bugün

bir şeyi koyulmuş hale sokmak.
maçtan sonra elin tokalaşıcakmış gibi yapılıp parmaklar yarım katlandıktan sonra yere paralel biçimde gelip istenirse yukarı doğru hareket ettirilerek ağızlada bu harekete anlam katan muççççkkkviççç gibi seslerle süslenerek oluşturulan anlam.
sahtekar ve tokatci litaturunde; bir mali satın alip parasini öödemiş gibi yapip arada bir işi gümbürtüye getirip parayi cebe atmak ve bir de bunun uzerine para ustunu alip pişkin pişkin yoluna devam etmek olan eylemdir. 1980'lerde gayet faal olan koyucu esnafi yazarkasalarin cikmasindan mutevellit faaliyetlerine son vermek mecburiyetine kalmislardir. bazen arada sirada eski gunleri yaad etmek ve el aliskanlıklari yitmesin diye ufak tefek meblaglar için halk otobuslerine koymaktadirlar.
sevgiliyle özdeşleşmiş fiil.
etkilemek, dokunmak.*
yerine bırakmak.
argoda malum eylemlere denk geldiğinden normal anlamıyla kesiştiği anlarda komik duran fiil. bundan sene önce okuldaki bir yeme içme eyleminde kola koyma hadisesinde yaşanmıştı ki komikti evet gülmüştük.

-kola içmiyo musun?
+alıcam evet
-tamam söyle sana da koysunlar.
+eheehehh komik!
-bak bana da koydular olm içiyorum işte ne var. olm çocuğa da koysanıza?
+sus lan. kendim koyarım kolamı
-kendi kendine koyana da ilk defa rastlıyorum abi
+ulan!

ayıp tabii. yapmayınız.
ulusözlük moderasyonu tarafından, ağır derecede argo olarak kabul edilen kelime.
ingilizcesi "put" olan, biz türklerin üzerinden bol bol espri yaptığı sevilen bir kelimedir.
dokunmak, içinde yer etmek.

(bkz: mecaz)
Her turlu durumda, her turlu anda, normal bir konusmada, sebepsiz yere, durup dururken, Turk erkeginin dilinden eksik olmayan, binbir cesitli anlama sokulabilen, oynak bir o kadarda esnek tamlayandir.
Geçen Cumhuriyet kitap ekinde gördüm; FEYZA HEPÇiLiNGiRLER yazmış. Türkiye'de bir kısım insan artık KOYMAK fiilini kullanmıyormuş!

Çay KOYMAK yerine ÇAY KATMAK diyenler bile varmış. Niye? Koymak fiili 'argolaştı diye...

Çay KOYMAK derken, Feyza Hepçilingir'in anlattığı insanların aklına gelen şey, benim aklıma NEDEN gelmiyor acaba; yoksa... http://galeri.uludagsozluk.com/r/koymak-333662/
Çay KOYMAK fiilinden vazgeçeceğimi sanmıyorum. Çay konulur, katılmaz!
http://www.medyamanyak.co...ymak-fiiline-ne-oldu.html
(bkz: 6 1)

Real madrid 6 - 1 Galatasaray
bir fiildir. örneğin: arsenal fenere koydu. real madrid cimboma koydu. liverpool beşiktaşa koydu.
Bizim işimiz dediğimdir.
(bkz: çay).
Bir nesneyi bir yere bırakmak yerleştirmek eylemidir.
sözlüğe yapmak istediğim.
güncel Önemli Başlıklar