katana

entry 72 galeri 35 video 3 ses iyilertrends
 1. 1.
  Japon samurayı tarafından kullanılan geleneksel tek-yönlü, kıvrık kılıç çeşidi...
  #40988 :)
 2. 2.
  ultimanın en iyi silahı
  #40989 :)
 3. 3.
  samuray kılıcıdır bunlar boy boy oldugundan dolayı en buyuk boy olanına katana denmektedir .harakiri yapılan kılıçla karıştırılmamalıdır harakiri kılıcı daha kucuktur (bkz: harakiri)katana kullanılırken dikkat edildmesi gereken en onemli şey kolların herzman kazık gibi dik olmasıdır .katana yapımı çok zordur uzun zman alınır ve herkes katana yapamaz katanayla kılı kırk yarma değimini gerçekleştir bilirsiniz
  #52398 :)
 4. 4.
  gta da kullanılması en zevkli silahlardan olan samuray kılıcı.
  #61078 :)
 5. 5.
  bir tür yük gemisi adıdır.hantal ve iri bir gemi olduğundan tombul bayanlara da bu isim verilmiştir.
  #102634 :)
 6. 6.
  Ragnarok Online da bes para etmez, oynayanlarin pek umursamadigi kilictir.
  #102647 :)
 7. 7.
  ayrıca; yük taşıma amacıyla kullanımı yaygın, iri bir at cinsi.
  #118368 :)
 8. 8.
  samurai ların taşıdığı daha kısa olan ikinci kılıca da kodachi denir. bir katanadan daha kısa olması sebebiyle savunma amaçlı kullanabilir. esasen katana kırıldığında durumu kurtarmak için tercih edilir.
  #366154 :)
 9. 9.
  Keskinlikte rakibi pek olmayan savaş aleti. güzel bir katana videosu için http://www.youtube.com/watch?v=F2lOK5KSiOw +
  #528609 :)
 10. 10.
  Sertligi, celiginin icine konulan karbon miktarina gore belirlenen, kilic ustalari tarafindan yapilan, dunyanin en keskin nesnesi. 2000 ytl ye de bulabilirsiniz, 60 000 YTL ye de.. Fiyati, i$ciligine gore degisir ve pahali olanlar bastan sona elde yapilir. Katlama teknigiyle yapilanlari elde muthi$ bir his verir; ayni zamanda gorunusleri de harikadir.

  Katlama tekniginin nasil oldugunu anlamak icin,ic ice gecmis V harfi $eklinde celikleri hayal edebilirsiniz. Bunlar isitilarak birbirlerinin uzerine katlanir ve yapi$tirilir.

  Son olarak da Kilic ustasi, farkli ta$larla ve kor halindeki ta$larla bu paha bicilemez kilici bileyler.

  Son olarak da yakin bir arkadasimdan duydugum kadariyla, yaklasik 3000 $ lik bir katana ile ici su dolu 5 litrelik bir su $i$esini [ hani $u $i$man olanlar ] agaca iple baglayip astiktan sonra, yatay bir kesi$ yaparsaniz, $i$enin titremeden yarisinin koptugunu goruyormu$sunuz.

  (bkz: eh anasini ne cumle oldu be)
  #658444 :)
 11. 11.
  cort'un kx modellerine verdiği ad. kx5, kx1 çok tatlı gitarlardır.
  #711782 :)
 12. 12.
  bütün atatürk ve türk düşmanlarının götüne girmesini canı gönülden dilediği kılıç.
  #711799 :)
 13. 13.
  iri macar atı...
  #711818 :)
 14. 14.
  zamanında adanaspor'da oynayan bir futbolcu.
  #712297 :)
 15. 15.
  japon kılıcı değil japoncada kılıçtır. yani tokugawa istanbul'a gelseydi yeniçerinin elindeki kamaya da katana diyecekti. *
  #870700 :)
 16. 16.
  sadece sapındaki ipek veya deri şeridin rütbeye, kast'a ve kullanılan tekniğe göre değişen elliden fazla farklı bağlanma şekli vardır.

  çeliği tatara adı verilen 6 metre genişliğinde ve 1.5 metre yüksekliğinde bir fırında 1 haftalık bir sürede dakikalık müdahalelerle oluşturulur, bu yüzden fırının başında duran adamlar en az beş günlerini uykusuz geçirirler. çünkü çeliğin içindeki karbon miktarı fazla olursa cam gibi sert ama kırılgan, az olursa da esnek ama biley kaldırmayan ve kesici olmayan bir çelik oluşur. işlemden sonra sonra fırın ustalar tarafından yıkılır, çünkü içerdeki ateşin şiddeti fırını tekrar kullanılamaz hale getirir. çıkan çelik parçaları da karbon miktarına göre farklı büyüklüklerde çıkarılır ve kılıç ustasına yollanır. kılıç ustası olan kişi de bir çırak ile en az altı ay sürede çeliği çeliğe ekleyerek sıkılaştırır, sonra da sapını takacak olan kişiye, en son da kın yapan kişiye yollar, kılıç tamamlanır.

