bugün

turşuluk küçük salatalık. hıyarcık.
(bkz: çengelkoy hiyari)
salatalığın turşuluk olarak yetiştirilen lezzetli kıtır kıtır gevrek olan türü.izmir bölgesinde büyük bir çoğunluğu yunanistan a ihraç edilir.

bir de bir demet tiyatro da mükreminin annesinin türbişon a hitap şekli
mükreminin anasının ağzından eksik etmediği kelime;

kornişon evladım mükreminimi gördün mü?
tur$usu yemegin yaninda kilo ile yenilebilir. *
taze ve kücük olması,tursuda diğer salatılıklar gibi erimemesinden dolayi tercih edilir.
..denince akla, hemen onun adi gelir; kuhne, kuhne, kuhne. seklindeki sloganin* baslangici, lezzetli ve tatli tursudur. bonus olarak, suyu da mukemmel lezzetli olup asiri derecede osurtur.
tavuk veya et dönerin yanıda servis edilen küçük salatalık turşudur.
turşunun hasıdır.

kıtır kıtır, küçük küçük, tırtıklı tırtıklı. bir oturuşta yarım kilo yeyip mide fesadı geçirdiğim günler olmuştur.
bir demet tiyatro'datelviye hanım karakterinin "tirbişon"un isminin yerine ona hitap etmek için kullandığı isimdir. "kornişon evladım..."
küçük hıyar turşusudur ve en çok sevdiğim tadına doyamadığım turşudur.orucum şu an bi de.pilav ve kuru fasulye aşkının meyvesidir,vazgeçilmezidir.
an itibariyle turşusunu yapmaya çalıştığım minik salatalık.
güzel olursa tarifini tanımlayacağım.
turşuların en güzelidir.
bildiğimiz hıyardır.
seksenlerin sonlarında yaygınlaşmış turşuluk hıyar. küçüktür, çıtır çıtır yenir ama artık anlıyorum ki, normal salatalıkla yapılan turşunun tadını vermiyor.
görünce dayanamayıp erkek başıma turşusunu kurduğum sebzedir. ha olmadı mı oldu.*
(bkz: göz kararı)
tirbuşon a benzer bir kelime. *
turşusu, boş dolaptan çıkan nimettir, ekmek arası pek lezzetli olur. sonrası için ise damacanaya doğru bir yol gözükür.
çubuk ilçemizin meşhurlarındandır.
kornişon turşusu.
Turşuların en güzelidir.Böyle kıtır kıtır yersin.Genelde dürümcüler filan koyar dürüm arasına.
küçük salatalık turşusudur. özellikle döner ekmek arası yumusatıcı bir etkiye sahiptir.
ısırınca kütür kütür ses gelmezse kaliteli olmadığı anlaşılan turşu çeşitidir.
çerez niyetine tüketilmemesi gereken turşu.
lezzeti bayıltan cinsten.
Ev yapımı turşusunun tadına doyulmayan salatalık cinsi. Yalnız turşu dışında tüketilmiyor, çünkü yalın haliyle tatsız bir sebze. Tuz döküp yedim bir tane ama tadı bir tuhaftı. ancak turşu olduğunda sihirli değnekle dokunulmuş gibi muhteşem bir hal alıyor.
güncel Önemli Başlıklar