3

kolanın tarihi

 1. 1.
  Kolanın tarihi çok eskilere dayanmakla beraber bugün bilinen şeklini alması çok yakın tarihlerde gerçekleşmiştir. Kolanın atası sayılabilecek ilk maddenin Antik Yunanistanda kullanılan ve içeriği sadece seçilmiş olanlara aktarılan uyku şerbeti olduğu düşünülmektedir. Yunanlıların M.Ö. 2500 yıllarında haşhaş üretiminde ve uyuşturucu ticaretinde çok gelişmiş olmaları, kolayı da bulmuş olabilme ihtimalini desteklemektedir. Ayrıca sırrın seçilmişler aracılığıyla aktarılması da önemli bir ipucudur. Galyalıların Kudret iksiri yine gizli formülle yapılan bir şerbettir ve muhtemelen Fransa'ya Yunanlılar aracılığıyla aktarılmıştır. Yahudilerin bu formülü son haliyle geliştirdikleri ve ebediyen korunsun diye Kudüste inşa ettikleri tapınaklarında bir sandık içerisinde sakladıkları anlatılmaktadır. Pek çok kültürde böyle şerbetler bulunmaktadır ve daima gizli birer silah gibi bunların formülleri düşmanlardan saklanmıştır.
  #9368799 :)
 2. 2.
  (bkz: yahşi batı)**
  #9368803 :)
 3. 3.
  Haşhaşilerin efsanevi lideri Hasan Sabbahın da böyle bir şerbet kullandığı bilinmektedir. Hasan, keyif veren bir şerbet geliştirmiş, müritlerine size Cennet vaad ediyorum diyerek bu iksirden içirmiş ve onlara istediği her şeyi yaptırmıştır. Kısa zamanda Ortadoğudaki kaynaklara tamamen hâkim olan Hasan Sabbah, Alamut adıyla dev bir merkez inşa ettirmiş, bütün dünyayı ele geçirmek için cennet iksiri üretmeye başlamıştır. XII. yyın en önemli kapitalist yatırımı olabilecek bu proje, Avrupanın Haçlı Seferleri başlatmalarına neden olmuştur. Hasan Sabbahın Cennet iksiri formülünü, Yunanlılar'ın Uyku Şerbetini geliştiren Yahudilerden öğrendiği sanılmaktadır.
  #9368808 :)
 4. 4.
  Haçlılar Kudüsü ele geçirdiklerinde bütün dünyayı ele geçirebilecek bu gizli iksirin formülünü aramışlardır. Bu arayışın sonunda ne bulunduğu her zaman bir sır olarak kalmıştır. Ülkelerine dönen Haçlıların çok zengin olmaları, gizli formülü elde ettikleri olasılığını akla getirmektedir. Komplo teorisyenlerinin iddiasına göre kutsal kadehin sırrı budur ve son akşam yemeğinde içilen şarap değil,Coladır.
  #9368814 :)