bugün

melisa çayı iyi gelebilir.
Sütünü iç uyursun.
Az düşünmek.
Kafayı boşaltabilmek.
Realite mod on; seks & karanlık. Fazla çabaya gerek yok.
Sanırım omega 3 de iyi geliyor. Mahalledeki eczacıyla kısa bir flört dönemimizde sağ olsun uyku sorunumu çözmeye taktı kafayı, omega 3 verdi. Bir haftadır kullanıyorum ve sanki sakinleştirip uykumu düzenledi gibi.
hayata dair iyi dileklerinizi inancınıza uygun bir şekilde, size en huzurlu gelen şekilde tekrarlamak. canınız hiç istemese de ucundan şöyle bir hatırlamak da olur. dua etmek, o anın hayalini kurmak gibi. kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabilir bunlar öncelikle. dileklerinizi sıraladıktan sonra bununla beraber yatağınıza sizi koruyacak, rahat uyumanızı sağlayacak 2 meleğin geleceğini düşünün. sabaha kadar sizinle o yataktalar. ve tamamen iyiliğiniz için, çünkü dilekleriniz iyilerdi. siz iyisiniz.

kendimi sakinleştirme, huzurlu hissetme yöntemimdi çocukluğumda. korktuğum şeyler varken babamın anlattığı, iyi dilekler dilediğim sürece yanımda beni daima koruyacak şeylerin olacağıydı. yatağın en köşesine ya da en ortasında incecik bir çizgi olarak uyumak için çabalardım, diğer iki melek de sığsınlar yatağıma diye. üçüncü sığmaz diye iki tane gelsin diye kendimle konuşurdum. ve babamın sözlerine güvendiğim için, çok emin olurdum orada benimle olduklarına ve beni koruyacaklarına.

çünkü ben dileklerimle, düşüncelerimle bunu hak eden bir çocuktum. canlıydım.

şimdi içinde kendimin de olduğu konunun uzmanları, çocuklara böyle yalan uydurmayın diyorlar. ya o çocuk büyüdüğünde o hayal dünyasında bir yalan olarak kalmamışsa? hayatına yansıdığı için gerçekliğe dönüşen bir şey olduysa. orada babamın bana sağladığı güveni hiç kaybetmemişsem, önce rahatlayıp sonra hayata ilettiğim iyi dileklerin bir geri dönüşü olarak o huzurlu, rahat uykuyu uyuyorsam hala?
yoğurt yiyin ayran için uykunuzu getirir. veya kitap okuyun kısa süre sonra uykunuz gelecektir.
Bir tablet Aferin sinüs için.
Yattım döndüm durdum uyuyamadım. Bunlar mı beni uyutacak şimdi. Sahura az kaldı zaten uyumayayım bari.
Kitap okumak. Belli bir süre okunduktan sonra zihin rahatlaması sağlıyor ve mışıl mışıl uyuyorsun.
Beceremediğim durum. Her daim yarım saati bulabiliyor uyumak. Hemen uyuyabilenlere özeniyorum.
Bir sanatçı abimiz şen şakrak şöyle diyordu sosyal mecrada denk geldim "bir sevgili bul o seni ayakta uyutur" teşekkürler.
Karantina var diye gün boyu yatacağına bir saatlik sıkı bir egzersiz yap bakalım uyuyor musun uyumuyor musun...
(bkz: salçalı ekmek)
Gözlerden uyku akana kadar yatağa girmemek.
Esneme germe hareketleri. Bende her zaman işe yarar.
Normal şartlarda akşamları yapılan uzun yürüyüşler hem zihninizi boşaltmanıza hem de laktik asit etkisiyle gevşeyip uyumanıza yardımcı olur.

Evde kaldığımız bu günlerde sabah ısınma egzersizleri, günlük spor ve gece gerinmeleri üzerine yapacağınız duşlarla yürüyüş yapmanın etkisini yakalayabilirsiniz. Bu üç aktiviteyi toplasanız yarım saat etmiyor belli uygulamalar ile yapınca, test edildi onaylandı.
Normal şartlarda alkolün faydası olur ama malunuz ramazan.
O yüzden sakinleştirici ilaç etki eder.
sesli kitap dinlemek.

sağolsun youtube'da epey bu tür hizmet var, daha önce okuduğun bir kitap olursa daha iyi olur, aç birini, zor uyuyabilen birisi isen mesela, uzun kitap aç, ne güzel birisi sana masal okuyor gibi oluyor, mis gibi uyursun. ben mesela Hobbit'i dinleyerek uyuyorum, herifin biri baya baya tiyatral okumuş, Gandalf'ın sesini, bilbo'nun sesini filan farklı çıkartmış, mis gibi uyutuyor. Hatta ilk dinlediğimde hemen uyuyamadım dinledim baya hikayeyi daha önce okumuştum ama tekrar birisinin okuması hoşuma gitti, trollerin ellerine düştükleri sahneye kadar uyumadan dinledim.

yine peter jackson'a da küfrettim lan şu kitabı niye böyle filme aldın arkadaş... neyse.
Yorun kendinizi kılinizi kipirtadamayacak kadar spor yapin 10 dakikada uyursunuz en geç.
1. Aynı saatte yatmak, aynı saatte kalkmak,
2. Serin ve havadar yerde yatmak,
3. Yatak odasını yalıtmak, fayda sağlar, kanımca.
yatmadan mutlaka masturbasyon yapın, hatta yatakta yapın boşaldıktan sonra hiç kalkmayıp uyuyun.
Hiçbir şey. Yatağa girer 2-3 dakika içerisinde uyurum.
dua etmek, vicdanı rahat yatmak, hatta bazen morali bozuk olmak bile uyutur. morali iyi olmak heyecandan uyutmaz çünkü.