bugün

davul sesine endeksli refleksleri dengesini yitirmiş, cebinde her daim mendil taşıyan bünyedir. ne zaman halaya başlayacağı, nerde bitireceği, ne zaman diz çöküp ne zaman arap atı gibi tırısa kalkacağı belli değildir. tasma kullanılması tavsiye edilir;

- saffet abi sence halk kütüphanesi' nde halay çekmemiz ne derece doğru? HAYIR O DEĞiL; ORTADA HALK YOK SADECE KÜTÜPHANE VAR. REYTiNGi DÜŞÜK BiR ÇABA ABi BiZiMKi.

- OLM BANA NE. BAŞLIĞI AÇAN DEYYUSA SÖLE SEN ONU. AÇTI BAŞLIĞI, ESPRiYi DE BULAMADI, HALA ZORLUYO. SEN BOŞVER ONU KIR DiZiNi DÖV DAVULU.
(bkz: kontrolden çıkmış halaybaşı replikleri)
tey tey tey
diley diley diley
rililirililirilili

nasipten çıkmış döt için tarağın bağdat' tan yola çıkışı
polis telsizlerinde şöyle bir diyalog yaşanmasına sebebiyet verecek olan halaybaşıdır.

-burası 1105 amirim şu anda takipteyim halay taksim yönünde ilerlemekte tamam
+1105 destek gerekli mi tamam
-sağolun amirim kardeşler çay bahçesinden çıktılar zaten halay 11 kişiden ibaret biz hallederiz tamam
+tamam tamam
gidişinin nerede son bulacağı meçhul olan durumdur.
yer: beşiktaş sahili

polis telsizleri coşmuş durumda;

- amirim az önce halay dolmabahçe' den beşiktaş sahiline yöneldi. çırağan sarayı' nda büyük zarar var . giderek büyüyor halay. tophane tarafındaki nargileciler tedirgin.

- anladım evladım. siz takibe devam edin. ben çatılara sniperları yerleştireyim.
(bkz: halayperest)
muhtemelen müziğin temposu ve hızı nedeniyle kontrolden çıkmıştır.halayın savrulmasına , yer yer milletin birbirinin ayağına basmasına neden olur bu kişi.
yer : ortaköy
polis telsizleri zılgıt seslerini bastırmaya çalışıyor;

- amirim az önce ortaköy dondrumacılar derneği üyeleri topluca kendilerini yaktı efendim. halaybaşı' nın başlattığı karışık dondurma yalayarak halay çekme eylemi büyük infial yarattı efendim.

- anlaşıldı evladım. siz dondurma külahlarını toplayıp uçuca ekleyin ben geliyorum.

- o neden efendim?

- neden olacak, o halaybaşını yakaladığımızda dötüne sokmak için!
-amirim burası 1105 an itibari ile boğaz köprüsüne çıktılar durduramıyoz destek istiyorum köprü çıkışına tamam
+ulan it ben sana destek yollayayım demedim mi tamam
-amirim çırağan ın önünden geçerken kosiflerin düğününden çıkan halaybaşıyla birleştiler biz nerden bilelim
+mesajın bitince tamam de salak biz oraya geliyoruz şemdinli de lojmanların damı yokmuş unutmadan söyliyim tamam
-ühühüh
yer: edirne kapıkule sınır kapısı

polis telsizleri fıttrımış durumda;

- AMiRiM HALAYBAŞI iYiCE KONTROLDEN ÇIKTI. AZ ÖNCE ANTEP YÖRESi OYUN HAVALRI EŞLiĞiNDE PASAPORT iŞLEMLERiNi YAPTIRDI HALAY ÇEKENLER. DAHA KÖTÜSÜ SINIR GÖREVLiLERi RÜŞVETLERi HALAY MENDiLi ARASINDA KABUL ETTiLER. BURAYA ACiLEN MENDiL YOLLAMALISINIZ AMiRiM.

- NiYE LAN. MANYAK MISINIZ SiZ?

- AMA AMiRiM. MENDiLSiZ HiÇ TAT VERMiYOR BU HALAY.

- EVLADIM O DONDURMA KÜLAHLARI VARDI YA.

- EVET AMiRiM.

- HAH SiZ ONLARI BOŞVERiN. O SINIR KAPISINDA iNiP KALKAN BiR GEÇiŞ TURNiKESi OLACAK. ONUN ÜZERiNE OTURUP BEKLEYiN BENi. HEMEN GELiYORUM.
-amirim amirim! ikiye ayrıldılar, yunanistan ve bulgaristan'a girdiler.
-aman allah ım yunanlar halaya karşı koyamıyor...
YER: MACARiSTAN OVALARI

- SAFFET ABi, AZCIK SOLUKLANALIM GÖZÜNÜ SEVEYiM. YEMiN EDERiM BiRAZDAN HEPiMiZiN DiLi GÖTÜMÜZE KAÇACAK KOŞMAKTAN. SONRA TELEF OLUCAZ HEPiMiZi MACAR SALAMI YAPACAKLAR ŞEREFSiZiM . ONDAN SONRA iŞiN YOKSA HALAY ÇEKEREK ÇIKTIĞIN MEMLEKETiNE iTHAL SALAM OLARAK DÖN! OLACAK iŞ DEĞiL ABi.

