kapat

kardeş katli vaciptir

 1. 1 1
  fatih sultan mehmet'in zamanında kanun-i âli osmaniyye'de yer alan kanundur. kardeşlerin kendi padişahlıklarını imparatorluğun başka yerlerinde kurmaması için çıkartmıştır. öldürme işlemi kan akıtılmaması için boğularak gerçekleştirilirdi.
  #2743680
 2. 4 0
  şeyhülislamın onayıyla ferman padişahımındır.
  #2743689
 3. 3 1
  osmanli'da devletin bekasinin ne kadar onemli oldugunu gosteren kanundur. devlete zarar verecekse kardesi bile oldurtebilirsin.

  aynen devletin kendine tehdit olarak algiladigi insanlari, cocuklarin eline silah vererek temizlettigi gib. ayni psikoloji aynen devam.
  #2743701
 4. 4 2
  (bkz: ferman padişahınsa dağlar bizimdir)
  #2743703
 5. 0 0
  ekber ve erşed kuralı, kafes uygulamasını da beraberinde getirmiş, şehzadelerin bir kısmının ruh sağlığını derinden etkilemiştir. (bkz: deli ibrahim)
  #2743736
 6. 4 0
  nizam-ı alem içün konulmuş doğru bir kanundur. diğer kardeşler ölmese taht kavgalarında daha çok insanın ölme ihtimali vardır.
  #3805081
 7. 8 -2
  devletini kardeşinden bile önde tutmuştur.. işte bu yüzden cennetle müjdelenmeyi haketmiştir.. tabii daha sonraları bu kötüye kullanıldıysa suç cennet mekanın değildir..
  #3805106
 8. 4 -2
  batı ile doğu kavramlarını iyice keskinleştiren ve birbirinden uzaklaştıran durumlardan bir tanesi. bu tür hanedan, saltanat ayak oyunları batıda da oluyor azizim, ama adamlar gizli saklı, ilaçla falan hallediyorlar. sen tutup da cinayetine tanrıyı ortak ediyorsan sende ciddi bir sorun vardır, tanrıda veya saltanatında, imparatorluğunda değil.

  denilebilir ki; fatih şöyle iyi padişah, böyle iyi padişah falan filan.. geçelim bunları azizim, fatih senin abin olsa yine böyle düşünecek miydin?

  edit: ne o hacım, yine eksiledin, diye başlamak istemiyorum, sadece bu saçmasapan, insanlık dışı durumu beğenen ve takdir edenlere bir dakika için empati kurmaya davet ediyorum. evet, düşün hacım, fatihin kardeşisin, erkeksin, gençsin, güzelsin, vermişler sana bir sancak, yediğin önünde yemediğin arkanda, hatunun da var 15-20 tane, hergün mala vurmaktan avuçların patlamış, nihat gol kralı olmuş, avrupaya falan da girmişiz vesselam, sonra karşına pat diye devasa beş on adam çıkıp seni öldüreceğiz, ferman böyle diyor. hala empati kuramadıysan o devasa adamlara anlatırsın artık fatih şöyle iyi, böyle iyi padişah diye.
  #3805130
 9. 1 0
  (bkz: vurmaya gittim dönücem)
  #3805141
 10. 3 -3
  kanuni sultan süleyman zamanında, devletin ulaşmış olduğu sınırları göz önüne alındığında, zamanına göre çok doğru alındığı aşikar olan karar.

  bir de, haremden hangi hatundan çıktığı belli olmayan, en az sizin kadar taşşaklı eğitim almış, sürüsüne bereket kardeş (!) lerinizi düşünün, o sancak senin, bu sancek benim, sancak beyliği yapsınlar; zamanı gelnice de, aç kurtlar gibi 'padişahlık benim hakkım' diye birbirine saldırsın, birbirini öldürme arzusuyla yanıp tutuşsun; ya da hepsinin hakkı yenmese de, büyük çoğunluğunun bu düşünceden yana olduğu bilinsin...

  işte bu nedenden mütevellit, çok zeki olduğu yaptıklarından belli olan fatih sultan mehmet in vakt i zamanında doğru vermiş olduğu karardır da aynı zamanda.
  #3805155
 11. 4 -2
  sözlükte devletin iyiliğini, şeyhülislam onayını ve yüzlerce sene önceki durumu bahane ederek kardeş katlini bile destekleyen yazarların varlığını gösteren hadise.

  ağzımla gülmüyorum.

  barbarlık her millette varmış demek ki.
  #3805157
 12. 1 1
  (bkz: kardeşi dövmek mübahtır) **
  #3805258
 13. 0 0
  (bkz: kanunname-i ali osman)
  #3805266
 14. 3 -1
  zamanın şeyhülislamlarının onayladığı olgu, daha açık söylemek gerekirse;

  "itiraz eden şeyhülislamın kellesi vurulacağına, kardeş katli vaciptir, devletlu padisahım"
  #3805355
 15. 4 0
  kardeş katli vaciptir kaidesince devlet-i ali osmaniye zarar veren kardeş bile olsa ölüm fermanı yazılır.
  şeyhü-l islam ın onayı alınarak kardeş katli vaciptir denmiştir. fatih sultan mehmet han zamanında çıkan bir fermandır. ayrıca karar doğrudur. küçük ve korkak beyinciklerin kaldıramayacağı bu mesele zaten üstün bir padişah tarafından çokça düşünülmüştür. rahat olun.
  fatih sultan mehmet han hazretleri bunu zevk için yapmamıştır. devletin bekası için yapmıştır.
  #17723640
 16. 3 1
  bir şeriat devleti olan osmanlıda bu fetva nasıl verildi anlamak güç.
  islamiyeti yaşayan bir ülke olarak nasıl kardeş katli vacip olabilir.
  buna vacip denemez. vacip denebilmesi için kuran-ı kerimde buna engel teşkil etmeyecek bir ayet olmaması lazım.

  --spoiler--
  4:92 - Hata dışında bir mümin, diğer bir mümini öldüremez.
  4:93 - Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır.
  25:68 - Yine onlar ki, Allah ile beraber başka bir tanrıya yalvarmazlar, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler. Bunları yapan günahı(nın cezasını) bulur
  --spoiler--
  ben demiyorum. kuran diyor.
  #18644472
 17. 0 0
  iktidar için islami ve insani kuralları tanımamanın kanunlaşmış halidir.

  (bkz: ferman padişahınsa dağlar bizimdir)
  #23088181