bugün

olayın dışında olan biri olarak diyebilirim ki; komunizme olan bakış açısı ile komüniste olan bakış açısı çoğu dönemde birbirinden ayrılır.
bir kere bana sorsanız "yarın komunizm getiriyoruz istiyor musun?" diye "gelip gelmemesi bana bağlıysa ben istemiyorum arkadaş, sosyalizm de istemem sosyal-demoktrat bir devlet anlayışı mı ona tabiki evet" derim.

ancak komunizmi istemediğim kadar da komünisti isterim. bilirim ki o kişinin çok kültürlü, kendini geliştirmeyi seven, okumayı ve aktarmayı seven biri olma "ihtimal"i sokakta yürüyen, gözünü kapital dünyanın hırsları bürümüş embesilden daha yüksektir.

hele hele ;
-"sevmiyorum"
+neden sevmiyorsun?
-sevmiyorum işte bi bilgim yok karşı çık, tez öne sür dersen süremem ama ailem sevmiyordu ve muhafazakardı ben de o yüzden sevmiyor ve t.aşak geçmeye çalışıyorum.

diyen zihniyetsizden* kat be kat sevimli gelir bana.
ben bilirim ki kendisi bilime çok değer veriyor, birilim ki bağnaz değil.

mantıklı konuşup sinirlendirdiğinizde "senin saçın niye uzun lan karı mısın, satanist misin?" diyebilen biraz ilerlerse ıslık ile etrafınıza 20 kişi toplayan kara-cahil mal gibi davranmaz.
sinirlendirebilirsiniz, fakat sinirlendiğinde "bekle o kitabı getiriyorum bak şurda şu yazıyor senin dediğin ise bu" der en fazla yine konuşarak tartışarak anlatmaya çalışır diyeceklerini.

şimdi komunistler ile ve komünizm ile dalga geçmeye devam edebilirsiniz. ancak emin olunuz ki 2 lafı bir araya getiremeyen sizler benim gözümde daha zeki gözükmüyorsunuz amacınız bu değilse; amacınız gerçekten komünizmin yersizliğini anlatmak ise buyrun anlatın okuyayım. anlatamayacak ve dalga geçmeye çalışacaksanız bilin ki tam bir salak gibi görünüyor olacaksınız