bugün 1718 başlık

ki nin yazımı

1. 2 2
    anadili türkçe olan çok kişinin tereddüt ettiği konudur. aslında kural çok basittir. aidiyet belirtirken birleşik yazılır, bağlaç olarak kullanıldığında ayrı yazılır. örnek vermek gerekirse;

seninki, benimki, onunki.
    seni sevdiğimi söylesem -ki böyle bir şey yok- mutluluktan ölebilirsin.
    acımadı ki, acımadı ki.
    gül ki güneş doğsun.

bu kuralın istisnası olan birkaç sözcük vardır:
    oysaki, halbuki, mademki, sanki, belki.
  2. 5 3
    dilimizde üç tane ki vardır:
    1. aitlik eki -ki: Ektir. Bitişik yazılır.
    Benim arabam kırmızı seninki sarı (sana ait olana araba)
    2. zamir -ki'si: Ektir. Bitişik yazılır.
    Bizimkiler eve geldiler.
    3. Bağlaç olan ki: Ek değil sözcük olduğu için ayrı yazılır.
    Düşün ki insan olduğunun farkına var. (düşün ve insan olduğunun farkına var cümlelerini birbirine bağlamış.)
    Not: Bir de zaman -ki'si diye bir şey varmış. bence aitlik ekinden başka bir ek değildir. "Akşamk"i sözcüğündeki -ki "akşama ait olan" anlamındadır.
    5 yıl sonra gelen edit: Bir de zaman ki'si diye bir şey varmış. Gerçi bu aitlik eki ile aynıdır bence. Akşamki, sabahki gibi.
  3. 0 0
    (bkz: kisoft)
  4. 1 1
    çok basit bir olaydır. her şeyden önce ki ayrı yazılmışsa zaten bağlaçtır. sıfat yapan -ki ve zamir yapan -ki'yi karıştırmamak içinse basit bir kaide vardır. eğer -ki eki kelimeye -daki -deki... şeklinde ekleniyorsa sıfat, -ımki -imki... şeklinde ekleniyorsa zamirdir.
    yalnız oysaki, halbuki, mademki, meğerki, sanki bağlaç oldukları halde -ki ayrı yazılmaz. bu 5 bağlacı ezberlemek gerekir.

şimdi örnekler:
    sendeki kalem, ondaki kitap (-daki -deki ... sıfattır)
    seninki, benimki, onunki (-ımki, inki ... zamir)
    gelsin ki dövelim (ayrı yazıldığı için bağlaçtır. ama istisnaları unutmamak gerekir oysaki, halbuki, mademki, meğerki, sanki bağlaç oldukları halde bitişik yazılır.)

derseniz ki bir yazı yazarken kullandığımız -ki ekinin bağlaç olup olmadığına nasıl karar vereceğiz, o durumlarda -ki ekini cümleden çıkardığınızda anlam bozulmuyorsa bağlaçtır ve ayrı yazmanız gerekir. tabi yine istisnaları(5 bağlacı) unutmamak kaydıyla. anlam bozuluyorsa demek ki -ki ekiniz ya sıfat ya da zamirdir. hangisi olduğunu anlamak için de yukarıda belirttiğim basit kural yeterli olacaktır.

(bkz: selçuk yeşilbağ)
  5. 1 -1
    geçen pazardan ki raz aldım. yiyordumki sözlükte kinin yazılımı hakkında entari gördüm. bu arada ki raz a karşı ti kim varmış yeni keşfettim..

(bkz: uzar gider böyle)
  6. 2 -2
    - bağlaç olan 'ki' başlı başına bir sözcüktür, kendisinden önce gelen sözcükten ayrı yazılır. cümleleri ve sözcükleri birbirine bağlar:

öyle anlaşılıyor ki sen gelmeyeceksin.
    o ki ekmeği yerden biçer.

-ek olan 'ki'ler, ilgi zamiri ve belirtme sıfatı türeten 'ki' olmak üzere iki çeşittir. bunlardan ilgi zamiri olanı, sözcüklere 'imki', 'inki' biçimlerinde; belirtme sıfatı türeteni ise 'deki', 'ki' biçiminde eklenir:

seninki bugün okula gelmedi.
    bizimkinin ataması bu yıl yapılacak. (ilgi zamiri olan 'ki'ler.)

çocuktaki isteği köreltmemek gerek.
    akşamki yemeğe bende katıldım. (sıfat yapan 'ki'ler.)
  7. 1 1
    (bkz: ki nin yazımı)
  8. 0 0
    bağlaç olan ki'nin bitişik yazılması halinde, dahi anlamındaki de'nin ayrı yazılmasından daha itici ve iğrendirici durduğu gerçeğinin bilinmesi.

-"senki üç kıtaya hakim olmuş bir imparatorluğun..."
    +seninki kaç santim?
    -nasıl?
    +öyle göte böyle yarak afedersin.
  9. 20 20
    yazılışı kadar okunuşu ve söylenişi de önemlidir.

http://video.uludagsozluk.com/v/konyalıların-memlekete-faydaları-96966/+