bugün

evine kedi almayı düşünen yazarlara, halihazırda evinde kedi besleyen yazarlar tarafından verilecek tavsiyelerdir.

not: olm kedi almayı düşünmüyorum, hatun da değilim. aklınıza kazımayın nicki uğraştırmayın beni. keraneciler sizi ehehee.
bakabilecekseniz alın. yoksa yazık edersiniz hayvancayıza,
bir de alerjiniz varsa almayın.
size de yazık.
sokak kedisi alınarak daha faydalı olunabilir.

yavru bul bitane al. ölümden kurtarırsın belki. daha büyük vicdani huzur.
bahçeniz yoksa almayın la, hapsetmeyin zavallıları evlere.
Bakamayacaksan alma.
bakacaksan öyle al. boşuna hayvanı yazık etmeyin. ayrıca hayvanın temizliğine dikkat edin. gördüğümüzde gidip sevelim.
eğer öğrenciyseniz ve kedi almayı düşünüp aşılarını tam olarak yaptırmayı, ve iyi beslemeyi düşünüyorsanız unutmayın ki o küçük hayvan sizden daha fazla para harcayacaktır ve daha iyi beslenecektir.
hevesle hareket edilecek bir durum değildir. aman diyim. kedi aldım, kumunu koydum, yemini verdim mevzusu değildir. candır lan kedi, ilgi ister, vermezsen gelir icabında ortalık yere sıçar, yastığına işer, atarlı hayvanlardır. hele ki çocuğum oynasın diye kedi alanlara kafam girsin.
fakirseniz almayin.
Guinea pig alın. Tuvalet eğitimi almış bir kedi alın illa alacağım diyorsanız. Yoksa oraya, buraya, hatta şuraya sıçabilirler. Bokla uğraşırsınız valla söylemedi demeyin.
yataginizi ona verin ve yerde yatin. bundan sonra sahibiniz o.
kedi sahibi olmak isteyen kişilerin, sözlük yazarlarının tecrübelerinden faydalandıkları naçizane tavsiyelerdir.

Mümkünse sahiplendiren bir yerden alın. Pet shop tarzı para ile satılan yerlerden almayın.
cins kedi yerine sokakta doğmuş yavru kedileri tercih edin. cins kedi alıp hava atmanın gerekliliği yoktur. onun aileden birisi olduğunu asla unutmayın. ilk günler tuvalet terbiyesi olmadığı için, dövmek gibi bir, eyleme girişmeyin günahtır. ayrıca kedinize tuvalet için kedi kumluğu alın, oraya alışsın. ilerleyen günlerde kedinizi evin tuvaletine de alışır, kum ihtiyacı bile olmaz. kedi almadan önce sağlıklı düşünün, öyle kararınızı verin. bir ay sonra sokağa atmayın çünkü sokaklara alışamaz. ya köpek saldırısına veya araç altında ezilmeye mahkum olur. boş yere günaha girmeyin.
almayın.
yavrusunu alın, kızlar falan sever böyle ama yavrusunun biraz büyüğünü alın yani bebek olmasın. onların bakımını ancak anne yapabilir.

