kazıklı voyvoda

entry 113 galeri 3 video 1 ses iyilertrends
 1. 1.
  romanyalı hükümdar.vampir sölentilerinin çıkmasına yol açan insandır.suçlu insanları kazıklara oturtup dökülen kanlarada ekmeğini bandırıp yemesiyle meşhurdur. en sonunda dönemin padişahı da kazıklı voyvodoyu kazığa oturtmuştur orasıda ayrı bir konudur.
  (bkz: kendim ettim kendim buldum)
  #37249 :)
 2. 2.
  Bu adamın zevkleri arasında padişahın gönderdiği elçileri kazığa oturtmak varmış sırf bu nedenle osmanlı bunun üzerine yürümüş.
  #37383 :)
 3. 3.
  Kazıklı Voyvoda olarak tanınan Eflak Prensi Dördüncü Vlad, Voyvoda Dracola'nın oğludur. Fatih Sultan Mehmed zamanında Osmanlılara karşı savaştı. Ele geçirdiği Türk esirlerini kazığa vurarak ve türlü işkencelerle öldürerek Balkanlarda kanlı bir iz bıraktı. Vidin Bey'i Hamza Paşa'yı ve beraberindekileri kazığa vuran kişi de O'dur.

  Esirlerin derilerini yüzdürerek üzerine tuz sürdürüp keçilere yalatmak, kendisine gönderilen Osmanlı elçilerinin çıkartmak istemedikleri sarıklarını kafalarına çaktırmak, annelerin memelerini kestirip yerlerine çocukların başlarını sokturmak gibi akıl almaz işkence usullerini icat etmiş vahşi bir liderdir. Fatih Sultan Mehmed tarafından yakalanmaya çalıştıysa da kaçmayı başarmış, nihayet kendi adamlarından biri tarafından 1462 yılında öldürülmüştür.

  kimkimdir.gen.tr - alıntı

  (bkz: işkence)
  #51378 :)
 4. 4.
  pierre van hooijdonk
  #68216 :)
 5. 5.
  KAZIKLI VOYVODA

  15. yüzyılda yaşayan, hayatı irlandalı yazar Bram Stoker'in ''Drakula'' adlı ünlü vampir romanına esin kaynağı olan Eflak (bugünkü Romanya) prensi 3. Vlad, 1456-1462 yılları arasında hükümdarlık yaptı.Transilvanya prensi olarak Rumen tarihinde ''ulusal kahraman'' olarak görülen 3. Vlad, cezalandırmak istediği kişileri kazığa oturttuğu için Türkler tarafından ''Kazıklı Voyvoda'' olarak tanınıyor. 1461 yılında Osmanlılar'a karşı isyan başlatan 3. Vlad'ın ordusu, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in 1462'de yaptığı seferde yenildi. 3. Vlad, kaçmak istemesine rağmen yakalanarak esir edildi. Kaynaklarda, 1476 yılında ölen 3. Vlad'ın hapsedildiği yerle ilgili bilgi bulunmuyor. (aa)

  Kont Drakula Kütahya'da mı öldü?


  Tarihte "Kazıklı Voyvoda" diye anılan, "vampirlerin atası" olarak da bilinen 3. Vlad'ın, Kütahya-Eğrigöz'deki kalede hapis yattığı öne sürüldü.

  Drakula'nın hayatının anlatıldığı internetteki yabancı sitelerde, 3. Vlad'ın Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından esir edildikten sonra Eğrigöz Kalesi'nde hapsedildiğine dair bilgilerin yayılmasının ardından, Eğrigöz Beldesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

  Eğrigöz Kalesi'nden, ''Drakula'' olarak efsaneleşen vampirin hapsedildiği yer olarak söz eden internet sitelerinde, sarp kayalıkların üzerinde kurulan, dört yanı uçurumlarla kaplı olduğu için kaçması imkansız olan bu kaleden sadece ''Drakula''nın kaçtığı belirtiliyor. Bazı sitelerde de, Drakula'nın bu kalede kaldığı süre içinde Türkçe öğrendiği, Türk gibi giyindiği ve ''Şeytan ile burada anlaştığı'' ileri sürülüyor.

  Eğrigöz Kalesi ile ilgili yöre halkı arasında yayılan rivayetler de, internetteki bilgileri doğruluyor.

  Eğrigöz Belediye Başkanı Ahmet Özer, atalarından ulaşan bilgilere göre, ''Kazıklı Voyvoda''nın beldelerindeki kalede 6 ayla 2 yıl arasında hapsedildiğini öne sürdü.

  Yörelerinde ''Kazıklı Voyvoda'' ile ilgili çok sayıda söylentinin yayıldığını anlatan Özer, şunları söyledi:

  ''Kazıklı Voyvoda'nın bizim kalede hapsedildiği kesin. Kendisi çok zalim bir insanmış. Tutuklanmış ve kalemize getirilmiş. Eğrigöz Kalesi'nin tercih edilmesindeki en büyük etken ise çevresindeki uçurumlar nedeniyle mahkumların kaçamayacak olmasıymış. Yabancı turistler, kaleyi ziyaret etmek üzere beldemize geliyor. Bize Kazıklı Voyvoda hakkında bildiklerimizi soruyorlar. Yol bağlantıları tamamlanmadığı için biz bile kaleye güçlükle ulaşırken, onlar buraları nasıl buluyor anlamak gerçekten çok zor.''