- TAMAM CANIM KARDEŞiM DE, HIZIMI ALAMIYORUM BEN NAPiiM. BEN SANA DEDiM DiMi PARS NARKOTERÖR Ü iZLEMEYELiM DiYE. O OĞLAN BIYIKLARINI OYNATA OYNATA YÜZÜĞE BAKARKEN ARKADAN ÇALAN MEHTER DAVULU ' NUN YÜZÜNDEN OLDU HEPSi.
YER: NASA - ULUSAL GÜVENLiK MASASI

- EFENDiM AZ ÖNCE GELEN UYDU RESiMLERiNE GÖRE ÇiN SEDDi TUHAF BiR ŞEKiLDE HAREKETE GEÇMiŞ. ÇiNLiLERiN NÜKLEER BiR SALDIRI PLANI OLMASINDAN ŞÜPHE EDiYORUZ EFENDiM. BUNU NASIL BAŞARDIKLARINI ARAŞTIRIYOR UZMANLARIMIZ.

- OLM NE ÇiNLiSi NE SEDDi? ONLAR KONTROLDEN ÇIKMIŞ HALAYBAŞI VE HER HIYAR SOYANA TUZLUK KOŞTURAN ÇEVRE HALKI SADECE. ADAMLAR DÖRT GÜNDÜR HALAY ÇEKiYO, BiR SANiYE BiLE YAVAŞLAMADILAR. SiZ BIRAKIN UZAYI FALAN DA BU KADAR HALAY ÇEKECEK CiĞERi NASIL YAPARIZ ONU BULUN SiZ.
yer: almanya-isviçre sınırı

-: alman sınır görevlisi.
+: halay başı.
*: isviçreli inzibatlar.

- dostum siz türk müsünüz?
+ nerden anladın ya?
- az önce sınırımızdan halay çekerek geçmeye kalktınız.
* elinde mendil olanı vurun elinde mendil olanı vurun.
YER : JAPONYA

OKiNAWA TV ANA HABER BÜLTENi;

- SAYIN SEYiRCiLER AZ ÖNCE ELiMiZE ULAŞAN BiR BiLGiYE GÖRE SON ALTI SAAT iÇiNDE JAPONYA2 DA NE KADAR DEVLET HASTANESi VARSA HEPSiNE SAYISIZ BEL FITIĞI ŞiKAYETiYLE BAŞVURU OLMUŞ. OLAYIN NEDENLERiNi ARAŞTIRAN MUHABiRLERiMiZiN VERDiĞi BiLGiLERE GÖRE; SÜREKLi OLARAK YERE EĞiLiP AYAĞA KALKAN BiNLERCE TÜRK' ÜN HALAY ÇEKMESiNi JAPONLARA ÖZGÜ SELAM VERME OLARAK ALGILAYAN BiNLERCE JAPON VATANDAŞI ; BEL BÜKMEKTEN TELEF OLMUŞ. AZ ÖNCE BiR GRUP FiZiK TEDAVi UZMANI TÜRK KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE DiPLOMALARINI VE HALAYBAŞI' NDAN ARAKLADIKLARI MENDiLLERi YAKARAK VE HÖYKÜRE HÖYKÜRE AĞLAYARAK OLAYI PROTESTO ETTiLER.
yer: uzay boşluğu
mekan: uluslararası uzay istasyonu

uui: houston az önce konuk kozmonotları güvenli bir şekilde içeri aldık
houston: ulan gerizekalılar ne kozmonotu türk onlar türk çabuk elinde mendil olanı uzay boşluğuna geri yollayın
uui: diyerbekir güzel bağlar hanım ey lorke...
tum dugun salonunu dolanan yaldır yaldır kosan bitmek bilmeyen enerjili insan..
her düğünde olan hadisedir.

halay düğün salonunun pistinde başlar ve sonra kontrolden çıkıp bütün masalar turlanır.
ben halay başının şebeke olduğunu düşünüyorum. halay çekerken millet cüzdanını, cebindeki paraları düşürsün sonra ben gelir parsayı toplarım hesabı yapıyor üçkağıtçı.
YER : CUMHURiYET SAVCILIĞI

- EVLADIM BAK SENiN SABIKAN FALAN DA YOK, AMA BAK BÜTÜN DÜNYAYI KARIŞTIRDIN. SADECE iSPANYA' DA BiLE TURiZM GELiRLERi YÜZDE YETMiŞ DÜŞTÜ. iNSANLAR ARTIK KONTROLDEN ÇIKMIŞ BOĞALAR FESTiVALi ' Ni DEĞiL KONTROLDEN ÇIKMIŞ HALAYBAŞI ' NI iZLEMEK iSTiYOR. 46 TANE HÜKÜMET ÜLKEMiZE NOTA VERDi. NASIL OLUCEK BU iŞLER. HII?

