bugün

hikayeye yazarın kendisini dahil etmesiyle okumayı bıraktığım kitap.

merak ediyorum ama pişman değilim.
hayat boyu bir kaç kez okunacak kitap.
ben sadece fazlasıyla ciddiye almıştım, küçükken babamın bana birini üzdüğümde söylediği o sözü. “kendini karşındakinin yerine koy.” ve ilk başlarda bunu o kadar çok yapmıştım ki, bir gün dönüş yolunu yani kendimi bulamadım.
- hakan günday - kinyas ve kayra
Okurken aniden kapatıp: "hazmedemiyorum!" Diye bağırdığım kitap.
Birçok kitapta kendinizi bulabilirsiniz. Ama "zihninizi" bulmanız zordur.
ve nefesimi tuttum. en derine, en dibe inebilmek için. bıraktım kendimi hayat okyanusuna. beni dibe çeken zihnimin ağırlığıydı.
"kinyas ve kayra"
iki ayrı insanın tek bedende buluştuğu hakan günday romanı. varlık sorgulatan kitap. soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezi. soba yanı.
sözlük insanları tarafından çoğu kitap gibi abartılan kitap.

iyiydi hoştu fakat abartılacak bir yanı yoktu.

o kadar çok kitap okudum ki bu sözlüklerde abartıldıkça abartılan fakat tırt çıkan. ilginç buluyorum bu durumu.

nedir yani okuduğunuzu mu belli etmek istiyorsunuz ? " of ben çok marjinalim, bunalımlıyım bu kitap beni anlatıyodu baba yaa" tarzı salakça düşünceler içinde misiniz ? iyi , güzel fakat abartmaya gerek yok.

yazarın kinyas ve kayra nın düşündükleri bölümünde yazdıkları, çarpıcı olmak adına yazılmış, fakat derinliği olmayan, bu bahsettiğim çarpıcılığın gayet toyca ve sıradan bir biçimde yapılmaya çalışıldığı, kısacası 2. sınıf ve anlatım yönünden yetersiz en önemlisi de yukarda söylediğim derinliği olmayan cümlelerdi.

kimseyi aşağılamak için söylemiyorum fakat gerçekten zeka ile beğeni arasında çok büyük bir orantı var, özellikle bu tarz kitaplarda.

ek olarak: bu kitabı hayat rehberiniz olarak alıp, hayatınızın belli dönemlerinde tekrar tekrar okumayı düşünüyorsanız gerçekten, ufkunuz en fazla; yeni bir gelinin vajinası kadar geniştir. *
okumadığım ve gözlemlediğim kadarıyla müthiş karamsar bir kitap.

okumam, tavsiye etmem, arkadaşımın evinde görüp el koymuslugum vardır.
--spoiler--
Sorarlarsa "ne yaptın bu dünyada " diye.
Rahatça verebilirim yanıtnı!
"Yalnız kaldım,kalabildim.
altı milyarın arasına doğdum.
ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından."

--spoiler--
hakan günday'ın -hepsini okumadım ama- en güzel romanı. Edebi yönü olmasa da insanı hayata karşı sorgulatan sürükleyici geniş hikaye. Yazar romana lise 2'ye giderken başlamış 23 yaşında bitirmiştir. Okuyanlar bilir ki kitabın gidişatıda son bölümlere doğru karakterde ve öyküde olgunluk göze çarpar.
ergenler spoiler vermese ölecek amk.
ama kitap çok güzel, ne olur yorum katıp sikmeyin kitabın ana fikrini.
hakan günday'ın kitabından alıntılar için; http://aylakmadame.blogsp...e-kayra-hakan-gunday.html
''bir kıza aşık olmuştum. onu görmek için altı saat yol almam gerekiyordu. bir sabah, treni kaçırdım. aşık olmaktan vazgeçtim...'' sözlerini içinde barındıran bir başyapıt.
guzel kitap. hakan gundayin yazdigi en guzel roman, ilk romani. kinyas ve kayra sayesinde gecenin sonuna yolculukla tanistim. ayri bi severim bu yuzden.
okumakta olduğum kitap. absolut.
Alkolle ayrılmamız böyle oldu. Yeterince içmiştim. Yeterince, hayatın gerçek sarhoşluğundan kaçmıştım. Artık sıra şişelerden kaçmaya gelmişti. Şimdiye kadar rakıyı suyla, viskiyi buzla karıştırır gibi hafifletmek için hayatı da içkiyle karıştırmıştım. Ama artık hayatı sek içmenin zamanı gelmişti. Babamın, ''Artık büyüdün. Kendine de bir rakı koy!'' dediği akşam geldi aklıma. Biraz daha büyümüştüm. Hayat ve dünyayı sek içecek kadar!..

Kinyas ve Kayra.
(bkz: ergen edebiyatı)
(bkz: ergen edebiyatçıları)

Pesin edit: gelsin eksiler.
insanda ilginç bir rahatsızlık yaratmasına karşın yinede kitabı bırakmadan okumaya devam etme isteğini , devam ettirme özelliğine sahip nadir kitaplardan. Kim ne derse desin bir ilk kitaba göre gayet iyi ve hakan günday'ın gerçekten farklı bir kulvarda olduğunu gösteren kitaplardandır.
içinde, ''onu kurtaracağımı düşünüyordu.ama kim kimi kurtarabilmişti şimdiye kadar?beni kim kurtaracaktı? kurtuluş dedim. ankara'da bir mahalle.fazlası değil'' gibi bir felsefeyi barındıran enfes kitap. okuyun okuttururn dostlar.
yazarın olgunlaşmasını bizzat kitabın ilerleyen sayfalarıyla bile takip edebildiğiniz, yarı anarşist, yarı varoluşçu, kesinlikle okunulması gereken kitap.
33. baskısı 33 tl olan kitap. ilk baskısı 1 tl miydi diye düşündürmüştür.
çokça duyulan henüz başlanmamışlardandır.
Tahlil ya da analiz olarak okunmasi gereken bir kitap.
Ama surukleyici olmasi bir kitabi tanrilastirmaz.
Güzel kitap Ama mükemmel değil.
Bir hakan günday kitabidir.
Kitap biter cekip gitme istegi oluşur insanin icinde.
"Onu kurtaracağımı düşünüyordu. Ama kim kimi kurtarabilmişti şimdiye kadar? Beni kim kurtaracaktı? "Kurtuluş" dedim. "Ankara'da bir mahalle." Fazlası değil. Belki de Bob Marley'in en iyi şarkısı. Daha fazla düşünmeye gerek yok. Adı her yerde, kendisi yok"
güncel Önemli Başlıklar