bugün

Özel yetiştirilmiş askerlerden oluşan birlik.Bu birlikte görevli asker.
Vurucu kuvvet.
baskın ve sabotaj gibi özel görevler için yetiştirilmiş askerdir.
çok donanımlıdırlar..
ama hayatın sillesini yemiş tinerciler tarafından öldürüldükleri de görülmüştür.
(bkz: kamikaze dalıs yapan komando sinekler)
(bkz: kumanda)*
Kalbimi yanında alıp götüren ve her daim göğsümü kabartan adamdır.
(bkz: seni çok özledim)
(bkz: intihar komandosu)
piyadenin gaza gelmiş hali olarak da tanımlanır pekçok kişi tarafından.
Özellikle Türkiye gibi coğrafi koşulların sert olabildiği bir bölgede kendiliğinden iyi yetiştirilmiş olan, doğa şartlarına uyum sağlamayı başarabilen, uyması gereken askeri kuralları refleks haline getirmiş, kaliteli piyade gücüdür.

Türkiye'de özellikle egirdir dag komando okulu vardır ki aman diyim.
her türlü hava şartlarında görev yapabilen tsk nın bordo berelilerden sonra göz bebeği olan askeri sınıf. taktıkları mavi bere onur kaynaklarıdır.

her ananın oğlu asker olur ama her kızın sevdiği komando olamaz
(bkz: komandoculuk)****
sıradan komando eğitiminden öte birde ihtisas kursu vardır ki, adamın a..na koyar.
yürek ister aç kalmak dağlarda, işkence görmek (cidden), soğuktan donmak, gece kaybolmak, gecelerce dağda yatmak. dalış yapmak, paraşütle atlamak.
gerçekten bu vatan için can vermeye hazır olan subay ve astsubayların gittiği kurstur komando ihtisas.
(bkz: gazozlar giremez)
(bkz: girse de çıkamaz)
Söylendiği gibi Piyadenin gaza getirilmiş haliyle bir alakası olmayan, pusu, keşif, taktik akın, sabotaj gibi düşman personelini şok edecek harekatların eğitimini alan, güneydoğunun keçi tırmanmaz kayalık arazilerinde itin çakalın peşinde dolaşan,50-55 derece sıcakta dağın ortasında pusu atabilecek kadar sabırlı olan,batıdaki askerler askerliği boyunca doğru dürüst mermi görmezken, şarjörler dolusu mermilerin, el bombalarının, roket mühimmatlarının, bixilerin içinde yatan, görev bölgesinde yer olmadığı zaman kannas'ını yatağının başına asıp yatan askerlerdir. fiziki ve psikolojisi sağlam adamlardan seçilir gerçektende güzide birliklerdir. bir üst seviyesi jandarma özel harekat, en üst seviyesi özel kuvvetler yani bilinen adıyla bordo berelilerdir.
allah komandoyu korusun
* *
öncelikle koşu kararı söylenirken pek makara olan aşağıdaki dörtlüyü vurgulayalım.

jandarmadan koca olmaz!
piyadeden koca olmaz!
alacaksan komando al,
güm güm vurur hiç yorulmaz.

tanım: eğitimli, kolay hedef olmayan kolay hedef alan özel askerdir.

Korku nedir bilmeyiz!
Biz dağların erleri!
Yuva yaptık göklere!
Baş döndüren yerlere!

Engel tanımaz aşarız!
Yüce engin dağları!
El verir uzanırız!
Mor, siyah bulutlara!

Ben Türk komandosuyum!
Ben Türk komandosuyum !
Düşmanı çelik pençemle ezerim!
Her yerde ben varım!
Havada
Karada
Denizde
Çölde
Çatakta
Batakta
Gabar'da!
Kato'da!
Cudi'de!

Her zaman ve her yerde!

Hazır? DAiMA HAZIR!
Hazır? DAiMA HAZIR!

Kim? KOMANDO!
Kim? KOMANDO!

Olamazsın... YAH!
Olamazsın... YAH!

Komando! ALLAH!
Komando! ALLAH!

Dikkaaaaaaaaaat!

Allah sizi korusun!

SAĞOL!!!

(bkz: gözleri yaşarmak)
(bkz: mazi)
(bkz: temel komando eğitimi)
(bkz: komando ihtisas eğitimi)

(bkz: eğirdir dağ komando okulu)
gurur, güven, ani karar verebilme yeteneği ile düşman, hava, arazinin doğuracağı müşkülatı ve engelleri yenerek önderlik etme dayanma ve başarı gösterme yeteneklerine sahip mümtaz askerdir.
sırtında 35 kilogram yükle, hiç durmadan, 24 kilometre yolu yürüyebilecek asker. dünyadaki en iyi eğitimini ise ısparta eğirdir dağ komando tugayı'nın verdiği söyleniyor.
komando keçinin çıkmaya üşendiği yerlere çıkandır.

(bkz: dağcı komando)
komando; attığını vuran, vuramadığında sebebini bilen ümtaz bir askerdir.
Isparta eğirdir diyorum ve dizlerimde aynı sızıyı şu anda hissediyorum.
manisa kırkağaç diyorum dostlar. 2.5 ayda 20 kiloyu başka yerde veremezdim. cehennemin 6. katı diye bilinir.
(bkz: güçlüyüz cesuruz hazırız) *
1.80 ve üzeri boya sahip askere gidecek kişilere yapılan yakıştırmadır.
- abi askere gidiyorum.
- nereye düştüğün belli mi?
- daha değil.
- sen kesin komando olursun, boya posa baksana!
- bsg.
bazen de farklı yorumlar gelir.
- yok abi artık kısa boylulardan komando yapıyolar.
gurur, güven ve ani karar verebilme yeteneğine sahip; her türlü düşman, hava ve arazi şartlarında görev yapabilen, özel yetiştirilmiş seçkin askerdir.
ilk günden 40kg yükle 20km dağa tırmanan asker modelidir. helikopterden helikoptere atlarken şarjör değistirebilme yeteneği yoktur bu sadece bir mittir.
askerde komando olan zırzopların kendiliri bir bok sanmasına yol açan isim.

halbu ki komando eğitimini paralı asker dediğimiz özel harekatçı askerlerden oluşur.

en az rütbesi uzmandır.

not: btr cilerde komandodur ama zırhlı aracın içinden beklerler ancak.