bugün

Kar, su veya çim üzerinde kaymak için ayağa takılan araç.*
imali büyük bir teknoloji gerektiren, bir o kadar da pahalı olan hede.
(bkz: kayak hocası)
(bkz: uludağ)
(bkz: kartepe)
haydi kayalımın kısaltılması.
+ osman abi, kayak!
-sen başla ben geliyorum.
kanımca en zevkli spordur. öncelikle futbol,basketbol ve benzeri sporlardaki koşuşturmaca terleme hadisesi yoktur, bunun yanında bembeyaz karların içinde sessizlikte kayakların vıj vıj sesiyle huzur dolu bir biçimde icra edilir.* bir kaç in-çık ardından yorulan insanın sıcak bir şeyler içerek kayıp düşen insanları seyre dalma keyfi de cabasıdır. tek dezavantajı pahalı bir spor oluşudur ama o da bu kadar keyfe pahalı olsundur ne yapalım.
(bkz: uludag kayak pistleri)
(bkz: snowboard)
15 senedir yaptığım,* kanımca en keyifli spor. fransa'da, slovenya'da, avusturya'da ve türkiye'de çe$itli yerlerde kaydım. yarı$lara katıldım, fransa'dan altın madalyalarla ülkeme döndüm. ve diyorum: kartalkaya gibisi yok kayak için..
kanımca fiil halinde yanlış anlaşılabilecek bir spor türü. (fransa'da , slovenya'da ve türkiye'de çeşitli yerlerde çeşitli kişilerle kaydım) **
ayrıca eskimo kayığı anlamına gelen kelime.
pazartesileri yuruyememenin, oturup kalkamamanin ve araba kullanamamanin sebebidir. can yakar, acitir, morluklar ve kizarikliklara yol acandir, haindir.
gerçek bir aşk nefret ilişkisi.
eski Türklerde Çana olarak bilinen kayak M.Ö.4000 yıllarında Baykal Gölü çevresinde, karda yürüme aracı olarak kullanılmıştır.tarihçesi 5000 yıl kadar öncesine dayanır.ilk kayaklar, dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapılmış olup, bunların kayganlığını artırmak için çam ağacından yapılanların tabanları katranla, betuladan yapılan kayaklarda deriyle kaplanmıştır. *
1)ekonomuk ucuz ucak biletlerinin bulunabilecegi site.
http://www.kayak.com
2)resimdeki aktivite.
http://rethink.unspace.ca...08/7/15/the-jet-kayak.jpg
eskimoların kullandığı balıkçı kayığıdır.

ingilizcede eskimiş balıkçı kayığı anlamına gelmektedir.
sağdanda, soldanda aynı şekilde okunan kelime.

(bkz: talat)
çeşitli yüzeylerde yapılabilen spor.
hollandalı progressive rock grubu. orta karar olduklarını düşünmekteyim, hani focus kadar ağır top değil. ama gene de dinlenmeli.
Doğayla baş başa kalınarak tek kişilik yapılan çok zevkli ve eğlenceli bir spordur. Bilmeyenlerin şiddetle öğrenmesini tavsiye ettiğim ilk başlayanlar için çok sıkıntılı, öğrendikten sonra çok keyiflidir.
Bilgisi olanın mesaj kutumu adınlatmasını istediğim kar üzerindeki mükemmel bir aktivite .
Kar üzerinde yapılan ama benim yapamadığım yegane spor. Ayrıca dünyada yapılan sporlar arasında elit kesimin yaptığı en yaygın spor.
pazar günü sezonu açacağım en sevdiğim spor demiyeyimde tutku bu.
bacak kaslarının güçlü olması gereken spor. gerçi hocanın biri kendimi çok kastığımı bunun için ayaklarımın ağrıdığını söyledi ama ben çok önemsemedim. gerçektende baldır bacak daş gibi oldu. ağrıyor.
kayakta temel hareket ''a'' hareketi. sapan yani. fren yapıyosun. durmak çok zor. bi kamyon düşünün. 80 model un yüklü man kamyon. pozantıdan aşağı iniyor. devamlı frene basarsan noolur. fren patlar. balataların imanı gevrer.
devamlı fren yaparak inersen seninde balatalar siki tutar afedersin bacım. işte böyle. yani acemi olanlar bacak kaslarını biraz çalıştırsın bu sporu yapmadan önce.
oysa ben -ne var lan alttarafı kar'ın üzerinde kayacan derdim.
kazın ayağı öyle değilmiş onu anladım.
bak kazın ayağı ve ayak kası nasıl bağladım ama..

neyse...
şöyle devam edeyim. bu spor bokstan futboldan daha tehlikeli bi spor. her an ayağın kırılabilir dizin dönebilir kaburgan kırılabilir.

not : bu yazı bir kayakçının 1 günlük tecrübelerini içerir.
ilk yarım saatte hiç düşmeyip arkadaşıma duruş ve yavaşlama dersi verdiğim, sonrasında 2 metrede bir yere yapışan arkadaşımın verdiğim tavsiye ile yılan gibi uzadığı halde kendimin yavaşlamayı bir türlü beceremediğim şey. slalom şekilde çapraz gidebiliyorum sağa sola dönebiliyorum ancak düz şekilde aşağı yön verince bir türlü duramıyorum, bacakları çapraz yapmak öne ağırlık vermek dizleri bükmek gram fayda etmiyorum. aşağı kadar istemediğim halde feci hızlanıyorum. aynı şeyleri arkadaşa gösterdim sabit hızda 200 metre tren gibi indi.
futbolla birlikte tehlikeli 2 spordan birisidir. ikisinde de ön çapraz bağları ele almak olasıdır. tabi herkese olacak diye bir şey yok ama risk büyük.
insanı deşarj eden spor. Ama kim ne derse desin snowboardlar hiçbir zaman bir poşet tadı vermez bende. Hele ki o küçükken dik yokuşlardan kaydığımız anları hatırlar geçmişe biat ederim.

yine de kaymayı gerçek anlamda sevenler için

http://www.birseyhakkinda...lamayan-nazli-spor-kayak/
Çok zevkli spordur efenim. imkan buldukça gidiniz ayrıca çok da elitist olmadığını söyleyebilirim. 70-80 liraya pekala yapılıyor. Hocadan eğitim de almadım iki saat düşe kalka öğrenip acemi pistini terkedebildim.
güncel Önemli Başlıklar