bugün

çin icadı, uygarlığın ilk adımlarından.
üstüne yazı yazılan hede
önceden yaprak, deri, papirüs, tahta üzerine yazılar yazılmış. kağıt, ilk defa m.ö. 2.asırda çin'de ortaya çıkmıştır. kaşifin adı tzay lyu'dur.
o olmasaydı uygarlık denilen bir şey kesinlikle eksik kalırdı dedirten ve ilkokul,ortaokul,lise ve üniversitede okunuşunu bir türlü beceremediğim için insanlara maskara olduğum kelime.
(k^ağıt dimi okunuşu?)
ince rendelenmiş kereste.
hammaddesi selüloz olan, türkiyedeki üretimi 1969lu yıllarda eczacıbasının yalovadaki fabrikasında baslayan nesne.
şapkalı a (â) ile yazılıp 'kaat' şeklinde okunan kelime.
ortasından ikiye katlama işlemini 8 kere yapamadığımız madde
ben de 8. entry i bekliyordum *
451 Fahrenheit'ta tutuşur*.
(bkz: fahrenheit 451)
çinlilerin icat edip 600 yıl herkesden sakladıkları, daha sonra talas savaşıyla türk ve arapların yapmasını öğrendikleri şey. ilk önce bağdat'ta kağıt fabrikaları kurulmuş daha sonra ise italya kağıt üretimi konusunda öncü olmuştur.
ts'ai lun adında bir çinlinin icat ettiği hede.
çizgili, çizgisiz, kareli gibi çeşitlere ayrılan, birleştirildiğinde deferi meydana getiren, çoğu zaman kâğıt değilde kâât diye okunan, ham maddesi ağaç olan icat.
sinan çetin'den yeni bir yapım. kısa film olduğu söyleniyor. devleti yasaları, yasakları sorgulayan ilginç konulu film.
2009 kasım ayında gösterime girecekmiş.
mütevazi tanıtımı* burada:
http://www.dailymotion.co...ary-sorgulayan-sinan_news
çinliler tarafından icad edilen, daha sonra türkler tarafından kullanılan ve haçlı seferleri sırasında avrupalıların da tüklerin çin den aldığı gibi türklerden aldığı ip ince, üstüne yazı yazmaya yarayan alet edevat.

bir de şunlar var
(bkz: kağıt kesiği)
(bkz: turnusol kağıdı)
günümüz dünyasının olmazsa olmazlarındandır. "kağıt üzerinde" lafı hayatımıza ne kadar entegre edilmiş ise kağıtta o derece sıklıkla kullanılır ve görüldüğü üzere hayatımız kağıtlara bağlı birer formdur.
7 seferden daha fazla katlanamayandır.
manası aslında devlet olan sinan çetin filmi.

devlet halkın hizmetçisi olmalıdır fikrini en sonunda film yapmış sinan. en çarpıcı repliklerinden biri de;

''insanların kafalarına ne takıp ne takmayacağına yasalar karar verebilir mi '' ?

vermemeli tabi. gelsin bakalı şu film iyi gelecek bünyelere.
her yasak kendi isyancısını yaratır sözünü irdeleyen ve yasakların ne gibi durumları beraberinde getirdiğini açıklayan film olma olasılığı yüksek. yeni bir sinan çetin filmi. merakla bekliyoruz.
her yasak kendi isyancısını yaratır ve hangi kağıt hayattan daha değerli gibi söylemlerin kullanıldığı bir fragmana sahip, hala gösterime girememiş sinan çetin filmi. bakalım nasıl bir şey gelecek?
bütün ön yargılarıma ve sinan çetin'den haz etmememe rağmen merakla beklediğim film olmuştur.
Sadece fragman üzerinden değinilmek gerekirse affedersiniz yarak gibi film.

Sebebini söyleyeyim; zeytin yemek yasaklansa, zeytin severler dağa çıksa çıkan mı suçlu zeytini yasaklayan mı? burada zeytin bildiğiniz pkk. Dağa çıkan suçlu değilse dağdakiler suçsuz mu oluyor??? Sinan çetin hangi akla hizmet ediyor bilemiyorum ama yanlış sularda yüzüyor. insanların hangi dilde konuşup konuşamayacağına kanunlar mı karar vermeli diyor bir bölümünde.
--spoiler--
Türkiye cumhuriyet anayasası
madde 3. – türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.

bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

millî marşı “istiklal marşı”dır.

başkenti ankara’dır
--spoiler--
Ey sinan çetin anayasadan bihaber misin? ilk okul çocuğuna sor anayasanın ilk 3 maddesini ezbere okur 4. maddeyi de arkasına yapıştırır.

yasaklarla ilgili bir konu olması güzel. ben filme gideceklerdenim merak ediyorum.

demişsin ki insanların kafalarına ne takıp ne takamayacakları; şapka kanunu mu? baş örtüsü mü? baş örtüsü ise tamam doğru söylüyorsun ama şapka kanununa gönderme yapıyorsan o zaman suç işliyorsun. anayasayı sikleme kanuna gönderme yap. kim destekliyor seni? kim bu hadsizliğinin arkasındaki densiz?

vel hasıl-ı kelam sıçmışsın sinan.
ön bilgi: fragmanını izledim sadece ve buna göre yorum yapacağım...

bir sinan çetin filmi... zeytin sevenlere zeytin yasaklansa ve bu zeytin sevenler dağa çıksa bunlar mı suçlu yoksa yasaklayanlar mı gibi bir laf ediliyor... zeytinle vatan toprağını bir tutup insanlara da bu şekilde sanki çok düzgünmüşler gibi lanse etmek ne akla hizmettir onu çözemedim... gencecik, suçsuz insanları öldürmeyi meşrulaştırmaya çalışmanın amacı nedir... sinan çetin'e sinirlenip küfür falan etmedim... o kadar çocuk benzetmesi gibi bir benzetme yapmış ki güldüm sadece... komik...
zeytin yasaklansa, zeytin sevenler dağa çıksa deyu ettiği laftaki zeytin pkk değildir. her dağdaki de pkk değildir. misal deniz gezmiş de che de dağa çıkmıştır, bunlar pkk'lı değildir. kendi fikrince vatanının özgürlüğünü savunmuşlardır.

dağlara gel dağlara şarkısı da pkk'lılar için yazılmamıştır, devrimciler için, isyancılar için, koyun gibi yaşamak istemeyenler için yazılmıştır.

oradaki dağ bir başkaldırı sembolüdür. düz mantıkla bakınca ortaya "terörist sinan çetin" çıkıyor. ne kadar sığ arkadaşlar varmış yahu.

ha bu arada nerede lan bu film? gösterime girdi mi bi fragman var başka bir şey yok. imdb'de bile yok.
(bkz: her dağ çıkanı pkk lı sanan zihniyetsizlik)
süper bir fragmandır.
bazılarının kaat diye okuyup söylediği nesnedir.