bugün

tipik bir uyarı mekanizması. komşu yüksek sesle müzik dinliyordur, kapısına kadar gidip uyarılmaya üşenilir ve ele alınan bir sopa ile tavana tık tık tık vurulur. ses bir süre kesilir, sonra tekrar başlar. bu sefer daha şiddetle vurulur tavana. bir zaman sonra bu sistem işe yaramaz ve yukarı kata çıkılıp, komşu uyarılır.
uyarılmak istenen komsunun alt komsu olması durumunda işe yaramayacak uyarı sekli*
yıllardır uygulanan uyarma şeklidir. halbuki kapıyı çalıp nazik bir rica yılanı deliğinden çıkaracaktır
üst kattan sesler gecenin bir yarısında gelip uykudan uyandırıyosa en hayırlısı tavana vurmaktır, kapıya kadar çıkıp suratının ortasına vurma isteğinizi birazda olsa bastırırsınız.
yukarı çıkılır; bir elinizle komşunun ensesinden yakalanır, diğer elinizle pantolon kemerinden tutulur ve süratli bir şekilde tavana vurulur. bu durumda komşumuzu tavana vurarak uyarmış bulunuyoruz. daha da anlamaz ise, yere düştüğü zaman üzerinde zıplanılır. *
üst katta oturan komşunun 5-6 yaşlarında bir çocuğu varsa ve bu çocuk sabahtan akşama kadar ayağında terliklerle bütün odaları koşarak turluyorsa yapılması farz olmuş eylem. lakin ben yaptım. hiç umursamadılar. hatta çocuk sokakta oynayan 2 arkadaşını da çağırdı eve. 3 kişi koşmaya başladılar. üst kata çıkıp annesine şikayet ettim, benim sınavım var ders çalışamıyorum dedim bu sefer annesi de bana uyuz oldu o da müziğin sesini açtı ve haliyle gürültünün şiddeti arttı. en sonunda bir gün çocuğu apartmanın merdiveninde görünce bir daha koşarsan o bacaklarını çıt diye kırarım, annene şikayet edersen dilini sökerim dedim. dinledi mi? tabi ki hayır. şimdiki çocuklarda korku da yok. ben bir karara vardım. en iyisi en üst katta oturmak.
gece saat 12 den sonra ve pazar sabahları alt komşunun yüksek sesten rahatsız olarak alttan ayar vermesi
Klasik bir harekettir burda asıl amac o sopayı uzatırken ki korkudan kaynaklanır. yukarıdan gelen sesleri önelem için bir üst kata çıkıp zile basmaya 3.5 attığı için alt komşu yukarı çıkamaz ve bu rahatsızlığı alltan birşeylerle üst katı dürtükleyerek halledebileceğini düşünür risksiz bir yöntemdir temeli korkudur.
rahmetli sabri beyin hareketi.
(bkz: bizimkiler)
medeniyetsizlik göstergesidir. kapıya gidilip önce açıklanması gerekir rahatsız olunduğunun . gürültü eylemi aynı şekilde devam ederse ben size demin ne dedim tadında bir iki tıklama yeterlidir, olmadı şiddetti artırılarak devam edilir.
kalorifer borusu çıktığından beri eski popülaritesini yitiren uygulama.
aklıma direkt olarak yıllar önceki bizimkiler dizisinin ünlü karakterlerinden yönetici sabri bey'i getiren eylem.
yukarı çıkmaya erinen insanların yaptığı eylem.
eğer 3 tane yaramaz kedisi, ve aile içinde süregelen, ısrarla bitmeyen sorunları olan komşulara sahipseniz 7/24 yapacağınız eylemdir. işe yarıyor mu diye sorarsanız hayır yaramıyor. neyse ki kedilerden birinin öldüğü haberini aldık. artık iki kedi evin altını üstünü getirirler. babama söyliyim de daha kalın bir sopa bulsun.
Alt komşuyu uyarmak için işe yaramayan eylem. Birçok islam alimi yan komşuda da işe yaramayacağını buyurmuştur.
Gürültüden uykuya dalamıyorsanız en azından denenmesi gerekendir.
Ben çocukken evi koşarak turlayan bir çocuktum. Altta da migren hastası bir komşu vardı. Bir defasında kapıya gelip uyarmıştı migrenim tuttu diye.
komşuyu tavana sopayla vurmak çok canice değil mi? bir uyarı için bu kadarı fazla bence daha insani olanı kapısını çalıp halini hatrını sorup bu kadar çok ses gelince meraklandım bir sıkıntınız yok di mi demektir.