bugün

uzay insanlara ulvi şeyler ifade ettiğinden olsa gerek 20. yy için çoğu ırk farklı tanımlamaya yönelmiştir. kainat lafı bize şeriatı çağrıştırmış biz evren demişiz. latince olan astro lafı da ruslara kapitalizmi çağrıştırmış onlar da yunancadaki gibi kosmos demişlerdir.

ben de evren lafı bana kenan evren'i çağrıştırdığı için çükübük demek istiyorum uzaya. ha resmi bir martin edilence dili oluşturursam koycam lügatıma.
uyumlu bütün. (bkz: evren)
reha erdem in kars ta çekimlerine devam ettiği son filmi. Kosmos filminde il dışından kars a gelen ve sıradışı mucizeleri olan ve insanları mucizevi bir şekilde iyileştiren bir adamın, kars ta başından geçen olayları konu alıyor.
yönetmenliğini yaptığı reha erdem e 46. antalya altın portakal film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.
reha erdem'in her filmde ayrı bir tat olarak sunduğu görüntülerini bu sefer kosmos'ta bir ödül* ile önümüze sermektedir.
gece gece mutlu ettin beni ey kosmos.*
K.V pusu dizisinin muro çeto ve yıldırım üçlüsünün ağızlarından esirgemediği dizide çok sevilipte,şimdilerde özlenen, dizinin klişesidir.
fragman : bir dünya, bir ses, bir resim ve bir adam...

meraktan öte bir duyguyla beklenen film.
heyecanla beklediğim reha erdem filmi. o fragman nedir öyle!!
şu an sanatsal açıdan beni tatmin edecek tek şey. deli bi heyecanla beklemekteyim.
entel takilan insanlarin masturbasyon araci yeni film. ortada ntv ne derse inan bir kitle var, tabi adamlar filmi fragmaniyla begeniyor. bu filmin dvd'sini alip, ilerde salonunun bas kosesine koyan bir arkadasiniz olursa ben derhal iliskinizi bitirin derim. ulan bi izle filmi sonra yorum yap, surekli kici kirik elestirmenler ne demis takip ediyorsun, sonra filmi izleyince husrana boguluyorsun ama caktirmiyorsun. aynisi watchmen'de oldu, bir kisi de cikip, kral ciplak diyemedi. kosmos'da kullanilan teknik yapi alisilagelmediktir, ama filmi begeniriz begenmeyiz o ayri.
yapılmış en iyi türk filmini yeşil ışık olarak gören bünyenin beğenmeyeceği film.
yılbaşından sonra planlanan gösterim zamanı henüz belirlenmeyen bir zamana ertelenmiştir.
fragmanini izledim.hayatimda ilk defa bir turk filminin nasil oldugunu merak ettirdi bana.konusu hakkinda hicbir fikrim yok.izlemeden ogrenmek de istemiyorum.ama ben sadece fragmandan tarkovski esintileri sezdim.
sadece fragmanı izlemiş olmaktan ötürü başrolün oyunculuğu dışında her şeyinden şüphe edilebilecek,sabırsızlıkla beklenen son reha erdem filmi. yarın iki oyuncusu disko kralı'na konuk olacak film.

(bkz: sermet yeşil)
(bkz: türkü turan)
Carl Sagan'ın kitabı.
pkk'lıların sığındığı tanrı(haşa ve kella!).
ingilizce "world" diye yazılan kelimenin yunancası.
canlı, iyi ve düzenli bir bütün olarak evren. düzen, tamlık ve güzellik fikirlerini birleştiren ve aynı zamanda evren anla­mına gelen yunanca terim. evrenin düzeni.

tek, birlikli bir bütün ya da sistem olarak evrenin kendisi.
4 mart'ta başlayacak türkiye almanya film festivali'nin açılış filmi.

http://www.kosmos.com.tr
kaosun bittiği yerde başlar.
düzenli ve uyumlu bir yapı oluşturan bütün; evren.
(bkz: reha erdem) in son filmi. "hayat var" kadar başarılı mıdır, tartışılır.
nihayet vizyona giren ama malesef her şehirde izleme fırsatı bulunamayan reha erdem mucizesi. neyse ki uluslararası eskişehir film festivali'nde gösterilmesi kuvvetle muhtemeldir. beklenmektedir. şahane başrol oyuncusu için...

(bkz: sermet yeşil)
en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi görüntü yönetmeni ödüllerini toplamiştir antalya'da
Bence kesinlikle Türk sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden biri olmaya aday son derece ayrıksı bir film. Bu kusursuz olduğu anlamına gelmiyor, elbette ve özellikle teknik açıdan kusurları var. Türk filmlerinin eski hastalığı olan konuşmaların anlaşılamaması sorunu geri gelmiş öncelikle. Başroldeki çok başarılı oyuncunun ses tonundan kaynaklanan teknik handikap aşılamamış. Buna karşılık, Reha Erdem kendi sinemasını da şaşırtıcı ölçüde aşarak, ürettiği bu çok ilginç senaryoyu bilinçli bir denetimsizlikle, baş döndürücü bir tempoyla anlatmış. Filmde sinema tarihinin kimi büyük filmlerine göndermeler de var ve bu film de sadece türk sinemasının değil, dünya sinemasının da büyükleri arasına rahatça girebilecek nitelikler taşıyor. Elbette ki klasik anlatımların seyirciyi yormayan tarzına alışkın olanlara göre değil bu film, hayatın kendisi gibi önüne geçilemez bir sürekli akışın perdeye mükemmel bir yansıması şeklinde anlatılmış herşey. Gerçek hayat gibi güvensiz, tekinsiz ve belirsiz bir dili var filmin de, filmin kahramanlarının da. Gerçek sinemaseverlerin kaçırmaması gerek.