bi de, bebek kedilere inek sütü falan içirmeyin. 4/1 süt 4/3 su içinde de azcık şeker olan bir miktar karışım ona yeter.
kedi alip evde beslemek yerine kedi sahiplenip evde beraber yasayin. onun da yasam haklarina saygi duyun. hasta oldugunda doktora goturecek paraniz yoksa bu ise kalkismayin.
ha bu arada burnunu opun. agzindan da opebilirsiniz. hatta patisleri de cok lezzetli. bana biseler oluyo.
para verip almayın sikerler. illa para verecem diyorsan siktir git biblo falan al evine. git barınaklara veya bekle 1-2 ay sokaklarda görmeye başlarsın yavruları, al getir eve hayat kurtar. öyle sadık falan bir hayvan bekleme, ben kedi besliyorum deme tekrar sikerler. beslemiyorsun çünkü beraber yaşıyorsun. gülmeye hazır ol, yapacağı salaklıklarla keyfini yerine getirecek emin ol. aşısını eksik etme, yaşı dolunca kısırlaştır. gücün varsa proplan, royal canin mama ile besle. kesinlikle marketten whiskas alıp kedinin ömrünü kısaltma. arada bir ödül olarak verebilirsin ıslak mamasından. geceleri yalnız uyumamaya alış çünkü ağzının içinde seninle uyuyacak. kovsanda gelecek sövsende. tüyü dökülecek özellikle yaz aylarında, çekemem diyorsan hiç alma. özel tarakları var gücün varsa onu al öyle tara kafan rahat olsun. hijyen nasıl olacak peki dersen, senden daha temiz bir canlıyla yaşayacaksın unutma. bunu düşünmesi gereken o...
edit: çeşitli uygunsuzluklar falan.
sevişin.
sokaktan alın.
Almadan önce mutlaka servise götürün. Değişeni olup olmadığını kontrol ediniz. Ayriyeten tasma ve şase numarasını alıp sigorta ve emniyetten sorgulatarak bir pert kaydının olup olmadığına baktırabilirsiniz.
illa sokaktan veya barınaktan sahiplenmek zorunda değilsiniz. petşoplardaki kedilerin de arkaplanlarını görünce aslında onlarına ordan kurtarmış olursunuz, seçim sizin.
sokak kedisi alın.

yavruluktan alın ve hemen aşılarını yaptırın, tuvalet eğitimi zor olmaz yavruyken. zaten onlar içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yaparlar.
bazı kediler cinsi gereği asabi bazıları da kucak kedisidir. siz nasıl bir kedi istiyorsanız onu seçin. dışarı çıkacak mı çıkmayacak mı ona karar verin. dışarıdan mikrop getirebilir eve eğer dışarı çıkarsa. bir de aşılarını düzenli yaptırın. kediden çok sahibi içindir bu aşılar. kist aşısı özellikle, tüylerinin sahibinin vücudunda kist yapmaması vurulur.

bir de evinizi ne kadar derli toplu tutsanız da en fazla yarım saat içinde dağılabilir, her gün süpürüp silseniz de farketmez, tüyleri illa ki dökülür. küçüklükten alıştırabilirseniz, tırnaklarını kaşıması için bir tahta yapın. orta genişlikte bir tahta üzerine halıflex monte edin ve tırnaklarını onun üstünde kaşımasını sağlayın. bu sayede eşyalarınız özellikle koltuklarınız biraz daha sağlam kalır.

bir de uzun süre yalnız bırakmayın canları sıkılınca ne yapacakları belli olmuyor. eve geldiğinizde her tarafın gazete, kağıt parçacıklarıyla kaplı olduğunu görürsünüz fakat kediniz en masum bakışı ile bakar size ve siz en sonunda kendinizi haksız görürsünüz "neden bu kadar yalnız bıraktım ki" diyerek ve kedinize sarılırsınız.
*
entel görünmek için almayın. yağmur, kahve, kitap ve kedi dörtlüsü size bir sikim katmaz. o hayvana hak ettiği bakımı ve değeri verin.
şu 1-2 aylık periyotta düşünmesinler. okşayınca sizin teninize nüfuz etmek istiyorlar.
bir kedi sahibi olduğunuzda artık eviniz kedinin evi olur ve siz onun misafirisinizdir. gelen her yabancıya nefret ile bakarlar. haneye tecavüz olarak algılarlar. kuytu köşelerden öfkeli ve saldırgan bakış atarlar. başka kedileri sevmeyin ya da ona farkettirmeden üstünüzü değiştirin ellerinizi yıkayın, başka kedilerin kokusunu alırsa sizin onu aldattığınızı düşünür ve bunu asla affetmez..
güncel Önemli Başlıklar