ki nin yazımı

 1. 1.
  anadili türkçe olan çok kişinin tereddüt ettiği konudur. aslında kural çok basittir. aidiyet belirtirken birleşik yazılır, bağlaç olarak kullanıldığında ayrı yazılır. örnek vermek gerekirse;

  seninki, benimki, onunki.
  seni sevdiğimi söylesem -ki böyle bir şey yok- mutluluktan ölebilirsin.
  acımadı ki, acımadı ki.
  gül ki güneş doğsun.

  bu kuralın istisnası olan birkaç sözcük vardır:
  oysaki, halbuki, mademki, sanki, belki.
  #1481753 :)
 2. 2.
  dilimizde üç tane ki vardır:
  1. aitlik eki -ki: Ektir. Bitişik yazılır.
  Benim arabam kırmızı seninki sarı (sana ait olana araba)
  2. zamir -ki'si: Ektir. Bitişik yazılır.
  Bizimkiler eve geldiler.
  3. Bağlaç olan ki: Ek değil sözcük olduğu için ayrı yazılır.
  Düşün ki insan olduğunun farkına var. (düşün ve insan olduğunun farkına var cümlelerini birbirine bağlamış.)
  Not: Bir de zaman -ki'si diye bir şey varmış. bence aitlik ekinden başka bir ek değildir. "Akşamk"i sözcüğündeki -ki "akşama ait olan" anlamındadır.
  5 yıl sonra gelen edit: Bir de zaman ki'si diye bir şey varmış. Gerçi bu aitlik eki ile aynıdır bence. Akşamki, sabahki gibi.
  #1481792 :)
 3. 3.
  (bkz: kisoft)
  #1481798 :)
 4. 4.
  çok basit bir olaydır. her şeyden önce ki ayrı yazılmışsa zaten bağlaçtır. sıfat yapan -ki ve zamir yapan -ki'yi karıştırmamak içinse basit bir kaide vardır. eğer -ki eki kelimeye -daki -deki... şeklinde ekleniyorsa sıfat, -ımki -imki... şeklinde ekleniyorsa zamirdir.
  yalnız oysaki, halbuki, mademki, meğerki, sanki bağlaç oldukları halde -ki ayrı yazılmaz. bu 5 bağlacı ezberlemek gerekir.

  şimdi örnekler:
  sendeki kalem, ondaki kitap (-daki -deki ... sıfattır)
  seninki, benimki, onunki (-ımki, inki ... zamir)
  gelsin ki dövelim (ayrı yazıldığı için bağlaçtır. ama istisnaları unutmamak gerekir oysaki, halbuki, mademki, meğerki, sanki bağlaç oldukları halde bitişik yazılır.)

  derseniz ki bir yazı yazarken kullandığımız -ki ekinin bağlaç olup olmadığına nasıl karar vereceğiz, o durumlarda -ki ekini cümleden çıkardığınızda anlam bozulmuyorsa bağlaçtır ve ayrı yazmanız gerekir. tabi yine istisnaları(5 bağlacı) unutmamak kaydıyla. anlam bozuluyorsa demek ki -ki ekiniz ya sıfat ya da zamirdir. hangisi olduğunu anlamak için de yukarıda belirttiğim basit kural yeterli olacaktır.

  (bkz: selçuk yeşilbağ)
  #3387761 :)
 5. 5.
  geçen pazardan ki raz aldım. yiyordumki sözlükte kinin yazılımı hakkında entari gördüm. bu arada ki raz a karşı ti kim varmış yeni keşfettim..

  (bkz: uzar gider böyle)
  #3387783 :)
 6. 6.
  - bağlaç olan 'ki' başlı başına bir sözcüktür, kendisinden önce gelen sözcükten ayrı yazılır. cümleleri ve sözcükleri birbirine bağlar:

  öyle anlaşılıyor ki sen gelmeyeceksin.
  o ki ekmeği yerden biçer.

  -ek olan 'ki'ler, ilgi zamiri ve belirtme sıfatı türeten 'ki' olmak üzere iki çeşittir. bunlardan ilgi zamiri olanı, sözcüklere 'imki', 'inki' biçimlerinde; belirtme sıfatı türeteni ise 'deki', 'ki' biçiminde eklenir:

  seninki bugün okula gelmedi.
  bizimkinin ataması bu yıl yapılacak. (ilgi zamiri olan 'ki'ler.)

  çocuktaki isteği köreltmemek gerek.
  akşamki yemeğe bende katıldım. (sıfat yapan 'ki'ler.)
  #10752886 :)
 7. 7.
  (bkz: ki nin yazımı)
  #10752903 :)
 8. 8.
  bağlaç olan ki'nin bitişik yazılması halinde, dahi anlamındaki de'nin ayrı yazılmasından daha itici ve iğrendirici durduğu gerçeğinin bilinmesi.

  -"senki üç kıtaya hakim olmuş bir imparatorluğun..."
  +seninki kaç santim?
  -nasıl?
  +öyle göte böyle yarak afedersin.
  #14820109 :)
 9. 9.
  yazılışı kadar okunuşu ve söylenişi de önemlidir.

  http://video.uludagsozluk.com/v/konyalıların-memlekete-faydaları-96966/

  #21703842 :)
 10. 10.
  Bu "ki"yi çıkardığımızda anlam bozuluyorsa bitişik yazıyoruz; bozulmuyorsa bağlaçtır büyük ihtimal ve ayrı yazıyoruz. En azından bu kadarı akılda kalsa bu da yeter. Ayrıntıya ne kadar inersek inelim on iki senede inatla öğrenmeyi reddeden bir adama okutturamazsın o açıklamayı. Temel prensip bu şekilde, kullanın başlıklarınızda 24 ayarı görmeyin kardeşim. ilgiler anlatmak istediğiniz fikre odaklansın, anlatışınıza değil.
  #31621751 :)