bugün

zerdüşt dinim, aşk imanım, umudum ateştir.
http://www.uludagsozluk.com/r/803230/
Zerdüştlüğün kadim Pers dini olduğunu düşününce anlam veremediğim Kürt bilinci oluşturma çabası.
Kürtlük ve zerdüstlük. Ates ve kürt. Peeeghh olsa olsa düstugu yeri yakar bu hewalciklar.
-zerdüşt tanrısız veya çifttanrılı değildi taammı, o bir kürt peygamberiydi; bütün tektanrıcı dinler de ondan doğdu! diyen kürttür

arkadaş, zerdüşt'ün nasıl kürt yapıldığını sormayacağım, hadi nasıl peygamber yapıldığını da sormayayım da, kendisi sizin dünyanızı şereflendirdiğinde, ibrahim peygamber belki 3.000, musa peygamber en az 2.000 yaşındaydı. neyin kafasını yaşıyorsunuz siz?

Hadi onu da geçtim zerdüşt'ün kurduğu din tek tanrılı da değildir iki farklı tanrı vardır biri iyi biri kötüdür buna semavi dinler olarak bakılırsa bu figür şeytan gibi duruyor lakin değil ahura-mazda ile eşit güce yani tanrı ile eşit güce sahip şeytan mı olur amk? Hatta bazı iddialara göre zerdüşt lao-tzu nun taoizm üstüne sabiilik gibi inançları katarak bu dini kurmuştur kaldı ki ahameniş,sasani ve partlar ne kadar bu gerçek zerdüştlüğe bağlı kaldılar merak konusu yunan panteonu,sabiilik,hinduizm hatta musevilik gibi bir sürü dinle iç içe girmiştir

bu "kürtlerin eski dini zerdüştlüktü" çılgınlığı nereye kadar varacak, ben cidden çok merak ediyorum. tabii ki öyle olacak, çünkü kürtler islamiyetten önce sasanilerin istilâsı altındaydılar ve sasani resmî dinini de ister istemez benimseyeceklerdi. onlardan önce de kürtler(daha doğrusu kürtler yok ,kürtleri oluşturcak insan toplulukları) urartuların istilâsı altındaydılar ve o zaman da muhtemelen 79 tanrılı urartu dinini benimsemişlerdi.

kaldı ki, bugün kürtler diye andığımız tüm toplulukların eskiden zerdüştülüğü benimsediğini de söyleyemeyiz. sasanilerin yolu üstündekiler zerdüştlüğü, bizanslıların yolu üstündekiler hristiyanlığı benimsediler. harran ve ötesinde sabiilik geçerliydi. kimileri zerdüşt idi kimisi musevi, kimileri kimbilir neydi. yani kürtler zerdüştlüğü icad edip iran'a benimsetmediler , iranlılar(pers,zazaki,afgan,tat) zerdüştlüğü benimseyip kürtlere öğrettiler.

kısacası, diyeceğim şu: tıpkı 30'larda türkçüler arasındaki şamanizm çılgınlığı gibi, kürtçüler arasındaki zerdüştîlik çılgınlığı da, bugünden yarına geçmeyecek bir hevestir. belki şimdilik avrupalıların çok hoşuna gidiyor bu tür çalışmalar. ne olursa olsun, ister zerdüştilik kurulmaya çalışılan kürt devletinin resmî dini olsun ve halka zorla dayatılsın, bir gerçek değişmeyecektir.