bugün

5-7 yas arasi kardese 'anasi da gitti, garip kaaallddii, babasi da gitti, yucedag basindaaaa garip kaldii' diye sarki bestelemek, ve bu sarkiyi anne/baba evden cikar cikmaz aglamakli ses tonuyla kardese soylemek. kardesi 5 yasinda arabeskci yapmak. kardes de dallama oldugundan 'ulan benim anam babam gittiyse seninki de gitmis demektir, ne zirliyon salak salak' diye de dusunmekten acizdir.
kucuklugunden itibaren kardese 'biz seni otobuste gorduk, senin annen baban cingene, biz evlatlik aldik seni, oz cocuklari degilsin sen bunlarin' diyerek kardesi ruhsal yonden cokertmek.
kafaya sikindirik bi peruk takip (peruksuz erkek cocuguna benziyo cunku dallama) kardese 'gel senle oyun oynayalim, ben prenses oliyim sen de benim yardimcim tamam mi?' diyip kardesi kole olarak kullanmak, ego tatmin etmek.
kibrit kutusu fırlatarak kaşını açmak *
duygusal ve fiziksel iskenceler olarak 2 ana grupta incelenebilecek aktivite. fiziksel olanlardan bahsetmek gerekirse, göze karpuz çekirdeği fırlatma, mandalina kabuğunun suyunu sıkma, yemekte iğrendirip istifra ettirme, gıdıklayarak ağlamasına yada altına işemesine sebebiyet verme, bulaşık süngerlerinden boks eldiveni yapıp; aa boks maci yapalim ne güzel olcak bak süper diyerek, kandırıp eni konu dövme, ilk sıralarda hatırlananlardır. bunlar gayet normal sevgi gösterme şekilleridir, yazar ruhsal bakımdan sapa sağlamdır, ürkülmemelidir..
pazar sabahı saat 7'de uyanıp, okul forması üşenmeden özenle giyilir. 'hadisene servis kaçacak' şeklinde kardeş uyandırılıp, 'ama ama bugun pazar deil miydi?'lerine aldırmayarak, giydirilip, çanta sırtta, matara boyunda aşağı indirilir. yaklaşık 45 dakika, soğuk, ayaz, kar, çamur dinlemeden servis bekleyen kardeşe acınarak balkondan seslenilip, 'şaka yaptııııım nıhaha' nidaları ile eve çağrılır.
dövüş filmlerinde gördüğü sahneleri kardeşinin üzerinde denemek.
büyük kardeşe yapılan işkenceler vardır bir de. küçük kardeşine olan sevgisinden dolayı yaptıklarına göz yumar bu abi / ablalar. ortamdaki herkes, küçükken kardeşine yaptığı şeyleri anlatırken, aklına kardeşinin kendisine yaptıkları gelir bu insanların. ne olursa olsun gülümser. saygı duyulası insanlardır.
bez bir çanta içerisine konulan yaklaşık 3 kilo ağırlığındaki demir delgeç, çantanın geriye doğru hızla savrulması sonucu kardeşin kafasına yanlışlıkla(?) geçirilir. (bkz: bunu yapan insan olamaz)
çok şımardığı bir gün, buz gibi balkonda kilitli bırakmak... balkonda soğuktan donan kardeşin balkonun içeri bakan camını yumrukla kırması... akabinde ebeveynlerin eve gelmesi, kırık camı görmesi, olanları dinlemesi ve benzer işkenceyi benim üzerimde uygulamaları...
yan yana yürürken, aniden bir ağacın arkasına saklanmak sureti ile, etrafta önce aptal aptal aranıp, sonra salya sümük ağlayıp kendini paralayan, takriben 5 yaşındaki kardeşi arkasından sinsice izleyip, gülmek.
arkadaslarinin yaninda 'ehhee olm ben benimkinin agzina siciom, annemlerden cok saygi gosterio lan bana' diyerek hava basmak, gazini alamayip arkadaslarin yaninda kardesin saclarini kesmek, kardesi gotume benzetmek.
zavallı köpeciğin tırnaklarına pembe oje sürüp cekmeceye kitleyen hain kardeş, anneyi azmettirerek, yatmadan önce 100 fırça darbesine maruz bırakılır.
doktorculuk oynarken iğneyi alnına saplamak, oyun oynarken bilerek fırlatmak ve burnunun kırılmasına sebebiyet vermek.
o sana vurdukça gülmek...* Bu sefer daha da sinirlenen kardeş daha sert vurur, siz daha çok gülersiniz ve kardeş sinir krizi geçirir...*
daha elinizi kaldırıp vurmadan, yere yatıp, tepinerek ağlamaya başlayan, ana-baba, konu-komşuyu başına toplayan hain kardeş, aynı gece uyurken ağzı ve burnu kapatılarak birkaç dakika soluksuz bırakılır, sonra kıyamayıp söz konusu deliklerin açılması ile hayata döndürülür.
(bkz: anneye yapılan işkenceler)
bebek iken üzerine minder yığmak sureti ile bir süre havasız bırakmak.
ağzına kendi çorabınızı tıkamak ki konuşamasın.
yere yatırıp gıdıklamak. ya da sizi kızdırınca ya da televizyonda çizgi filmden başka bir şey açmanıza izin vermeyince, "bak yarın okuldan gelirken sana bişe getirmem haa" diye tehdit etmek. bu en büyük işkence sanırım. *
muhtemelen bir zaman sora pişmanlık duyucağın hareketlerdir.
elektriklerin kesildiği bir akşam vakti kapıya keskin bir ip gerilir. korkutularak, koşarak kaçmasına izin verilen kardeşin kapıdan geçerken, tuzağı kuranın yanlış hesapları sonucu, yüzünde, burun ve her iki yanağı da içine alacak şekilde derin bir kesik oluşturulur. takip eden birkaç hafta boyunca, inşallah iz kalmaz şeklinde dualar edilip, vicdan azabından kıvranılır.
sizi boğmaya çalışan kardeşe ölü taklidi yapmak bir süre nefes almamaya çalışmak kardeşle girilen şöyle bi replik
+ abi lütfen ölme nolur
+ abi bi daha hiç üzmicem seni
+..... kardeş tarafından bir daha kontrol edilmek
+ abiiiiiiii
- tamam şaka yaptım
+ abicimmmmmmm öhöhöhöhöhöhöh... *
kardese daimi olarak 'cinlerin ayaklari ters donuk olurmus..bizim evde cin var biliyon mu? arada benim ruhuma giriyo mesela' diyerek korkulu hikayeler anlatmak. anne evden gider gitmez ayaklari yan tutup kardese 'ben ciniim kac bendeen nihohahaha annen de yok oldureceem seni nihahaha' seklinde bagirmak. kardesi evin icinde kovalamak. korkudan altina sican (mecazi anlamda degil) kardesin anne gelene kadar kendini banyoya kilitleyip aglamasi.
ablanın kemanı, kendisi evde yokken kutusundan çıkarılır. çalıyorum ayağına arşe ve teller üzerine sıçılır (mecaz anlamda değil), ablanın eve girdiği duyulup, dangır dungur keman kutuya yerleştirilirken kırılır. o andan itibaren kırık kemanın .öte girmesi an meselesidir, sonuna kadar hakedilmiştir.