mısırın yanı sıra nohut ve buğdaydan da yapılan bir cins çerez.
malatya ve çevresi illerde yediğim geleneksel halk çerezidir.
bir çeşit çerezdir.

ağrı'da çalıştığım dönemde tanıştığım buğdayın kavrulmasıyla yapılmış yöresel bir çerezdir.

tadı aman aman güzel olmamasına rağmen bağımlılık yapabilir.
normali teker teker yenilmesidir ancak benim gibi anormal kişilerin avuçla yedikleri kavrulmuş buğday taneleridir.
Malatyalıların keşfettiği kavrulmuş, kurutulmuş buğday ve kendir çekirdeği ile yapılan bir çeşit çerez. Yapıldığında birkaç haneye yetecek ve buna ek olarak komşulara da dağıtılacak miktarda yapılır ve kuru bir şekilde bez çuvalların içinde saklanır. Tercihe bağlı olarak üzerine şeker ya da tuz dökülerek tatlandırılabilir.
kavrulmuş fıstık ve kuru üzümle çok güzel lezzetli olur.
kuru incir ile bambaşka bir lezzet verir.

şöyle ki;

yeni mahsul kuru incir, sadece sap kısmı tutacak şekilde ortadan ikiye ayrılır. ballı kısmı dışa doğru çevrilerek, kavrulmuş buğday, darı ve çedene*'den oluşan sacdan yeni indirilmiş sıcak kavurga karışımına banılır. sonrasında, ballı kısımlar tekrar içe çevrilerek yüz yüze kapatılır ve incir sapından tutularak ağıza servis edilir.

afiyet olsun...
Çok güzel olmasına rağmen Asla kendini kolay kolay bitirtmeyen bir çerez. 1 aydır bizimle, Böyle de bereketlidir.
(bkz: sarıkamış) 80 bin asker gelir aklıma. Kavurga demek o demektir.
(bkz: çedene)
Bunu yememiş insan da yaşadım demesin.
Herkes bilmez bu isimle. Yoksa yemişlerdir.
Annemler memlekette çok yermiş vakti zamanında. Kavurga olacak ki derdi. Bizimkiler döğme diye bir buğday çeşiti vardı ondan yaparlardı. Ben pek sevmem ama.
Harman zamanları rahmetli babaannem sacın içinde kavururdu buğdayı. Öylece başında beklerdik. Kavurduktan sonra giydiğimiz tshirtlerin ön kısmını kaldırıp içine koyardı avuc avuc. Bizde Sıcak sıcak yerdik, yedin mi bitirinceye kadar bağımlılık yapıyor çekirdek gibi. Bazen de içine firik koyardı. O gitti, o günlerde gitti.
göğüs kemiği ve omurlarla birleşerek göğüs kafesini yapan, sağ ve solda 12 tane olmak üzere toplam 24 tane olan yassı kemiklerin kavrulmuş hali...
türklerin geleneksel çerezi. kavruk bugday. tek başına tüketilebileceği gibi genellikle hedik ile beraber yenilir. hele bi de tuzla kavrulmuş çedene varsa, müthiş bir lezzet combosu oluşturulmuş olur.