır anlamak güç. son derece kötü bir seçim.
bir hafta 23:15' de bir hafta 01:00' da başlayan programdır. neden böyle yapıldığına dair hiç bir fikrim yoktur? okan' ın kaliteli programı ertesi gün iş ve güç günü olunca aşırı fedakarlık gerektirmektedir. kanal d yönetimi şeytan marka giyer gibi saçma sapan filmleri 2:00' da başlatsan ne olur? canlı program daha erken olmalıdır.
bu geceki konuğu cemil ipekçi olan program. eğlenceli olacağa benziyor..
an itibariyle konuşulanlara odaklanmak yerine, kafamda cemil ipekçi oturuşu vs okan bayülgen oturuşu karşılaştırmasını yaptığım program olmaktadır.
adamın cinsel tercihiyle makara yapmaya çalışıp madara olmayı bir kenara bırakırsak, bence cemil ipekçi gerçek bir kraldır. cesur, kıvrak zekalı, zengin kişilikli bir yaratıcı**. okan, orhan gencebay'dan sonra bu program için ilk defa doğru bir seçim yapmıştır. muhabbetin şu ana kadar gelişen kısmından büyük keyif aldım. adam ezberden konuşmuyor, kendinden bahsederken "aman okancım ben aslında çok mütevaziyim övmeyelim beni lütfen bıdı bıdı vıdı vıdı" triplerine girmiyor. egosunun farkında fakat egosunu dizginlemeden kontrol altına alabilmiş ve kibirini ezmeden üretim yapabilmiş ama aynı zamanda saygılı kalabilmiş bir adammış cemil ipekçi. şu ana kadar bunu anladım.
Okan Bayulgen'in ve konuğunun çıplaklığıyla izlenen program.
katılan konukları daha iyi tanıma fırsatı bulduğumuz ve bunun yanında Okan Bayulgen'inde çıplak mimikleriyle izlediğimizden dolayı tadından yenmiyor. Laf sokma gaylesi olmadan Reyhan Tüysüz'e bakışlar atarak 'nihahhaağahaha Reyhan sana bakıyorum ve şu program reklama girer girmez yanına gelip sigara içip ve bu konukla ilgili çok acayip tespitler hakkında laflar edeceğim' manası gütmeden program bitince kesinlikle katılan konuğa için için hayranlık besleyen bir Okan Bayulgen görmekten hoşlanıyorum . zaman zaman elinin üzerine dayanarak hayran bakışlarıyla zaman zaman programa karşı duyduğu memnuniyeti içinde çok fazla hisseden ve bunu herkese yansıtan bir Okan görüyoruz. Bugüne kadar yapılan programlarda haluk leventin katıldığını sevmedim ama Cem Adrian ve Orhan Gencebay'ın katıldığı programları fena halde harikulade bulduğumu söylemeliyim.. geçen gün kanalları gezerken Beyaz'ın programında kral'ın tahtını gördüm anlaşıldı ki o ilk tahtın taklidi yapıldı ve o taht kanal d malı gibi geziyor binada.. cemil ipekçiye gelince severim çok zeki olduğunu daha önce başka bir yerde izlediğimde şaşkınlıkla gördüm.
diğer bir konu ise behnan shabbir'in çizimlerine bayıldım. hayranlığım bir kat daha attı. ben programda uykusuz-penguen-leman çizerlerini görmek istiyorum. ayrıca jehan barbur'u istiyorum. derman iskender'i görmek istiyorum. umay umay,alev alatlı,iskender pala,nihat genç şeklinde dahaaa çook uzatılabilecek listesi olan daha kenarda kalan ama ekranda duran herkesten daha akıllı olan insanlarıda görmek istiyorum.
çok dağınık yazdım neyse.

edit: an itibari ile can barslan'a çakmıştır gizli selamını.
görsel

edit2: ayrıca cemil ipekçi'de tam bir yavuz sultan selim imajı var... demeden geçemeyeceğim.
çok eglenceli bir program.
cemil ipekçi'nin sanatçılığı kadar ince bir zekanın ürünü nüktedanlığı ve hazır cevaplılığını gördüğümüz program olmaktadır. cesur bir insan izliyoruz.
(bkz: bu mu prens)
en azından
ferhan şensoy
erkan oğur mümkünse ismail hakkı demircioğlu ile
bülent ersoy
neşet ertaş
bülent ortaçgil
gibi topluma mal olmuş zatlar konuk olarak çağırılmadıkça 'dostlar alışverişte görsün' mantığının dışına çıkamayacak olan programdır.
yönetmenlerden konuk alınması da düşünülmesi gerekir.
hala ısınamadığım program.okanın programlarını(böyle diyincede sanki tanıyomuşum gibi oluyaya çok komik) çok severim halbusi.
çok ağır bir program olduğu için pazar gecesine yakışmamış.
orhan gencebay'ın konuk olduğu program yasemin'in penceresi tadındaydı.
öyle ise giydirin. ** *
Feridun Düzağaç'ı konuk aldığı son programıyla birlikte hakikaten zevk veren bir program olmuştur. Hani okan'ın tek isteği yıllar sonra bu sanatçılar bu dünya'dan göçüp gittikten sonra bile hatırlanacak bir program olup yıllar sonra bile bir arşiv niteliğinde hatırlanmasını istemesinin en güzel örneği bu haftaki "F.D" ile olan programı olmuştur diyebilirim.