  Kütahya Kültür Müdürlüğü yetkilileri, bir süre önce Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilen kalede, ''Kazıklı Voyvoda'' olarak bilinen 3. Vlad'ın hapsedildiğine dair ellerinde belge bulunmadığını belirttiler.

  Yöre halkı arasında bu tür söylentilerin yaygın olduğunu kaydeden yetkililer, ''Bu söylentileri kanıtlamak mümkün değil. Ancak, insanlar buna inanıyorlar ve yurtiçinden ve yurtdışından ziyaret için buraya geliyorlar'' dedi.

  kaynak:hürriyet gazetesi
  #69718 :)
 6. 6.
  (bkz: kazikli voyvoda)
  #71115 :)
 7. 7.
  (bkz: dracula) .
  #243226 :)
 8. 8.
  sadettin teksoy un amcası olduğunu düşündüğüm adam..
  #402534 :)
 9. 9.
  dracula dediğimiz amca bu işte. transilvanya dediğimiz de bu amcamızın memleketi romanya.
  #482445 :)
 10. 10.
  Fatih Sultan Mehmet ten kesinlikle kaçamamış sadisttir. Kendisine "akıllı ol" diyen Fatih in elçilerinin feslerini kafalarına çaktırmıştır daha sonra yakalanıp kafası kesilmiştir ve ibret olsun diye de tüm Eflak ve Boğdan da kellesi dolaştırılmıştır.
  #566879 :)
 11. 11.
  asıl adı vlade tepes olan, romanya halkı tarafından sevilen, sayılan, iyi bir lider olarak görülen insan. rumenler, vlade tepes'in kan içtiğini reddetmekle beraber, insanları kazığa oturtarak öldürmesini de kötü insanları yola getirmek için gerekli olan caydırıcı bir eylem olarak görüyorlar. ilginç.
  #759356 :)
 12. 12.
  (bkz: haci bakkal) *
  #759375 :)
 13. 13.
  çocukluğunu osmanlı sarayı'nda geçirmiş eflak-boğdan hükümdarı. osmanlıyı uzun süre uğraştırmıştır balkanlarda. sonrasında öldürülmüştür. bir rivayete göre kesilip istanbul a yollanan kafası şimdiki bankalar caddesi ne gömülmüştür.
  #902688 :)
 14. 14.
  (bkz: kaziklu bey)
  #902700 :)
 15. 15.
  namı diğer dracula.. asıl ismi vlad tepes dir.. macaristan voyvodosudur..bildiği herşeyi osmanlıda öğrenmiştir.. esir olarak osmanlıda bulunduğu donemlerde osmanlıda eğitilmiştir.. yapılan işkencelerin hepsini adı gibi bilmektedir.. osmanlıda esirlerin sırt boşluğundan bir kazık sokulur ve karın boşluğundan çıkarılırmış.. kurban haftalarca canlı kalırmış.. fakat voyvoda'ya bu iş zor geldiği için direkt olarak kazığa oturtmayı seçmiş.. zamanında osmanlı devletine pek yakınmış fakat osmanlılara vergi vermeyi bir sure sonra reddetmiştir.. osmanlıyla duşman olduktan sonra binlerce turku katletmiştir.. fatih sultan mehmet tarafından kazığa oturtularak öldürülmüştür.. rivayete gore cansız bedeni bugunku karakoy- bankacılar caddesine gomulmuştur..
  #1012026 :)
 16. 16.
  kont drakula olarak da bilinir.
  #1012054 :)
 17. 17.
  (bkz: kont drakula)
  #1012116 :)
 18. 18.
  romen halkı tarafından çok sevilen bir savaşçı olan vlad dracul un oğlu olduğu için ejderinoğlu da denir. osmanlının ülkeleri içeriden feth etme politikası dahilinde küçük yaşta osmanlı sarayına alınmış fatih sultan mehmet ile birlikte büyümüştür. 15 yaşında ülkesinde yönetimi ele alması ve osmanlıcı politika izlemesi düşünülerek salınmıştır. ancak bu plan geri tepmiş genç voyvoda özgür tam bir caniye dönmüş ve isyan etmiştir. sarayda genç şehzade fatih ile ayrım yapılmadığı tamamen aynı şartlarda büyütüldüğü söylenir *. yıllarca fatih ile savaşmış hep kaçmayı başarmış. birçok kez araya aracılar sokarak fatihten af dilemiştir. ama sonunda yine bildiğini okumuş caniliklere devam etmiş isyanını sürdürmüşütür. sefere çıkan ordular vlad ın sarp dağlara kaçması sonucu büyük güçlükler yaşamıştır.

