bugün

hanzodur. net.
propagandadır.
toplumsal sorunlara değinmiştir rahmetli tüm filmlerinde, o yüzden başarısız hiçbir filmi yoktur...
Abuk sabuk bir film
boynu bükük küheylan
Uyanık Gazeteci
kiracı.
girilen entry'lerin çoğunluğunda seksen sonrası dönemde çekildikleri göze çarpan filmlerdir,

haliyle seksen darbesini yemiş bir yeşilçam ve sevilen çehresini kaybetmiş bir kemal sunal'ın rol aldığı filmler kendini belli etmektedir.
hanzo.
avanak abdi.
Kiraci, o donemde kiracilarin dertlerini sikintilarini dile getirmek icin, insanlarin kiracilari anlamalari icin rahmetlinin cektigi bir filmdir. Benzeri icin; (bkz: ogretmen)
(bkz: hanzo).
(bkz: error)
başarısız bir filmi yoktur. o dönem filmlerine bakıldığında ve o dönem yaşayan insanlara sorulduğunda o dönemdeki en iyi aktörün kemal sunal olduğunu göreceksiniz. ayrıca kemal sunala ucube diyen insanların allah yardımcıları olsun. çünkü beyin adlı organı istifa eden kişilerin işleri zordur bu hayatta.
Kemal Sunal'ın neredeyse bütün filmleri hayata ve topluma karşı birşeyler yansıtmaktadır. Direnişi ve bozuk düzeni o kadar iyi anlatır ki günümüzde dahi hala severek izlenir. Fakat bazı filmleri bu durumu derine inerek anlattığı için çoğu insanın afallamasına sebep olur. Bu yüzden de sanki kötü bir filmmiş izlenimi verebilir. Aslında film kötü değil aksine derindir. Polizei, Propoganda, Zübük, Kiracı ve Varyemez bunlardan başlıcalarıdır. Ve hiçbir ideolojisi olmayan yada henüz ergen olanların bunları anlamaması gayet olağandır.
(bkz: bıçkın)
(bkz: hanzo)
(bkz: sevimli hırsız)
(bkz: düttürü dünya)
(bkz: polizei)
40 yaş civarı çektiği filmlerin hemen hepsi kötüdür.
kurunun yanında yaş da yanar misali, o kadar güzel film içerisinde kaynar gider. zikretmeye gerek yok.
bence kemal sunal'ın sanat hayatını kabaca (hatta biraz öküzce) ikiye ayırabiliriz. birinci dönem 1972-80 arası, ikinci dönem 80-99 arası. birinci döneminin hemen hemen her filmi ayrı bir efsanedir, köyden indim şehire, salak milyoner, süt kardeşler, tosun paşa, hababam sınıfları, kapıcılar kralı, çöpçüler kralı, kibar feyzo ve şu an aklıma gelmeyen bir ton efsane film bu dönemin ürünüdür. fakat ikinci dönem kemal sunal filmlerinde pek çok vasat yapım ortaya çıkmıştır. bu dönem aynı zamanda kemal sunal'ın yaşlandığı ve sempatikliğini yavaş yavaş yitirdiği dönemdir. bu dönem filmlerinde kalitesiz olanlar, kaliteli olanlaran çok daha fazladır. polizei, sevimli hırsız, katma değer şaban gibi dandik filmler bu dönemin filmleridir.
abi inanamıyorum ya. harbiden inanamıyorum.

yani toplumcu gerçekçi sinemanın türk sinemasında çok net en iyi birkaç örneğinden biri olan düttürü dünya'ya en kötü film diyen tipler var.

lan amına koyim, illa biri ötekine al götü yıkarsın diyecek; sen de güleceksin.

bu kafayla film izlenen memleketin şu ortamı hiç enteresan değil.

bak kardeşim... senin muhtemelen en sevdiğin film kibar feyzo harbiden çok komiktir. ben de gülerim.

ama sadece gülmek için izlemem. hiçbir film şarteli indirip gülmek için izlenmemeli, hele ki kemal sunal sinemasıysa.

o film bile oturur sana krallar gibi feodalizm eleştirisi yapar. türkiye'de halkların durumundan bahseder.

sen muhtemelen onu da mal gibi izlediğin için sana sadece komik geliyor.

lan bu kadar boş olmanın da bir ağırlığı yok mudur ki insana?
deli deli kupeli.
(bkz: abuk subuk bir film)
film degilde askerde gecen bir dizisi vardi. onu pek sevmemistim.
vallahi abuk subuk bir film'de oynamasa da olurdu hani...
Japon işi isimli filmdir. Tamamiyle saçmalık ve üstadın kara lekelerinden biridir.
Abuk sabuk bir film
polizei
katma değer şaban
gurbetçi şaban
bence en berbatları bunlar...
biri de çıkıp demez ki, kemal sunal'ın kötü filmi yok diye.
hanzo.
katma değer şaban.
japon işi.
kanlı nigar.

şahşen en sevdiğim filmi ise :

yoksul.

hem karakter çok hem de dönemin türkiye'sine daha güncel bakılmış. tabiiki kemal sunal filmlerinde natuk baytan etkisi'ni sol frame de başlık olarak görmememiz çok acı.