bugün

Nobel ödülü* sahibi norveçli yazar(1888-1952)bir dönem hitlere olan yakınlığı dolayısıyla nazi olmakla suçlanmıştır.açlık isimli kitabı okunmalı,okutulmalıdır* *
(bkz: alelade bir sinek)
açlık isimli kitabında, bütün yazarların korkulu rüyası olan tıkanmaya ve tıkanan bir yazarın yazma azmine değinen, norveçli ünlü yazar.
çok güzel aşk tanımları yapmış bir yazar.
--spoiler--
asktır önünde kralların başları yerlere eğilir, saçları sokakların tozuna süpürgedir;
aşktır krallara olmayacak sözler fısıldatır, kral güler, dilini çıkarır..

tanrı 'nın ilk sözüdür aşk, tanrı'nın zihninde beliren ilk düşünce..tanrı "nur olsun!" deyince aşk doğdu. tanrı yarattığı bunca şeyi kusursuz yarattı, yarattığı bunca şeyi olduğu gibi bıraktı. ve aşk dünyanın kaynağı, dünyanın sultanı oldu; ama aşkın yolları çiçekle ve kanla doldu.
--spoiler--
esas adı knud pedersen olan norveç doğumlu yazar. otuzdan fazla kitabı olup göçebe'siyle nobel'i almaya hak kazanmıştır.
Roman uzunlugunda siirler yazan kisidir. Gocebe hayatimiz boyunca okumamiz gereken 100 kitap arasindadir.
toprak yeserince isimli kitabı okunası yazardır. tavsiye etmiş olayım yeri gelmişken..
ülkesi norveç' in nazilerce işgali sırasında, norveç halkının nazilere karşı koymasına karşı çıkmış edebiyatçı. hitler ile yüzyüze görüşmüşlüğü vardır, savaşın bitiminden sonra nazilere olan sempatisi yüzünde3n bir akıl hastanesine kapatılmıştır.
açlık adlı eserinde, kendi hikayesini anlatmıştır. aç ve susuz, sadece yazmak için yaşayan bir delikanlının, uzun yürüyüşler ve garip karakterler çevresinde yaşadığı olaylar ve sonuçta yazmayı başardığı ilk romanını anlatmaktadır. evinde rahat yazamaz, çıktığı seyahatlerde eserlerine çalışırdı.
nobel'li kitabı "göçebe" şimdiye kadar en uzun sürede okuduğum kitap olma ünvanına sahiptir. okurken az buhranlar geçirmedim hani. belli bir olay çevresinde dönmemesi, aslında tek kişiye odaklanıp salt onun yaşadıklarını anlatması sıkıcı kılıyor belki de kitabı. daha sakin, boş ve dingin zamanlarınızda okuyunuz.
aç bir insanın neler yapabileceğini bizlere göstermiş saygı değer yazar.
orhan pamuk ile aynı kaderi paylaşan , pamuk tan sanırsam 1235 kat daha iyi betimleyici..yazar..norveç'te de bi dönem kitapları yakılmış , çok protesto edilmiş ama bakın şimdi herkes methiyeler düzüyo adına..demem odur ki , bu yazar , sanat sanat içindirin kanıtı olmuştur bi yerde..açlık'ı okuyan kişi , nasıl olur da bi adam binlerin toplama kamplarında açlıktan ölmesine sebep olan adama sempati duymuş diye düşününce açlık 'ın enfes bi kitap oluduğu gerçeği değişmez..gerçi kar ya da benim adım kırmızı için aynı şey söylenir mi , ben şahsen söylemem ama neticede nobel'dir öyle ya da böyle türkiye'yi duyurmuştur..
(bkz: GOCEBE)

BIR OZELLIGI DE HIKAYELERDE YAZMADAN ANLATMA BASARISIDIR. YANI KARADENIZ TURKULERINDE YARIM KALAN KELIMELERI ANLADIGIMIZ GIBI FAKAT KNUT HAMSUN CUMLE BITIMINI OYLE BIR KESERSKI OKUYUCU MESAJI LAMIS HATTA GORUNMEYEN O CUMLEYI OKUMUS MESELEYI KAVRAMISTIR.
ibsen ile beraber norveç'in yüzakı yazın insanı.

anlattığı hikayeler kazancakis'in yazdıkları gibi bize ve kültürümüze çok uzak değildir, artısı kazancakis kadar uzun betimlemeler ve ağır sos kullanmaz. orta ve lise çağındaki çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmak isterseniz, hamsun iyi bir seçimdir.
açlık adlı romanıyla yaz günü tıka basa dolu halimle karnıma kramplar sokmuş olan başarılı yazar.
tokken aç hissettiriyor insana kendini.
yazdığı kitaplarla sadece norveç yazınını değil, dünya yazınını geliştirmiş bir kimsedir. belki abartılı bir ifade gibi gelecek ama romantik dönemin son temsilcisi bile sayılabilir, her ne kadar tarihsel olarak o dönemden sonra yaşamış olsa bile.

not: bir kafa karışması ile danimarka'lı bir yazar olarak dile getirilmiştir.
bukowski babamız pek severdi bu norveçliyi.
(bkz: açlık)
ilk romanı Açlık (Sult, 1890) büyük başarı kazanınca haklı bir ün kazanmış norveçli şair. Asıl adı Knut Pedersen'dir.
Açlık romanındaki baş karakteri beni uyuz etmiştir. Tabii bu Knut Hamsun'un karakter yaratma ustalığındaki gücünün belirtisidir. Ayrıca pan ve victoria romanları okunması gereken büyük edebiyatçı.
aclik romanina hayran kaldigim ustad. ba$ karakterinin ruhsal halini o kadar iyi yansitti ki, bir kac gun bohemiyalardan cikamayip, abi montumu vereyim rehin, ver bana kagit, yazayim pe$in modunda takilmi$ligim vardir.
Açlığı bu kadar iyi anlatabilecek başka bir yazar olacağını sanmıyorum.
sürekli göç halinde bir yazar.. yazabilmek için, üretebilmek için sürekli başka işlerde çalışması ve kendisine bir dönem bakabileceği kadar para kazanması gereken biri.. veremi bir norveç yolculuğunda kendi kendine yenmiş.. açlık'ı yazmak için kalmak yetmez, aç yaşamak gerekir.
büyük bir kalem..
yazdığı karakterler çoğunlukla içe kapanık, sorumsuz, yalnız,umutsuz ve aşıktır. o aşkın karşılığı olmaz.
açken okunabilen yazardır..
knut hamsun ismini bir matbaa hatası nedeniyle almış içe kapanık yazar. norveç te olmadığı yıllarda vereme yakalanmış, fakat gemiyle ülkesine dönerken iyileşmiş garip adam. türkiye ye de uğramışlığı, buralı gezip görmüşlüğü vardır.