  vlad ın akıbeti konusunda bir hiç biri kesin olmamakla birlikte bir çok fikir vardır, dağlarda kaçarken düşmüş, kendi adamları tarafından öldürülmüş, akıncılar tarafından yakalanmış yada osmanlıdan kaçıp daha sonra hayatını sürdürmüştür. hangisi doğrudur bilmek artık pek mümkün değil.

  bize anlatılanlara göre tam bir cani olan vlad romen halkı için ülkesini sömürgecilere karşı savunmuş bir kahramandır * .

  yıllar sonra ingiliz yazar bram stoker in drakula romanına esin kaynağı olmuş tüm dünyada bir vampir efsanesine dönmüştür. meraklı insanların vlad ın kitapta geçen * şatosunu aramak için romanya ya akın etmesine bölgedeki girişimciler kayıtsız kalmamış ve uydurma bir şato göstererek drakula efsanesini daha da ilerletmişlerdir.

  hakkında insan eti yediği, kazıklara geçirilmiş insanların çığlıkları arasında onların kanlarını içitiği gibi efsaneler vardır. doğrumudur abartımıdır bilinmez.
  #1134073 :)
 19. 19.
  XV.yüzyılda hüküm sürmüş asıl adı lll.Vlad Tepeş olan Türk düşmanı acımasız Transilvanya hükümdarı ve Eflak (Şimdiki Romanya dahilinde) prensidir. Akıllara seza cezalandırma yöntemleri ile özdeşleşmiştir. Huzuruna gelen Osmanlı elçilerine kendisinin önünde eğilerek saygı göstermeleri bağlamında başlarındaki başlıkları çıkarmalarını isteyen bu sadist, Osmanlı elçilerinden '' Biz ancak padişahımızın önünde başımızdakileri çıkarıp eğiliriz'' cevabını duyunca öfkeden kudurarak ibret-i alem olması amacıyla bu elçilerin başlıklarını zavallıların kafalarına sadistçe çivilettirmiştir. '' Kazıklı'' lakabı da kendisine '' en büyük zevkinin esirlerini, muhaliflerini ve mahkumlarını kazığa oturtup idam edilirken kurbanın karşısında yemek yemesi olduğundan'' verilmiştir. Eflak'ın OSmanlı'ya bağlı bir özerk bölge olmasından dolayı, Fatih Sultan Mehmet'in bu adamın yaptığı katliamları haber alması üzeriine çıktığı Eflak seferinde Kazıklı Voyvoda ülkeden kaçmıştır, daha sonra da ölmüştür. Evet doğrudur Rumenler hala bu sadiste bağlıdır hatta bu işi iyice ticarete dökerekten diğer Avrupa ülkelerinden gelen turistlere acenteleri aracılığıyla Kazıklı Voyvoda'nın sarayını gezdirip buradan ciddi kazançlar elde ediyorlarmış.
  #1134207 :)
 20. 20.
  dersi dinlemeyen ilkokul öğrencileri için tarihin en cani insanıdır..
  ne de olsa:
  (bkz: elçiye zeval olmaz)..
  #1134263 :)
 21. 21.
  bazı kaynaklarda adının vlad tsepesh olduğu görülmektedir.
  #1134302 :)
 22. 22.
  Tüm işkence yöntemlerini genç yaşta esir düştüğü osmanlı mapuslarında öğrenmiş , daha sonraki yıllarda osmanlı halkından olanlar üzerinde uygulamaya dökmüş bir adamdır. örnekler ; kendisine gelen osmanlı temsilcilerinin kendi önünde eğilmesini istemiştir.. buna karşı çıkan temsilci kardeşler senin önünde sarığımız düşerse osmanlı sana eğilmiş olur bunu yapmayız tarzı konuşmuşlardır bunun üzerine sayın voyvoda sarıklarını kafalarına kazıklatmıştır.

  gene aynı voyvoda savaş sonrası askerler arasında gezermiş ; göğsünden vurulanları ödüllendirirken sırtında vurulanları sen korkaksın kaçarken vuruldun diye kazığa oturturmuş.

  son olarak da gene köyleri bağları gezen voyvodamız bir gün pantalonu kısa üstü başı yırtık bir çiftçiye rastlar , senin üstün başın neden böyle diye sorar , hanımının ismini öğrenir ve suçu hanımında bulunca kadını kazığa oturtur adamı da genç ve güzel bir kadınla evlendirir.. yaşamanın son yıllarında gene osmanlıya esir düşer mapusta kazığa oturtucak bir şey bulamıyınca kuşları kazığa oturtur..

  burdan anladığımız adam canidir, esprilidir , zekidir.
  #1148038 :)
 23. 23.
  karamurat filimlerinin vazgeçilmez karakteri . bizanslıdır kendisi . karamurat gereken ayarı vermiştir .
  #1736980 :)
 24. 24.
  fatih sultan mehmed han dedemizin verdiği tarihi ayarlardan biridir.
  (bkz: kazık mazık anlamam sana dünyayı geçiririm)
  (bkz: kamaşullahı çağırın)
  #1737006 :)
 25. 25.
  (bkz: kazıkçı voyvoda)
  #1832657 :)