bugün

malzemelerin kağıtla kaplı olarak pişirildiği ve servis yapıldığı kebap.
zor yenen bir yemektir.
pazar sabahları için fırın kağıdı arasına yumurta ve sucuk konularak bir çeşitinin sabah kahvaltısında yapılabildiği şey.

(bkz: ben yaptım oldu)
Kemiksiz koyun eti, domates, biber, soğan ve baharat karışımının yağlı kâğıt içerisine konarak fırında pişirilmesi yoluyla hazırlanan bir kebap türü.
bu kebap öyle evde yapılacak türde değildir. anneniz sizi kasaba gönderir amca annem akşama kağıt keababı istiyormöuş 4 tane çıkacakmış dersiniz ve sizin göreviniz burada biter geri kalanlar bir kasap fırın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkar. Soğan sarımsak biber kıyma domates kasap mamca satırıyla iyice kıyar daha sonra kıymayla yoğurur bunları yağlı bir kağıda yayar ve çırağıyla fırına gönderir akşama evde yağları pideye bulaşmış kebabı yemkte sizin görevinizdir artık. bizim yörelerin yemeğidir yine
gazete kağıdıyla yapılması tavsiye edilmeyen kebap türü. (bkz: ben yaptım olmadı)
oylat yöresinin sevilen * yemeğidir.
malzemeleri şöyle olan yemek:

MALZEMELER
1 kg kuşbaşı (kuzu tercih edilir)
2 adet domates
3 adet sivribiber veya çarliston biber
1 tatlı kaşığı kekik
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 adet halka halka doğranmış soğan
1 çay fincanı sıvıyağ
özellikle okul gibi toplu yaşanılan yerlerin yemekhanesinde sıklıkla yapılan aş. bi kere yapması kolay. malzemeler tüm kırtasiyelerde satılıyor. a4 kağıdı falan işte... öte yandan çizgisiz defteri kilo ilen alırsanız ucuza da gelir kebabın ana ögesi.

daha basiti var. yap bi tane kağıt kebabı, çektir fotokopisini. kağıt değil mi abi bu! yaprağı on kuruş murokoiyim!
hatay bölgesinde yapılan lezzetli yemeklerden.
Kadıköy'de Çiya'da son derece güzel, usulüne göre servisi yapılan on numara kebaptır.
türkiye de en iyi yapılan yerlerden birisi malatyadır. zaten eti ağzınıza aldığınız anda lif lif olmuş et dill darbelerinizle eriyip lezzeti damağınızın her yerine dağılacaktır.
yapanın bilmediği için kağıdını da yeme ihtimali olan kebap.
http://www.nefisyemektari....com/kagit-kebabi-tarifi/
herkesin tatması gereken bir lezzet.

malzemeler;
1 kg kemikli kuzu eti
1 adet kuru soğan
5 adet taze soğan
1 er demet dereotu, maydanoz
1 çorba kaşığı yağ
1 tatlı kaşığı tuz
karabiber ve defne yaprağı

yapılışı;
Bir tepsi içine küçük küçük kesilmiş kemikli kuzu eti, kesilmiş taze soğan, maydanoz, dereotu, karabiber, defne yaprağı, tuz konur, karıştırılır. Yağlı kağıt açılır ve 1 kaşık yağ sürülür, az evvel hazırlanan malzemem üzerine dökülür, üzerine diğer yağlı kağıt kapatılır, kenarları iyice sıkıştırılır, tepsi az ateşli fırına verilir, 1,5 - 2 saat pişirilerek servis yapılır. *
-tarumaaaarr...
+hıııı?
-tarumar, babamın tapularını bulamıyorum.. gördün mü onları?
+gördüm... dün yedik...
-ne?
+yedik işte, et suyuna bana bana...
Çocukken kağıdın arasına kebap koyup öyle yeniyor zannettiğim bir durumdur.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/882187/+

orjinali ve en güzeli budur. antakya'da yapılır.

bazı cahil cühela güveci yanmaz kağıda koyup pişirerek kağıt kebabı yaptığını sanar, aldanmayın.
Aniden canımın çektiği mükemmel yiyecektir.
(bkz: Onu yerinde yiyeceksin insanı)

Vallahi o insan olasım geldi. Bunu Hatay'da yiyeceksin. Fırınlı kasaplar gözünün önünde yapıyor. Mis gibi konsept. Kasaplar da kokusuz sineksiz lokantamsı kasaplar..

ilk yediğimde "hm, bu kadar mı yani?" demiştim içimden. bir kağıt üstünde kebap geldi. 1 tane yuvarlak pide. Kebabın üstünde 1 adet közlenmiş biber, yarım adet közlenmiş domates. Çok sade bir sunum, sıfır şov.

Yok böyle bir lezzet. Çok leziz, fevkalade.