Feridun Düzağaç (bkz: cemil ipekçi) ile yapılan programdan sonra en kral çıplak ünlü olmuştur. Zaten normal hayatında kendi halinde olan ve etliye-sütlüye karışmayan adam programda da bir o kadar sade ve yalın bir biçimde kendini ifade etmiştir. Zaten programa konuk olarak bağlanan izleyicilerin onunla ilişkisi ve soruları da bu adamın ne kadar kaliteli olduğunun bir başka göstergesi olmuştur diyebilirim.

Programda unutamayacağım birkaç durum olmuştur. Feridun'a arkasındaki resimlerin kendisine ne ifade ettiğinin sorulduğu bölümde tuttuğu takımın ismini duyunca kollarını iki yana açması üzerine (hepimiz biliyoruz ki kendisi koyu beşiktaşlı) okan'ın "bu adam sabahtan beri sakindi, mevzu futbol olunca nasıl da heyecanlandı" gibi bir yorumu oldu ve üzerine başka söz söylenmedi. Ben o noktada Feridun'dan Futbol adına kendine has bir kaç has sağlam yorum yapmasını beklerdim. Lakin bugüne kadar bizim bu hayatta en çok sevdiğimiz bu oyuna bok atıp tutan ve bu oyunu sevenlere avam muamelesi yapan ve bu kişilerin sadece futbol'dan anladığını - başka bir boku takip etmediğini sanan okan'a belki hakkettiği ve anlayacabileceği cevabı verebilecek ender adamlardan biriydi o zamanda Feridun ancak bunun üzerine bir iki kelam beklerken kendisinden, kendisi sessiz kalarak bu fırsatı ekran başında kaçıran biz futbolsevip ama hayatın birçok alanına da hakim izleyicilerin boynu bükük kaldı aslında.

Onun dışında şöhretten kaçan Feridun'un ama bir de gerçek hayat var diyerek ev kirası ve bakkal masrafları örneğini vermesi izlerken bana çok naif ve güzel bir saptama geldi. Okan'ın da ona "bizim bakkal da çok yazıyor" diyerek Sözlük camiasına laf çakması da ekran başında izlerken güzel bir derin mesaj olarak geldi bana.
(#9511822) burada söylemiştim ve bu hafta Türkçe Rap'in kralı Ceza Kral Çıplak programına konuk oluyor. http://goo.gl/LnKgc
ceza'nın güzel bir sinerji yarattığı, muhtemelen birazdan fuat'ın o sinerjinin içine edeceği programdır.
an itibariyle bilgin kardeşlerin birlikte yerli plakayı söylediği proğram.

(bkz: ceza)
(bkz: ayben)
ceza'nın amerikan rap kliplerine karşı çıktığını öğrendiğimiz program.*
okan bayülgen'in bugüne kadar konuk ettiği herkesten daha kral olduğu program.
bugün ceza, dün cem adrian, haluk levent, ferhat göçer... bi de neden henüz bir kadın davet edilmedi? edildi de benim haberim de olmayabilir elbette.

çıkart bi ilber ortaylı filan bakalım krallığından eser kalıyor mu? kral adam diye ben ona ve onun gibilere derim. o da oralara çıkmaz işte.
adam zaten sarayda oturuyor. * * hatta, sürekli ağzına pelesenk ettiği tarkan bile özellikle senelerdir hasankeyf, allianoi gibi tarihi yerlere ya da çevre konularında gösterdiği hassasiyet ile ikide bir kültür bakanıdır, sanayi ve ticaret bakanıdır vs. takışıp durması ile harbi kraldır gözümde. ara güler'dir, lale müldür'dür, oktay akbal'dır, ali sirmen'dir ve valla kaan tangöze'dir, sabahat akkiraz'dır, haluk bilginer'dir,reha erdem'dir, nuri bilge ceylan'dır, yeşim ustaoğlu'dur, fatih akın'dır, çetin tekindor'dur, yıldırım mayruk'tur, sumru yavrucuk'tur, sezen aksu'dur, şükriye tutkun'dur, esin afşar'dır, latife tekin'dir,fikret kuşkan'dır, ayten alpman'dır, ali kırca'dır, leyla erbil'dir, oh be. aslında hayli kral ve kraliçe var ortamda. kralların illaha reyting alması da gerekmez, onların bitmeyen ve herkes tarafından onanan bir reytingleri her zaman vardır zaten. bazıları da pek popüler değil ama kendi alanlarında ülkemizin gururu olmuş çok insan var. onları tanımak ve görünür kılmak da telvizyonculuğun gereklerinden değil mi? bu kadar pespaye dizi arasında bir tek türkan bile yeni şeyler söylemek, direnmek ve irademizi yeniden kontrol etmek, yeni nesillere de idealizm aşılamak için hepimize güç katmıyor mu mesela? ortamda kıtlık varmış gibi niye üçüncü nesil prensleri çağırıyor anlamadım. üstelik programda adına layık şeyler de olmuyor. sanırım program mutfağı dersini pek iyi çalışmadığından, sonuç da pek renkli ve iddialı olamıyor. ben 15 senedir filan mütemadiyen takip ettiğim bu beyefendiye biraz cesaret ve reyting canavarına mağlup olduğu kötü rüyalar için de tütsü mü yakar, doktora mı gider acil şifalar diliyorum. bu program okan bayülgen programları arasında bugüne dek yaptığı en gereksiz, yapmacık ve saçma şey! o yüzden kendisi de biraz gergin yansıyor programda ya da bana öyle geliyor.

bu davet edilip durulanlar ne, bilmiyorum ama kral olmadıkları kesin. alem buysa kral benim valla. bence artık biraz cesur olmasının zamanı geldi de geçiyor. reyting canavarına bu kadar kurban etmemeli kendi birikimini ve üstün şovmenlik yeteneğini sayın bayülgen.

not: ben de soydum attım adamı valla.*