bugün

(bkz: yok ebenin fındığı)
Bir Karadenizli olarak mantıksız bulduğum eylem. Şöyle ki; Fındık Karadeniz sahil şeridinde yerleşim bölgelerinden iğne Yapraklı ormanlara geçiş bitkisidir. Karadeniz Bölgesinin iç kesimlerinde Fındık ağacı iklimin karasallığından ötürü meyve veremiyor. Orta Anadolu'nun iç karadenizden Daha karasal olduğu düşünülürse Konya'da Fındık yetişebileceğini düşünmüyorum.

Ha babayiğit bir ziraat mühendisi çıkar israilliler gibi topraksız ortamda sebze yetiştirir. Inek memesinden direkt yoğurt çıkartır. Konya'da da meyvesi olan bir Fındık ağacı yetiştirir ben de inşallah yalancı çıktığıma üzülürüm.
Bu fındık ağaçları şehrin ahlakını bozuyor, dedirtir. (bkz: #30390444)
"Bizim fındık gibi olur mu be!" Diyebileceğim durumdur.
Parası var alıp deniyor. Gidin sizde karadenizde dikin çok biliyorsaniz. Burasida ziraat mühendisi kaynamis.
Bir boka yaramaz. Karadeniz de dahi Ordu ve Giresun gibi dip dibe iki ilin fındığı arasında fark vardır! Bu coğrafyada en kaliteli hatta olması gerektiği şekilde fındık yetişen yer Giresundur. Bunun dışında Orta Karadeniz, Hatta Düzce civarlarına kadar yetişebilir!

AKPKK kafası AQ! Karsa Muz diker, Giresun'a narenciye diker, Orman işletme işçisini alır Maliyeden sorumlu üs makama getirir, bakkalı getirir tenis federasyonu başkanı yapar, beden öğretmenini hastaneye başhekim filan yapar! Gecekondu/cahil cesareti, cahil kafası, cahile göre olmayacak mantıksız her şey aslında eğitimli zeki insanların beceriksizliğinden yapılamaz diye düşünür, mantık aramaz ille yapar, at züküne sinek konmuş gibi, Ayasofya müzesini AVM yapmak gibi mantıksız her iş yapar, Yapar beklenir AQ!

Konya yetmez gidin Adana'ya dikin fındığı, fındığı toplamak içinde de Kutup ayıları ve penguen getirip yetiştirin AMQ!

Not: 7 ceddim Fındık yetiştiricisiydi! Çocukluğum fındığın içinde geçti, sülalenin büyük kısmı hala ürettiği gibi kalanda keyfi üretime ve bahçelerini tutmaya devam eder. Fındığın ne olduğunu bilmesek!!!
Konyaya çok faydası olacak bir faaliyet.
güncel Önemli Başlıklar