- NEEE NOTA MI. HANi NERDE. HANGi NOTA O?. LA MI, FA MI, Si mi? HEMEN UYGUN RiTMi TUTTURMALIYIM. SAVCI BEY BAKIN SiZ DE HEYECANLANDINIZ FARKINDAYSANIZ.

- YOK CANIM OLUR MU ÖLE ŞEY. KATiP EFENDi MENDiLiMi, EHEM ŞEY DOSYAYI GETiRSENE EVLADIM.
KONTROLDEN ÇIKMIŞ BENZER BAŞLIKLAR iÇiN;

KORKU FiLMLERiNDE iP ATLAYAN KÜÇÜK SALAK KIZ
DURUN SiZ EVLENEMEZSiNiZ
KRALIN MiSAFiRLERiNi ANONS EDEN PERUKLU ADAM
PEKi BU HATIRLAMANA YARDIMCI OLUR MU
kapısını açıp atlamak gerekir. ileride barikat vardır. polisler "durmıcaaaak" diye bağırarak kenara atlar, halay barikatı yıkar geçer.
(bkz: kovalamaca sahnesindeki cam taşıyan adamlar)

(bkz: kovalamaca sahnesinde yan sokaktan çıkan tır)
-tey tey vala vala vala vala
+lan mehmet yine mi geçti halayın başında sıçtık.
*yeter lan yeter damadın hali kalmadı akşama işi var adam uyumıcak sizin gibi.
yer: reuter ajansı

- evet sevgili izleyiciler. kontrolden çıkmış halaybaşı sendromunun etkileri bütün dünyayı sarmış durumda. ajansımıza her dakika halay' ın son durumu ve etkilerine dair haberler ve açıklamalar yağıyor. bunlardan derlediğimiz bazı haberleri ardarda yayınlıyoruz;

- acun ılıcalı productıon ' dan yapılan açıklamaya göre var mısın yok musun metin yarışmayı terkederek halaya katıldı. metin basın organlarına gönderdiği faxta'' bunca aylık yarışmacıyım, onca kutu açtım, böyle pozitif enerjiyi hiçbirinde görmedim. yemişim kutusunu , bundan sonra varsa yoksa tey tey tey'' dedi. metin' in kayboluşuyla ilgili bir açıklama yapan acun ise; '' onu anlayabiliyorum, zira az önce hamdi bey ' de kasadaki paraların hepsini dolara çevirip halaybaşının alnına yapıştırmış. hiçbir format halayın gücüne dayanamaz. çok üzgünüz'' dedi.

- benimle dans eder misin yarışmasının jüri üyelerinden tan sağtürk ise; '' bunca yıl modern dans için çırpındım durdum, bütün çabam bir halaybaşı' nın yaptıklarıyla boşa gitti'' diye sitem ederken sinir krizi geçirdi ve mikrofonu yedi. onu teselli etmeye çalışan yonca evcimik 'in selülitleriyle sevişen sağtürk , daha sonra yaptığı açıklamada; '' ben üzüntüden ne yaptığımı biliyor muyum, ayrıca yonca da samandan farksızdı'' diyerek bergüzar korel ' in iki numaralı mimiğiyle boşanmanın eşiğine geldiklerini açıkladı.

- ankara ' nın çinçin mahallesi ' ndeki içkili müzikhol sahipleri az önce topluca cinnet geçirip kızılay meydanı ' nda antakya yöresi breakdance figürlerinden örnekler sergilediler. müzikhol sahiplerinden biri başüstü dönerek verdiği demeçte;'' ankaralı turgut , ankaralı namık , ankaralı yasemin hepsi birden sözleşmelerini feshedip halaya katıldılar. zararımız büyük. acilen eminem ' in türk vatandaşlığına alınmasını ve ankara kütüğüne kaydedilmesini istiyoruz. yoksa tepeüstü dönerek ölüm orucu yapıcaz' dedi.

- hindistan devlet başkanı indiragandi yaptığı açıklamada; '' halkımız artık ne ineğe ne de süt danasına tapıyor. az önce köftelik kıymadan yaptıkları halaybaşı heykeli' nin altında ayin düzenlediler. kıyamet yakın. nerde devlet, nerde hijyen '' dedi. ardından cinnet geçiren devlet başkanı kendini tutamayarak ayağıyla ritm tutan kültür bakanı ' nı yedi.
yer: cilvegözü sınır kapısı

- evet sevgili seyirciler. az önce beklenmedik bir şey oldu ve yaklaşık iki ay önce edirne kapıkule ' den çıkış yapan halay ekibi az önce bitkin fakat hala tey tey tey diyebilecek bir halde cilvegözü sınır kapısını zorlayarak yurda girdi. kontolden çıkmış halaybaşı saffet yaptığı açıklamada; '' değişen birşey yok sadece memleket yemeklerini özledik. biraz yemek yiyip tekrar dönücez. daha halay çekilecek sibirya bozkırları var'' dedi. daha sonra kameralarımıza çok dokunaklı bir şiir okuyan saffet hepimizi gözyaşlarına boğdu;

biz bin halaybaşı halaylarda çocuklar gibi şendik
biz bin aç halaybaşı geri dönerken çok sinirliydik!
güncel Önemli Başlıklar