  günümüzde bu işlemler farklı kimyasallar ile fabrikasyon halinde daha kısa sürede yapılabilmektedir, ancak çelik artık eski çelik olmadığından eski sağlamlık ve keskinlikte kılıçlar yapılamamaktadır...
  #1300118 :)
 17. 17.
  anlamını pazarcı bir insandan öğrendiğim kelime, iri at... deyim yerindeyse harbiden "katana gibi" bir ablanın mekandan geçmesiyle abinin ağzından savrulan "katana gibi heyt be" lafıyla merak edip sorduğum, kavradığım sözcük. ha, bana "pazarcının yanında ne i$in var lan?" $eklinde bir soru yöneltirseniz cevap beklemeden, "nerede takılacağı hiç belli olmuyor demek ki..." yargısını edininiz.
  #1300168 :)
 18. 18.
  tabancadan çıkan mermiyi ortadan ayırabilecek kadar keskin ve sağlam japon kılıcı
  http://www.youtube.com/watch?v=pNiX_l-HEGM +
  #1300270 :)
 19. 19.
  hasta bir kılıç çeşidi. kılıçların şahı. avrupa kılıçlarına göre üstünlüğü vuruş yüzey alanının az, uyguladığı basıncın da dolayısıyla fazla olması ve de mükemmel tekniğiyle istediğiniz açıdan vurun, kolay kolay kırılamamasıdır(tabi paralel vurunca ne olur bilemem)
  kendileriyle ölümüne yapılan mücadelelerde hiç bir dövüşün bir dakikadan fazla sürmediği kılıçtır aynı zamanda.**
  #1358640 :)
 20. 20.
  japon kilic ustalari tarafindan keskinlestirildikten sonra, keskinlik testinin su sekilde yapildigi kilictir:

  usta 3 ceseti [ya da kadavra diyelim] ust uste yatirir ve en usttekinin karnina gelecek sekilde yukaridan bir duz kesi$ yapar. eger kilic 2 cesedi gectiyse keskindir. 3. cesedin icine girebildiyse cok keskindir. ben su ana kadar 3. cesedi de gecen duymadim da gormedim de ama eger varsa nasil bir sey olacagini dusunmek bile istemiyorum cunku

  2000 dolarlik bir katananin bile ne kadar keskin bir silah oldugunu gordum.

  agaca 5 lt lik pet sisenin icine su doldurup baglarsiniz. yani sallanmaktadir sizin kafa hizanizda.
  kilicinizi kinindan cikarip bir yatay kesi$ yaparsiniz ve $a$al $i$esi bir cm dahi titremeden ortadan ikiye ayrilir, alt kismi ve su yere duser..

  iste katana boyle bir seydir.
  #1951533 :)
 21. 21.
  eski japonyanın karmaşık sosyal yapılanmasında en büyük statü ve güç simgesidir. Usta elden çıkmış bir katana, adeta bir sanat eseridir.

  http://fc04.deviantart.ne...Katana_set_2_by_Wen_M.jpg +
  http://i239.photobucket.c...ana-masamune-kozuka61.jpg +
  http://www.faqs.org/photo.../list/1761/2324katana.jpg +
  http://www.armoryblog.com...ploads/2009/09/katana.jpg +
  http://www.xaraxone.com/F...ts/images/aram-katana.jpg +
  http://www.silvermane.com/acatalog/CI-SH2294.jpg +
  http://www.sddnb.com/theb...atana/zastavka-katana.jpg +
  #2233585 :)
 22. 22.
  (bkz: katana gibi kadın)
  #2592206 :)
 23. 23.
  eski japonya'da samuraylar tarafından kullanılan tek yönlü kıvrık kılıç. bu kılıçların samurayların onur ve gücünü temsil ettikleri düşünülürdü. bu nedenle eski japonya'da sadece samurayların kılıç taşımasına izin veriliyordu ve bir samuray'ın kılıcını satması büyük bir onursuzluk sayılırdı.

  japon toplumuna göre önemli bir yeri olan katanaların kuşanma, taşıma ve tutma şekilleriyle ilgili önemli kurallar da vardır. örneğin katana taşınırken kılıcın keskin tarafının yere mi veya havaya mı baktığından tutun da çıkarılan kılıcın nasıl muhafaza edileceğine dair datay gibi görünen ancak karşı tarafa önemli mesajlar veren ritüeller mevcuttur.

  ayrıca yine eski japonya'da bu kılıçların dövülmesi de günler, haftalar veya aylar alabilen kutsal bir sanat olarak görülürdü.
  #2599188 :)
 24. 24.
  samuraylar hantaldır diyenler için;
  http://video.uludagsozluk.com/v/katana-6963/

  &feature=related
  #2599373 :)
 25. 25.
  sırf bir kısım bilgiye ulaştıktan sonra bile oha dedirtecek olan insan evladı icadı. Japoncadaki anlamı sadece kılıç olsa da, sadece japon kılıcı anlamında kullanılır günümüzde.

  Katananın avrupa ortaçağı kılıçlarından ayrılan özellikleri şunlardır:
  1.avrupa kılıçları kesmekten ziyade kalın zırhları delebilmek amacıyla saplamak ve kemik kırmak için kullanılır. Bu yüzden vuruş esnasındaki gücü arttırmak için ağırdırlar. Katana ise eğimiyle kesme ihtimalini arttırır.

  2. avrupalılar savunma olarak zırh kullanırlar. buna ilaveten keskinlik çok önemli olmadığı için de kılıçlar çok kaliteli değildir, kolayca çentiklenir. Katana ise savunma amaçlı da kullanıldığı ve keskinlik çok önemli olduğu için bahsedilen zahmetli işlamlarden geçerek çok sağlam olarak üretilirler.

  3.avrupalı güce, katana hıza önem verir.

  4.claymore sucks, katana rulezzz!

  bi de bunarın(avrupalının) bastard sword dediği bişi var ki evlere şenlik.
  #2601073 :)